Golf 3 TDI 1Z - problem

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » czw cze 07, 2012 13:41

Witam wszystkich!

Mam problem i chciałbym się Was poradzić co zrobić. Mianowicie przy odpalonym silniku słychać piski i trzaski. Usterkę zdiagnozowałem, a winowajcą jest pasek wielorowkowy i napinacz paska. Problem polega na tym, że podczas pracy silnika koło napinacza obija się o koło pompy wody, a pomiędzy nimi jest pasek wielorowkowy. W efekcie obijania się tych kół słychać wyraźne "trzaski", a dodatkowo guma z paska popiskuje. Trochę mnie to irytuje bo ludzie się za mną oglądają na mieście :)
Pasek jest nowy dosłownie ma pół miesiąca, napinacz też nowy. Dodam, że pasek jest oryginalny tzn. w rozmiarze 6PK 1043. Więc pytanie dlaczego tak się dzieje? Moja myśl jest taka żeby przerobić mocowanie alternatora ale na dzień dzisiejszy nie mam żadnego pomysłu jak to zrobić. Chodzi o to żeby wydłużyć rozstaw kół i tym samym rozciągnąć pasek. Wtedy odległość między kołem pompy wody i napinaczem zwiększy się na tyle żeby nic się nie stykało. Jest opcja zamontowania sprzęgiełka na alternatorze, ale wątpię żeby to coś zmieniło skoro pasek i tak będzie się z biegiem czasu rozciągał. Może ktoś ma pomysł co zrobić?


...

tower
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 152
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 18:37
Lokalizacja: Toruń

Re: Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: tower » czw cze 07, 2012 15:19

Zobacz czy wina nie leży po stronie wyrobionych prowadnic i ramienia napinacza alternatora - wtedy napinacz podskakuje i pasek popiskuje na zimnym.

Jak ramie okaże się wyrobione daj je do tokarza do napawania i stoczenia a prowadnice kup nowe (2x10zł). Nowe ramie to koszt >160zł, także lepiej załatwić sprawę u tokarza.

Szczegóły pod tym linkiem:
http://www.myturbodiesel.com/1000q/a3b4 ... -noise.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


A80 B4 1,9 MTDI
A80 B4 2,8 AAH Quattro

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » czw cze 07, 2012 16:03

Nie nie tutaj też wszystko jest wymienione na nowe. Rolka napinacza ewidentnie styka się punktowo z kołem pompy wody, pomiędzy nimi jest oczywiście pasek. Kiedy zakładałem nowiutki pasek i nowiutki napinacz aż miło było posłuchać klekotu silnika, a pasek ani drgnął. Przejechałem 300km i opisywane usterki powróciły. Pytanie dlaczego skoro wszystko jest tak zrobione i założone jak fabryka mówi.


...

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: KamilP » czw cze 07, 2012 16:07

pinstonvw, mam podobnie i też myslałem że te koła się stykają ale jednak chyba nie. Jest luz, mały ale jest. Zresztą krótszego paska założyc się nie da bo napinacz nie pozwala. Możliwe też że jest wyrobiony tłumik drgań skrętnych na wale, zobacz sobie od strony bloku czy ta guma co tam jest nie jest popękana. Z tego co piszesz to domyślam się że masz taki napinacz jak ja, sprężynowy na tym ramieniu (nie wiem czemu te ramie takie drogie.. ) A tulejki przy wymianie napinacza też wymieniłeś? Bo tam moze też być luz



Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » czw cze 07, 2012 16:28

Miałem luz na ramieniu. Specjalnie dotoczyłem sobie nowe tulejki i spasowałem wręcz na ciasno ten pałąk. Niestety to nic nie dało. Wczoraj kupiłem w intercarsie nowe tulejki oryginalne i jest tak samo. Luzu nie ma, a problem występuje. Koło pasowe ma tą gumę (tłumik drgań) jak nowe. Z miesiąc temu ściągałem je bo mam minimalne bicie tego koła. Tak czy inaczej problemem dla mnie jest zbyt bliska odległość koła od napinacza w stosunku do koła pompy wody. Ciekawi mnie dlaczego. Mogę kupić pasek SKF 6PK 1042 ale co to zmieni. Jest co prawda milimetr krótszy ale to będzie tylko chwilowy zabieg bo przecież pasek się wyciąga w czasie eksploatacji.


...

tower
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 152
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 18:37
Lokalizacja: Toruń

Re: Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: tower » czw cze 07, 2012 17:01

Może ramię napinacza masz nie od tego modelu. Ktoś tu kiedyś pisał, że kupił niewłaściwe ramie i kąt nachylenia był za mały albo za duży, juz nie pamietam. Sprawdzałeś w Etce czy numer zgadza się z tym co masz na samochodzie? Jest widoczny po odkręceniu rolki napinacza.

Jeśli z tym będzie ok, to pozostaje tylko problem koła pasowego.


A80 B4 1,9 MTDI
A80 B4 2,8 AAH Quattro

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » czw cze 07, 2012 17:26

Wszystko jest oryginalne tak jak fabryka dała. A co mi pomoże wymiana koła pasowego. To, że bije to ok rozumiem, mogę mieć problem bo rozrząd się posypie. Ale co ma bijące koło do tak bliskiej odległości napinacza do pompy wody. Zresztą koło też podmieniałem i nic to nie zmieniło. Wiem tylko, że wypadałoby czop wału przelecieć frezem. Jak wyglądał w MK3 mechaniczny napinacz paska? Mógłby mi ktoś to zobrazować albo podesłać foto jak to wygląda? Bo tak się zastanawiam może to byłoby jakimś rozwiązaniem.


...

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » czw cze 07, 2012 17:31

Jeszcze pytanko. Jaki pasek powinienem mieć założony? Teraz jeżdżę na 6PK 1043. Patrzę w katalogu intercars to do tego modelu jest 6pk 1045 czyli niby większy nawet.


...

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » sob cze 09, 2012 19:24

Mam prośbę do kogoś z Was. Czy mógłby ktoś pstryknąć fotkę miejsca styku koła pasowego z osłoną paska rozrządu. Dziś troszkę poodginałem tą osłonę i przestało piszczeć, a trakcie pracy silnika psiknąłem w to miejsce jakimś odrdzewiaczem i piszczenie się momentalnie nasiliło. Chodzi o to czym pomiędzy kołem pasowym, a obudową powinna być jakaś szczelina czy nie? Jak na razie zbieram informacje, muszę jeszcze załatwić sobie frez do czopa wału i dopiero za tydzień będę coś grzebał i szukał dziury w całym.


...

Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: pinstonvw » czw cze 21, 2012 18:33

Skoro nikt nie odpisuje to chociaż napiszę swoje spostrzeżenia. Winowajcą "trzasków" było odbijające się koło rolki napinacza od koła pompy wody. Koło pompy wymontowałem przetoczyłem połowę grubości i wypolerowałem na lustro powierzchnię trącą. Natomiast winowajcą piszczenia był pasek firmy Gates. Kupiłem nowy Contitecha i różnica w wykonaniu jest kolosalna. Nastała błoga cisza w pracy silnika. Temat do zamknięcia.


...

Awatar użytkownika
speckom
Forum Master
Forum Master
Posty: 1129
Rejestracja: pn gru 14, 2009 19:35
Lokalizacja: Ferrara Włochy
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: speckom » pt lip 06, 2012 13:40

ja mam pasek z firmy krzak dalem za niego 8zł i zero pisków wiec watpie ze to akurat pasek.


nie ma mnie

GRIZLI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: wt sie 22, 2006 19:31
Lokalizacja: MALBORK Hamburg
Kontakt:

Golf 3 TDI 1Z - problem

Post autor: GRIZLI » pn lip 09, 2012 22:19

Winowajcą na 99% jest jednak pasek Gates. Sam przerabiałem ten temat a i nie ja pierwszy mam te doświadczenia. Paski niestety tylko Contitech dają pewność a co do błogiej ciszy i spokoju, szczerze polecam zamontowanie koła alternatora ze sprzęgiełkiem. Koszt już nie drastyczny jak kiedyś (około 120-140 zł) a różnica KOLOSALNA.


Octavia III -1.4 DSG ---[/i]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości