PORÓWNYWARKA CEN UBEZPIECZEŃ - czyli za ile ubezpiecze auto?

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Postprzez dropsik22 » Pn paź 09, 2017 22:20

Nowy właściciel niech ubezpieczy od dnia w którym zakupił pojazd - w takim towarzystwie jakie mu pasuje.
A do starego właściciela przyjdzie list żeby zapłacił za te 10-12 dni nieopłacone.
A co do braku pisma o ubezpieczeniu - też mi się to przytrafiło - PZU umowa na przyczepkę, parę lat w moich rękach, się ogarnąłem po paru dniach że nie opłacone.
Passat b4 1.9 mtdi
Passat b3 1.6td 605 tys km
Golf mk2 GL sb la6u 480tys km
dropsik22
Nowicjusz
Nowicjusz

Online: 32d 17h 3m
Auto: pasek b3 +b4

Postprzez Piasek » Wt paź 10, 2017 05:55

Wczoraj była ubezpieczyć, dokładnie jak piszesz ale:
w agencji powiedzieli jej że to nie takie proste (dla poprzedniego właściciela). Sprawdzili w dotychczasowej ubezpieczalni że polisa była płatna jednorazowo, na rok i po przejściu daty uległa przedłużeniu z automatu na kolejny rok (i że monit o tym fakcie został do nich wysłany ale to nie ma żadnego znaczenia bo w obowiązku posiadacza OC jest dotrzymywanie terminów). Także teraz to poprzedni właściciel będzie musiał udać się do swojej ubezpieczalni i niestety opłacić składkę OC za cały rok (tak jej powiedzieli) i dopiero przyjmą od niego zgłoszenie zbycia pojazdu przepisując na nią polisę którą on opłacił. Inaczej od razu dostanie monit o zaleganiu za OC, potem windykacja i BIK. Ona natomiast może bez żadnych konsekwencji przejąć tą jego polisę i korzystać wówczas jej nowo zawarta polisa ulegnie wygaszeniu a niewykorzystane pieniądze zwrócone czyli polisa OC za free na koszt zbywcy na kolejny rok lub honorowo podpisać oświadczenie że rezygnuje z tej jego polisy i zachować swoją zawartą, wówczas ubezpieczalnia odliczy za czas obowiązywania polisy do daty sprzedaży + jakieś tam odsetki za nieterminową wpłatę i resztę zwróci poprzedniemu właścicielowi.
W przyp. jeżeli dotychczasowa polisa zbywcy zostałaby zawarta z płatnościami ratalnymi i nie opłacisz kolejnej składki umowa zostaje rozwiązana automatycznie, ubezpieczalnia ma w obowiązku powiadomić UFG o zaistniałym fakcie a ten wysyła monit z "czekiem" na 5 tyś do właściciela pojazdu który miał w obowiązku opłacić kolejną ratę ubezpieczenia lub zawrzeć kolejną polisę.
Także w obydwu przypadkach nowemu nabywcy nie grożą żadne konsekwencje finansowe ze strony ubezpieczalni czy UFG za to wszystkie wyżej opisane zbywcy. Ważne aby tylko zwracać uwagę na daty na umowie K-S żeby czasem zbywca świadomy w/w konsekwencji nie antydatował dokumentu sprzedaży. Widoczna data zawarcia umowy oraz daty przy złożonych podpisach, może się jeszcze podpisać ktoś postronny kto np przyjechał z nami jako świadek: też podpis i data. No i jak najprędzej załatwić wszelkie swoje formalności związane z przerejestrowaniem pojazdu na siebie. Także poczynione jakiś czas temu zmiany w przepisach dot. OC poszły w dobrą stronę i w kierunku normalności: za zaległości finansowe i zobowiązania ścigana jest osoba a nie pojazd.
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy

Online: 38d 4h 35m

Postprzez dropsik22 » Pt paź 13, 2017 22:57

Ja piszę jak sam robiłem, auto sprzedałem parę dni po skończeniu ubezpieczenia, polazłem do ubezpieczalni i zapłaciłem za te kilka dni od daty skończenia polisy do daty sprzedaży, a nowy ubezpieczył na siebie gdzie tam mu pasowało od dnia daty zakupu.

A co do przepisywania pojazdu - mój znajomy mawia nigdy nie kupuj auta w dzień nieroboczy bo oczywiste jest że wtedy nie załatwisz niezbędnych papierków...
Passat b4 1.9 mtdi
Passat b3 1.6td 605 tys km
Golf mk2 GL sb la6u 480tys km
dropsik22
Nowicjusz
Nowicjusz

Online: 32d 17h 3m
Auto: pasek b3 +b4

Postprzez Piasek » Pt paź 20, 2017 10:20

Jak zapłacisz z góry za cały rok - będzie taniej pewnie jakieś 70zł bo o ile dobrze pamiętam to za rozłożenie na tylko dwie raty doliczają sobie 10% wartości polisy.
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy

Online: 38d 4h 35m

Poprzednia strona

Powrót do Ubezpieczenia, porady prawne