Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » wt cze 07, 2016 08:04

Witam

Odziedziczyłem po bracie VW Bore. Samochód rocznik '99, modelowo '00. Przebieg ok 270tyś km. Silnik to 1.9tdi 115 AJM. Silnik jest po dużym remoncie. Wymienione kupe rzeczy, ogarnięta głowica, wymieniony cały rozrząd, paski, płyny, uszczelki itp. :) Jedyny problem to cieknący olej spod pokrywy zaworów. Cieknie od strony kabiny (tyłu silnika). Z przodu jest sucho. Znajomy mechanik wymienił mi uszczelkę pod pokrywą zaworów, którą osadził jeszcze na sylikonie jednak nic to nie pomogło. Dodam, że silnik jest po wirusie oraz jest zrobiona „wolna odma”. Nie mam żadnych innych problemów z silnikiem jedynie ten wyciek oleju. Wszędzie znaczę za sobą teren oraz denerwujące jest dolewanie oleju co jakiś czas. W ASO niestety, nie można dostać samej uszczelki tylko trzeba kupić kompletną pokrywę zaworów za którą śpiewają sobie ok 900zł :(
Czy ma ktoś jakieś pomyły jak rozwiązać ten problem? Może ryzykować i szukać używki lub może jest ktoś z okolic (Przemyśl – podkarpackie) kto mógłby spojrzeć na to i próbować coś zaradzić. Dzięki bardzo z góry na pomoc.



srubox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 197
Rejestracja: śr lis 25, 2009 15:33
Lokalizacja: Tczew

Wyciek oleju z pod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: srubox » wt cze 07, 2016 08:20

Ratuje cie kupno drugiej pokrywy z młodszych silników typu. BKC,BXE,BLT. Mają mniejsze przebiegi.



piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » wt cze 07, 2016 08:39

Te pokrywy są takie same? Będzie wszystko pasować?



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: needved » wt cze 07, 2016 12:35

Miałem kiedyś podobny problem, ciekło cały czas sylikon też nie pomagał.
Tej uszczelki pod pokrywą nie wolno niczym smarować, powierzchnię należy dokładnie odtłuścić i za każdym razem dajemy nową uszczelkę.
Polecam uszczelkę Victor Reinz



piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Re: Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » śr cze 08, 2016 10:22

needved pisze:Miałem kiedyś podobny problem, ciekło cały czas sylikon też nie pomagał.
Tej uszczelki pod pokrywą nie wolno niczym smarować, powierzchnię należy dokładnie odtłuścić i za każdym razem dajemy nową uszczelkę.
Polecam uszczelkę Victor Reinz

Gdzie dostałeś konkretnie tą uszczelkę? Bo w wielu sklepach mają tylko z pokrywą albo nie posiadają w ogóle.
Oraz przy wymianie porządnie wyczyścić wszystko, odtłuścić i zakładać bez sylikonów itp?



Awatar użytkownika
pyciek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pt paź 21, 2011 20:42
Lokalizacja: Słupsk

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: pyciek » śr cze 08, 2016 12:56

Do tego typu silnika uszczelki pasują:
elring: EL577240
goetze: 5002955500



piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » śr cze 08, 2016 13:57

W takim razie jaką uszczelkę wybrać?
Czytałem na forum i wiele osób chwali Elring oraz stosują też preparat Elring Dirko. Ponoć trochę pęcznieje i wypełnia nierówności jeżeli takie są.
Oczywiście przed tym trzeba wszystko bardzo dobrze odtłuścić i oczyścić.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: Detektor » śr cze 08, 2016 18:39

Problem znany niemalże od początku produkcji tych silników (sensu wszystkich pompowtrysków), po prostu ten typ tak ma jest to ich wada. Zapewne zauważyłeś, że
wiele osób walczyło z tym problemem, również i ja. Nie musisz kupować uszczelki z pokrywą, na allegro bez problemu dostaniesz samą uszczelkę do wyboru
powinieneś mieć różnych producentów. Nastaw się psychicznie ,że nie zawsze zakup nowej uszczelki rozwiąże odrazu ten problem. Jak będziesz zakładał nową
uszczelkę to przyłóż się porządnie do dokładnego odtłuszczenia rantu głowicy silnika zanim zaczniesz przykręcać pokrywę. Nie stosuj żadnego silikonu jeżeli nie chcesz
narobić sobie większych kosztów. Kup uszczelkę dowolnego producenta, wyczyść porządnie rant głowicy i przykręć porządnie pokrywę (tylko z wyczuciem) a
będziesz miał szansę pozbyć się problemu. O ile można to nazywać problemem, ja już dawno to olałem. Silnik poci mi się delikatnie i w niczym mi to nie przeszkadza.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Re: Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » czw cze 09, 2016 08:57

Detektor pisze:Problem znany niemalże od początku produkcji tych silników (sensu wszystkich pompowtrysków), po prostu ten typ tak ma jest to ich wada. Zapewne zauważyłeś, że
wiele osób walczyło z tym problemem, również i ja. Nie musisz kupować uszczelki z pokrywą, na allegro bez problemu dostaniesz samą uszczelkę do wyboru
powinieneś mieć różnych producentów. Nastaw się psychicznie ,że nie zawsze zakup nowej uszczelki rozwiąże odrazu ten problem. Jak będziesz zakładał nową
uszczelkę to przyłóż się porządnie do dokładnego odtłuszczenia rantu głowicy silnika zanim zaczniesz przykręcać pokrywę. Nie stosuj żadnego silikonu jeżeli nie chcesz
narobić sobie większych kosztów. Kup uszczelkę dowolnego producenta, wyczyść porządnie rant głowicy i przykręć porządnie pokrywę (tylko z wyczuciem) a
będziesz miał szansę pozbyć się problemu. O ile można to nazywać problemem, ja już dawno to olałem. Silnik poci mi się delikatnie i w niczym mi to nie przeszkadza.
U Ciebie poci, natomiast u mnie samochód postoi przez noc i już jest kilka większych kropel oleju na ziemi :/
Pocenie jest okej, ale ja jestem zmuszony dolewać olej dosyć często. Dodatkowo mam pytanie jeżeli chodzi separator oleju w tym silniku. Czy znajduje on się właśnie w pokrywie zaworów? Bo jeżeli tak to mam go wyrzuconego i zrobioną "wolną odmę". Może to ma jakiś wpływ na tej olej? Czym czyściłeś, odtłuszczałeś rant głowicy?



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: Detektor » czw cze 09, 2016 18:39

piekn18 pisze:Czy znajduje on się właśnie w pokrywie zaworów?
tak, jest on już fabrycznie wyposażony w pokrywie zaworów.
piekn18 pisze: Może to ma jakiś wpływ na tej olej?
Nie ma absolutnie żadnego wpływu.
piekn18 pisze: Czym czyściłeś, odtłuszczałeś rant głowicy?
Rozpuszczalnikiem a póżniej czystą szmatą dokładnie wytarłem do sucha.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Re: Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » wt cze 14, 2016 08:07

Detektor pisze:
piekn18 pisze:Czy znajduje on się właśnie w pokrywie zaworów?
tak, jest on już fabrycznie wyposażony w pokrywie zaworów.
piekn18 pisze: Może to ma jakiś wpływ na tej olej?
Nie ma absolutnie żadnego wpływu.
piekn18 pisze: Czym czyściłeś, odtłuszczałeś rant głowicy?
Rozpuszczalnikiem a póżniej czystą szmatą dokładnie wytarłem do sucha.

A czy kolejność dokręcania śrubek jest tutaj istotna?



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: needved » wt cze 14, 2016 13:34

piekn18 pisze:Gdzie dostałeś konkretnie tą uszczelkę? Bo w wielu sklepach mają tylko z pokrywą albo nie posiadają w ogóle.
Oraz przy wymianie porządnie wyczyścić wszystko, odtłuścić i zakładać bez sylikonów itp?
Kupowałem jakiś miesiąc temu w Auto Land
Porządnie musisz odtłuścić głowicę i pokrywę zaworów benzyną ekstrakcyjną, kolejność dokręcania też jest ważna, nie może być tak że jedną dokręcasz do oporu a reszty w ogóle. Zasada dokręcania mniej więcej taka sama jak przy dokręcaniu głowicy.
W moim przypadku to się lało z pod tej pokrywy, ciekło po turbo i kolektorach auto zostawiało za sobą kałuże oleju.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: Detektor » czw cze 16, 2016 21:37

piekn18 pisze:A czy kolejność dokręcania śrubek jest tutaj istotna?
Tak, jak najbardziej. Przykręcasz z grubsza w takiej kolejności lub stosujesz lustrzane odbicie tej numeracji, decyzje pozostawiam Tobie.

Obrazek

A teraz opiszę sposób w jaki to powinieneś zrobić. Gdy zaczynasz od nr.1 to przykręcasz powoli dopóki nie wyczujesz pierwszego delikatnego oporu a gdy go
wyczujesz to odrazu odpuszczasz i zostawiasz. Następnie przechodzisz do nr.2 i tak po kolei dalej aż do 13-tej śrubki. Gdy dojdziesz do ostatniej to zaczynasz
wszystko od początku tylko zaczynasz dokręcać normalnie acz kolwiek z wyczuciem. Żeby mieć pewność ,że dobrze to zrobiłeś to możesz sobie rozbić
takie przykręcanie nawet na 3 tury z tym ,że pamiętaj ta pierwsza tura jest najważniejsza bo tylko delikatnie przyłapujesz te śruby do głowicy.
Nie zapomnij dokładnie odtłuścić rantu głowicy zanim zaczniesz przykręcać pokrywę z nową uszczelką.
Powodzenia.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

piekn18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: wt cze 18, 2013 08:13

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów Bora 1.9 AJM

Post autor: piekn18 » pt cze 17, 2016 13:11

Detektor, dzięki bardzo za szczegółowe wskazówki!
Dzisiaj podjadę po pracy po nową uszczelkę i zabiorę się za to. Chyba już bardziej zepsuć nie mogę:)
Teraz jeszcze pytanie, mam nadzieje ostatnie - czy po zamontowaniu uszczelki nie można uruchamiać silnika przez jakiś czas?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości