Zatrzymane prawo jazdy

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » czw sty 08, 2015 19:32

był znak droga wewnętrzna oraz strefa ruchu. autor (czyli ja) zamilkł bo czeka do 16 stycznia na rozprawę:) przekaże jak to wyglądało na mojej rozprawie i jak na kolegi. wszystkie info zamieszczę po 19 stycznia



Awatar użytkownika
Patrzkoo18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 24, 2013 12:27
Lokalizacja: Brzeg

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: Patrzkoo18 » czw sty 08, 2015 20:28

Miałem kolizje i mi zabrali prawko za to ze nie miałem jeszcze ponad rok jako młodociany kierowca do roszczygnięcia sprawy z policjantami nie wygrasz :P

prawko ci oddadzą nie martw się :P



Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » czw sty 08, 2015 23:27

Patrzkoo18, nie martwię się. :) sam policjant powiedział że oddadzą, tylko to potrwa. dla mnie sprawa jest jasna, od kilku lat w zime spotyka się tam Tarnogórska grupa, która driftuje i sie bawi, ochrona nic z nimi nie umie zrobić. poza tym boją się o uszkodzenie budek na wózki, bo nikt za to nie zaplaci, a policjant chcial jakos ukarac wszystkich. bezpodstawne zatrzymanie - moglem powiedziec ze nie mam przy sobie lub nie podpisac pokwitowania, ale po fakcie. czekamy czekamy.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » pt sty 09, 2015 10:49

iciimi pisze:moglem powiedziec ze nie mam przy sobie lub nie podpisac pokwitowania,
To byś dostał mandat za brak dokumentu w trakcie kontroli. Odmowa złożenia podpisu na pokwitowaniu, to też nie problem. Policjant zamiast Twojego podpisu złoży swój i napisze, że "uprawniony odmówił złożenia podpisu".


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » wt sty 20, 2015 00:56

hak64, Mandat mandatem. kolega który ze mną jeździł już odebrał prawko beż żadnych konsekwencji ;) więc sprawa jasna.

Edit: na rozprawie nie byłem - praca, ale dziś w sądzie usłyszałem jedyną możliwą odpowiedź: prawo jazdy do zwrotu.



Awatar użytkownika
przemal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: wt wrz 18, 2012 18:29
Lokalizacja: NO

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: przemal » wt sty 20, 2015 10:28

iciimi pisze:dziś w sądzie usłyszałem jedyną możliwą odpowiedź: prawo jazdy do zwrotu.
Ok a jakieś dodatkowe sankcje, koszty czy coś? Napisz bom ciekaw rozwiązania :hmm:


Gran Turismo Iniezione

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » czw sty 22, 2015 15:54

przemal, jutro zeskanuje to co dostałem od sądu. brak jakichkolwiek kosztów i sankcji, postanowili zwrócić, lecz jest w pouczeniu wpisane że sąd zajmie się dalszą sprawą po sprawdzeniu materiału dowodowego. ale raczej tego nie zrobi;p


Sąd blablabla[...]
na mocy art. 138 ust. 2 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym
postanawia
1. nie uwzględnić wniosku Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu Radosławowi prawa jazdy;
2. zwrócić Radosławowi prawo jazdy nr [...] wydane przez Starostę Tarnogórskiego, a zatrzymane w dniu 26.12.2014r.
Uzasadnienie
Dnia 26.12.2014r Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach zatrzymała Radosławowi Pawlicy prawo jazdy, w związku z popełnionym wykroczeniem z art. 86 § 1 kw.

zgodnie z treścią art. 86 § 3 kw w razie popełnienia wykroczenia określonego w art 86 § 1 kw można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, a więc orzeczenie tego środka karnego jest fakultatywne.
Zdaniem Sądu na obecnym etapie postępowania przedwczesnym jest orzekanie o celowości wymierzenia w/w środka karnego. Dlatego Sąd nakazał zwrócić Radosławowi prawo jazdy, bowiem w kwestii ewentualnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd wypowie się po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » czw sty 22, 2015 19:45

iciimi pisze:w pouczeniu wpisane że sąd zajmie się dalszą sprawą po sprawdzeniu materiału dowodowego. ale raczej tego nie zrobi;p
Nie czytasz ze zrozumieniem!
iciimi pisze: w kwestii ewentualnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd wypowie się po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.
Napisali jasno i wyraźnie, że będzie prowadzone postępowanie dowodowe. Jak się bronić, napisałem Ci na PW.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » sob lut 21, 2015 19:12

wezwanie na przesluchanie, napisanie oswiadczenia co i jak i sprawa skierowana do sadu, beda chcieli ukarac mnie grzywna. takie jest rozwiniecie sprawy na ten moment



Platemo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 02, 2014 18:21
Lokalizacja: Wadowice

Re: Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: Platemo » czw sie 27, 2015 11:58

Wiem że ‘’odgrzewam kotleta’’ ale siedząc w pracy i nudząc się zacząłem sobie czytać ten dział forum. Otóz w przytoczonej przez użytkownika Hak64 treści kodeksu wykroczeń zaszła chyba zmiana i tresć Art. 86. § 1. brzmi :

‘’Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.’’

Tu zaznaczyłem tą czesć o strefie ruchu , tak więc wjeżdżając by poslizgać sie na takim parkingu , powiedzmy o godzinie 2 w nocy gdzie jest pusto, ale stoi znak ‘’strefa ruchu’’ czy Policja może mi wstawić mandat/zatrzymać prawo jazdy?
Chociaż z drugiej strony na końcu jest napisane ‘’w ruchu drogowym’’ i może parking jako teren prywatny nie należy do miejsca gdzie ruch drogowy się odbywa, ale występuje strefa ruchu. Co wtedy, czy art.86 ma tu swoją ‘’moc’’.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » pt sie 28, 2015 09:25

Zarówno strefa zamieszkania, jak i strefa ruchu, to miejsca gdzie ustawodawca dopuszcza ruch pojazdów. Z tego też względu możliwe jest podejmowanie interwencji i karanie kierujących pojazdami, problem w tym, że takie strefy wymagają konkretnego oznakowania. W przypadku kolegi iciimi do interwencji doszło po intensywnych opadach śniegu, tak więc nawet nawet właściwie ustawione znaki mogły być nieczytelne. Ponadto zatrzymanie uprawnień za opisane przez autora postu wykroczenie jest co najmniej nadużyciem, bowiem w treści art 86 mowa jest o możliwości orzeczenia zatrzymania uprawnień, ale dotyczy to raczej rażących naruszeń bezpieczeństwa (postać kwalifikowana czynu), ten zaś przypadek taki z pewnością nie był. Podsumowując; Policja ma prawo interweniować i karać, jednak przepis jest dziurawy jak szwajcarski ser i umiejętne jego wykorzystanie daje możliwość uniknięcia kary.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Platemo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 02, 2014 18:21
Lokalizacja: Wadowice

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: Platemo » pt sie 28, 2015 09:45

umiejętne jego wykorzystanie daje możliwość uniknięcia kary.
Ale chyba tylko na drodze sądowej, gdyż chyba mało prawdopodobne by móc się dogadać z policjantem by ten nie wpisywał mandatu/kierował sprawy do sądu, a skonczył jedynie na jakims pouczeniu czy tez przymknieciu oka na sprawe.
Bo jeżeli w nocy znak ''strefa ruchu'' byłby zaśnieżony to chyba można sie tłumaczyć ''nie wiedzialem że tutaj jest strefa ruchu''.
I jeszcze takie pytanie, czy jeżeli na parking sa 2-3 wjazdy ale tylko na 1 jest czytelny znak ''strefa ruchu'' to czy wjeżdżajac na taki parking od strony zaśnieżonego znaku już owej strefy nie ma?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » pt sie 28, 2015 12:25

Platemo pisze:czy wjeżdżajac na taki parking od strony zaśnieżonego znaku już owej strefy nie ma?
Jeśli wjechałeś od strony, gdzie był zaśnieżony i nieczytelny, albo ktoś go sobie zajumał, to nie ma podstaw do karania, bo de facto - nie widząc znaku - nic nie wiedziałeś o istnieniu strefy i obowiązywaniu przepisów p.r.d.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości