Sprzęgiełko alternatora?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Detektor » śr gru 03, 2014 14:49

hary71 pisze:A może altek hitachi nie ma sprzęgła?
Oczywiście ze ma. Do niedawna sam miałem takiego pod maską i wymieniałem w nim kiedyś sprzęgiełko.
hary71 pisze: A siłownik pneumatyczny to lata u mnie jakby miał zaraz wypaść, aż pomyślałem że jest odkręcony.
Dlatego ze masz uwalone sprzęgięłko.
italiano_83 pisze:Jak sprzęgło zatarte to będzie szarpać napędem i po czasie wykończy nie tylko napinacz, ale i ułożyskowanie alternatora, bywa że napinacze pękają nawet.
Potwierdzam.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

hary71
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: sob lip 27, 2013 15:32

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: hary71 » czw gru 04, 2014 01:09

Dzięki chłopaki. Czyli parę stów pójdzie z kieszeni :crazy: Z racji tego że sam musiałbym robić to na dworze to zlecę naprawę w warsztacie (szczególnie że dostęp do altka jest kiepski) Tak tylko się zastanawiam dlaczego ten alternator generuje takie szarpania skoro w wielu innych autach nie mają alternatory sprzęgieł a napinacze paska to zwykłe kółeczka na mimośrodzie. Domyślam się tylko że tu w miarę rozciągania się paska wielorowkowego napinacz sam koryguje luz i jest to w zasadzie bezobsługowe.
Aha, u mojego sąsiada ułamał się korpus napinacza (w TDI) tyle że oni wymienili sam napinacz, pewnie też maja zużyte sprzęgiełko.


66 KW ALH 1/2 MFA

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: wesol » czw gru 04, 2014 07:09

Sprzegielo jest jak altek jest pokaznej mocy. Keidys nie bylo tych sprzegielek ae altek mial po 70A. Dzis altki maja po nie tyle nawet ze 120 A ale juz nawet po 180. Tu nie chodzi oto ze taki prad jest generowany bo wcale nie jest tylko to ze taki altek ma dos pokazne rozmiary wiec i duzy wirni wiec i duza mase. TO powoduje wlasnie ze szarpie tym altkiem. Praca silnika to nie czysto ruch obrotowy. To szarpniecia w takt pracy kazdego gara czyli co pelny obrot )360 stopni dwa suwy pracy. Pelna praca wszystkich garów- 4 tlokow to dwa oborty czyli 720 stopni kątowych. Takie szarpania to nic dobrego. Pasek alternatora sie nie rozciaga tak jak pasek rozrzadu bo to nie gumka od majtek. Moze sie conajwyzej nieco wytrzec.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Detektor » pt gru 05, 2014 21:07

hary71 pisze:Czyli parę stów pójdzie z kieszeni Z racji tego że sam musiałbym robić to na dworze to zlecę naprawę w warsztacie
wymieniałem u siebie sprzęgiełko nie dawniej jak 3 tyg. temu, za sprzęgiełko zapłaciłem 85zł a warsztat nie powinien cie
za to skasować więcej jak 50zł. Wymiana jest banalnie prosta przez co i szybka, 15min. i po robocie, dlatego zapłacisz
jakieś grosze.
hary71 pisze:Tak tylko się zastanawiam dlaczego ten alternator generuje takie szarpania skoro w wielu innych autach nie mają alternatory sprzęgieł
to nie alternator generuje szarpania tylko uwalone sprzęgiełko ,dlatego później leci napinacz jeśli szybko się tego nie wymieni.
wesol pisze:Sprzegielo jest jak altek jest pokaznej mocy. Keidys nie bylo tych sprzegielek ae altek mial po 70A. Dzis altki maja po nie tyle nawet ze 120 A ale juz nawet po 180
wesol, właśnie 3 tygodnie temu wysrał mi się alternator a dokładnie regulator napięcia po 11 latach eksploatacji więc wrzuciłem sobie pod maskę Valeo 180 A z Audi Q7 4,2TDI które to fabrycznie nie posiadają sprzęgiełek. Zainstalowanie w nim
sprzęgiełka było konieczne bo inaczej nie mógłbym zainstalować paska wielorowkowego. Na szczęście było to banalnie proste bo wystarczyło tylko przerzucić specjalną tulejkę a właściwie grubszą podkładkę która odsadza sprzęgiełko na pewną odległość od korpusu alternatora. Inaczej nie założysz poprawnie paska. W każdym bądź razie duże silniki tdi które mają mocniejsze altki nie posiadają sprzęgiełek a mój nowy altek nie był wyjątkiem bo wcześniej to sprawdziłem.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: italiano_83 » pt gru 05, 2014 21:15

Detektor pisze:180 A z Audi Q7 4,2TDI które to fabrycznie nie posiadają sprzęgiełek.
Być może dlatego, że silnik ma 8 cylindrów więc pracuje znacznie bardziej równomiernie jak 4 cylindrowy, nie bez powodu rzędowe czwórki mają wałki wyrównoważające, a i tak nie pracują tak jak 6 cylindrowe bez.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: wesol » pt gru 05, 2014 21:36

Do tego silniki z wieksza pojemnoscią maja tez nieco nizsze obroty jalowe.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

hary71
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: sob lip 27, 2013 15:32

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: hary71 » ndz gru 07, 2014 02:43

Hmm... no to jestem po wymianie sprzęgiełka. Od wstawienia auta na podnośnik do wyjazdu z hali minęło 2godz. 20 minut. Nie wiem czy cały czas ktoś coś działał przy aucie bo poszedłem sobie na miasto ale za usługę zapłaciłem 150 zł. Zdecydowali że będą wyciągać alternator bo nie ma miejsca żeby inaczej zmienić sprzęgiełko. przy okazji założyli mi nowy pasek bo stary był już lekko spękany od wewnętrznej strony (tyle że to ja ich o to poprosiłem) Sprzęgiełko INA kosztowało 105 zł a pasek Gates 45 zł. Razem wydałem 300 zł i teraz silnik jako całość pracuje ciszej a napinacz już prawie nie drga (wcześniej wręcz chciał wyskoczyć) Mechanik jednak zalecał żeby już myśleć o wymianie napinacza bo mój jest już sfatygowany (ale myślę że z tym to już sobie sam poradzę - jak będzie kasa)
Sprzedawca który sprzedawał mi części doradzał żeby wymontować alternator do wymiany sprzęgiełka bo ludzie mu zgłaszali że ci fachowcy którzy robili to bez wymontowania altka często uszkadzali poduszki silnika.
Starą rolkę/sprzęgiełko wziąłem ze sobą i jak będę miał wenę naprawczą to zobaczę dlaczego się zapiekło na amen - ani drgnie w żadną stronę.


66 KW ALH 1/2 MFA

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: wesol » ndz gru 07, 2014 11:26

da sie na aucie to wymienic. RObilem to pare razy. Klucz z allegro zakupilem za chyba 20 czy 30 zl. Przerobilem go tylko tak zeby nie byl jako nasadka na grzechotke. Odciąłem ta glowke i nabilem i naspawalem nakretke na klucz 19. Dwa klucze 17 i 19 i zakladam na altek i odkrecam rolke z altka bez rwania poduszek itp. Rolki i napinacz przesmarowuje i dalej lata bez problemu.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

92arek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt gru 05, 2014 21:05

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: 92arek » ndz gru 07, 2014 12:48

Często gwint na ośce alternatora jest tak zapieczony że przy próbie ruszenia tego na samochodzie dochodzi do obrobienia gniazda na klucz w ośce lub ułamania klucza.
Czasem bezpiecznej i szybciej wyciągnąć alternator na stół i strzelić z klucza pneumatycznego żeby odkręcić nieszczęsne sprzęgiełko.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Detektor » ndz gru 07, 2014 13:58

92arek pisze:Często gwint na ośce alternatora jest tak zapieczony że przy próbie ruszenia tego na samochodzie dochodzi do obrobienia gniazda na klucz w ośce lub ułamania klucza.
Nie wyolbrzymiaj juz tak tematu, ja osobiście nie miałem nigdy tego problemu choc nie będę mówił ze to nie możliwe.
Mimo wszystko po to w komplecie z rolką sprzedają zawsze zaślepki zeby ograniczyć dostawanie się do gwintu
wszelkiego rodzaju brudów i wilgoci. Oczywiście po to by w przyszłości nie było problemów przy wymianie rolki.
Uważam że zaślepka doskonale spełnia swoją rolę bo ja przynajmniej problemów jak dotąd nie miałem.
wesol pisze:da sie na aucie to wymienic. RObilem to pare razy
oczywiście i to bez większych problemów
hary71 pisze:Zdecydowali że będą wyciągać alternator bo nie ma miejsca żeby inaczej zmienić sprzęgiełko.
zwyczajne naciąganie klienta na kase, wymyślanie bajeczek zeby podbić cenę
hary71 pisze:Sprzedawca który sprzedawał mi części doradzał żeby wymontować alternator do wymiany sprzęgiełka bo ludzie mu zgłaszali że ci fachowcy którzy robili to bez wymontowania altka często uszkadzali poduszki silnika.
nie skomentuję tego


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: wesol » ndz gru 07, 2014 15:05

raz czy dwa mialem tak ze nie szlo odkreci i fakt kluczem pneumatem bez porbemu poszlo. Nie blokujemy czasem wirnika przy takim odkreceniu bo sama bezwladnosc wirnika wystarczy by strzalem z klucza odkrecic rolke. Z tym ze sa na to tez sposoby. A to u kuzyna to sie nawet ta rolka rozwalila i nie chciala cholera sie odkrecic. Z racji z ena sybkiego u kuzyna w garazu nie bylo palnika to spawarka naspawalem po tej tuleji co zostala z tej rolki pare glutów elektroda i spokojnie odkrecilem rolke sciagaczem. Moge walnac fotke tej tulejki i mojego sciagacza/klucza do tych rolek to bedzie dla potomnych.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: italiano_83 » ndz gru 07, 2014 15:26

wesol pisze: Moge walnac fotke tej tulejki i mojego sciagacza/klucza do tych rolek to bedzie dla potomnych.
To walnij - przyda się, ale są dwa różne klucze do altków - z tego co wiem.

Ja mam taki :

Obrazek


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Detektor » ndz gru 07, 2014 16:30

Ja też mam ten rodzaj mocowania. Ten drugi rodzaj występuje sporadycznie ale nie wiem od czego to zależało. Szkoda ,ze wraz z kluczem jak kupowałem nie było tej śruby blokującej. Gdzie to można
dostać ? Może się kiedyś przydać


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: wesol » wt gru 09, 2014 22:10

Obrazek

Ja mam taki. Jak widac nieco go zmodzilem znaczy sie skróciłem by mozna bylo go bez wiekszego problemu zalozyc na sprzegielko na aucie. Na samym dole widac tulejke czyli pozostalosc po sprzegielku i to ze na szybkiego pare glutów zrobilem elektroda by sie dalo odkrecic bo strasznie opor stawiala. Moj klucz jak widac jest na splina czyli do altkow boscha ale nie ma problemu bo zawsze moge tez zalozyc torxa.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 67 gości