Ściaganie koła pasowego wałka rozrządu prosty sposób 1.9tdi

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
krizzo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 205
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 23:34

Ściaganie koła pasowego wałka rozrządu prosty sposób 1.9tdi

Post autor: krizzo » pt gru 01, 2017 14:28

Parę dni temu wymieniałem sobie rozrząd w 1.9 pd arl, jakimś trafem szło mi ciężej niż ostatnim razem, może przez te temperatury na dworze.

Rozwaliłem plastikową obudowę przy wyciąganiu mocowania silnika, aby założyć nową trzeba zdjąć koło pasowe z wałka iż plastik wpierw wchodzi na dole w dwie szczeliny a później dociskamy górę do bloku/głowicy.

Nie mam specyficznego ściągacza do tego - jest on szeroko dostępny w zestawach blokad do tego silnika w cenie kolo 100+pln

Znajomy podpowiedział mi abym coś wykombinował i w sumie udało mi się złożyć coś takiego, nie obejdzie się bez niczego ale w moim przypadku:

Ścisk do tłoczków hamulcowych który już miałem dawno:
Obrazek

Wykręcamy śrubę kluczem 18 z wałka (zablokować wałek żeby nie popieprzyć zaworów)

Wsadzamy jakąś inną śrubę do wałka tak żeby nie zasłaniało koła a żeby nie pokiereszować gwintu - ja wsadziłem jakąś mniejszą bez wkręcania

Potrzebne też będą dłuższe śruby m8 - miałem takie w domu

Obrazek

Wsadzamy ścisk z płytką do koła zębatego, 2 dziury nam się odsłonią ale do trzeciej trzeba wywiercić w płytce dziurę - zaznaczamy sobie markerem i wiercimy

Obrazek

Potem wkręcamy całość na wałek - ważne kręcimy śrubami trzema a nie ściskiem żeby nie obracać wałkiem (zawory)

Obrazek
Obrazek

Można oczywiście wykombinować coś podobnego, tylko pamiętać żeby nie kręcić wałkiem, jakieś duże śruby i podkładki jak ktoś ma by też zamiast tego ścisku podpasowały

Ogólnie ten ścisk idzie kupić w sklepie na "już" a na ściągacz bym musiał znowu czekać/pożyczać, mój znajomy mechanik tego nawet nie miał.

Ameryki nie odkryłem ale może komuś się kiedyś przyda jak będzie w takiej sytuacji jak ja.



Baryla
...
...
Posty: 963
Rejestracja: pt mar 21, 2008 21:57
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Ściaganie koła pasowego wałka rozrządu prosty sposób 1.9tdi

Post autor: Baryla » pt gru 08, 2017 11:59

Ale po co? Luzujesz śrubę na wałku 2 obroty, 2-3 strzaly mlotkiem w nią i koło schodzi samo.



Awatar użytkownika
krizzo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 205
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 23:34

Ściaganie koła pasowego wałka rozrządu prosty sposób 1.9tdi

Post autor: krizzo » pt gru 08, 2017 13:09

Głównie żeby nie musieć „strzelać” młotkiem po silniku.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości