Jaki olej?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » wt lis 21, 2017 07:29

I tyle w temacie ktory zawsze sie ciagnie na forach jak tasiemiec. Nic dodac nic ujac.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

donk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt lis 17, 2017 16:16

Jaki olej?

Post autor: donk » ndz lis 26, 2017 19:20

Pytanko mam odnośnie oleju. Nabyłem Golfa mk7 1.6 tdi 105km bm i mam problem z olejem. Otóż 1 właściciel zalewał go olejem Castrol edge 5w30 Longlife interwał wymiany 30tys vw 507.00 ale ja chciałbym zmieniać oliwę co 10-15tys km (nie longlife) i tu pytanko jaki olej polecacie do tego silnika? Myślałem nad Castrol edge 5w30 C3 on niby nie spełania normy vw 507.00 ale domyślam się że ta norma dotyczy olejów LL. Poradzicie coś?

edit. Jeszcze pytanie odnośnie filtrów. Możecie polecić jakiś sklep z oryginalnymi filtrami do VW?

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » ndz lis 26, 2017 20:24

Wazne tylko by byl dla silnikow dla dpf. Mamy na forum dobra firme z olejami filtrami i super cenach pro choice. Poszukaj zapytaj i tyle.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Jaki olej?

Post autor: Barton_ » ndz lis 26, 2017 23:17

Ze swojej strony poradzę wymianę max co 15 tys km o ile auto robi trasy. W przypadku eksploatacji miejskiej/górskiej wymiana co 10-12 tys km max.
Na przeciąganiu interwału w tym aucie wiele nie oszczędzisz a możesz wpędzić się w kosztowny remont.


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: matisim » pn lis 27, 2017 00:40

Wesol co do Twoich wcześniejszych postów, że można lać 10 czy 15w do PD to w części się zgodzę. Sam miałem bore AJM którą zrobiłem ponad 100 tyś na oleju mobil 10w, nie miał normy do PD ale olej zmieniany między 10/15 tyś. Żadnych problemów z silnikiem nie było, wartości na vagu dotyczące kondycji pompek cały czas w normie, nic nie wskazywało żeby wałek się wycierał. Ale co do olejów mineralnych, ja osobiście nie mam przekonania do nich, wolę kupić najtańszy 10w niż markowy 15w. Dlaczego? Konkretnie nie mam jakiś podstaw, po prostu myślę że jest to olej "starej daty", i jego właściwości nie są dobre mimo, że przecież kupę lat auta widziały tylko takie oleje.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » pn lis 27, 2017 12:15

Duzo jest olejow z lepkoscia 15W i sa to syntetyki jak i mineralne z 10W czy nawet 5W. Proces jak sa robione nie jest wyznacznikiem jakosci. Dom murowany a dom z drewna spelnia swoje. Maja swoje cechy wlasciwosci.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Jaki olej?

Post autor: lwlw » pn lis 27, 2017 12:41

Znam gościa, który od lat zalewa 15W40 do Sprintera 313 cdi i jeszcze jeździ :) Fakt, nie robi ogromnych przebiegów, ale kilkadziesiąt tysięcy już tak zrobił.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » pn lis 27, 2017 12:52

donk pisze: Myślałem nad Castrol edge 5w30 C3 on niby nie spełania normy vw 507.00 ale domyślam się że ta norma dotyczy olejów LL. Poradzicie coś?
olej do twojego silnika musi posiadać normę ACEA C3 czyli zawierać niskie zawartości SAPS, jeśli nie zamierzasz stosować interwału LL to nie musi posiadać 507.00 ale musi C3, również nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować 507.00 i wymieniać co 15kkm. Lejąc 506.00 nie ma obowiązku stosowania LL,

Zamiast tego Castrola polecałbym ci Liqui Moly top tec 4100 5W40. Ma lepsze wartośś odparowalności Noack, liczbę zasadową TBN czy HTHS Do niektórych nowoczesnych diesli jest już wymóg ACEA C4 ale twój motor się chyba na to nie łapie, ASO również nie zabrania ci wymieniać olej co 15kkm zamiast 30kkm/2 lata

wesol pisze: jak i mineralne (...) czy nawet 5W. .
daj proszę przykład takiego oleju



Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Jaki olej?

Post autor: Barton_ » pn lis 27, 2017 13:06

Co prawda pytanie nie do mnie ale proszę bardzo: Petro Canada 5W30 olej mineralny.


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » pn lis 27, 2017 13:09

Barton_ pisze:Co prawda pytanie nie do mnie ale proszę bardzo: Petro Canada 5W30 olej mineralny.
to nie są zwykłe minerały, to minerały poddawane technologii hydrokrakowania, większość olejów 5W30 na naszym rynku to nie full syntetyki tylko oleje mineralne po obróbce hydrokrakowania. Poza tym ten olej nie ma aprobaty VWAG



Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Jaki olej?

Post autor: Barton_ » pn lis 27, 2017 13:12

Oleje dzielą się na mineralne i syntetyczne. Skoro to nie syntetyk to jest to olej mi... mi... mi... mineralny dzieci :grin:


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » pn lis 27, 2017 13:15

Barton_ pisze:Oleje dzielą się na mineralne i syntetyczne. Skoro to nie syntetyk to jest to olej mi... mi... mi... mineralny dzieci :grin:
niestety nie kolego, to nie jest takie oczywiste i proste jak starasz się to ukazać. Prawdą jest że większość olejów 5W30 czy 40 jest olejami na bazie mineralnej po szerokiej obróbce, procesie hydrokrakowania i uszlachetniania ale to nie powód aby taki olej nazywać mineralnym, Kiedyś w bardzo dalekim kraju ;) USA oczywiście, Mobil nawet przegrał proces z Castrolem, pozwał Castrola za nazywanie swoich olejów hydrokrakowanych olejami syntetycznymi "full syntetic" - sąd orzekł że Castrol ma prawo używać nazewnictwa "syntetyczny" do olejów HC, aczkolwiek zakazał używania nazewnictwa "full syntetic", no i pewnie miał rację



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » pn lis 27, 2017 14:51

Jest np motul 10w40 gdzie jest mineralny. Natomiast olej wyczynowy tez motula 15w50 jest olejem syntetycznym w pelni. To czy olej ma 5w czy 15w nie swiadczy o tym ze jest lepszy. Skoro wiekszosc i tak silnika nie paluje odrazu jak jeszcze zimny jest to po co olej mu 0w40?? Poza tym wszystkim to wiekszosc nie wie ze taki mineralny 15w40 lepiej przywiera do scianek panewek itp niz syntetyk 0w40.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » pn lis 27, 2017 14:57

wesol pisze: Poza tym wszystkim to wiekszosc nie wie ze taki mineralny 15w40 lepiej przywiera do scianek panewek itp niz syntetyk 0w40.
no tak, lepkość się kłania, ale to nie jest wyznacznikiem jakości oleju, dla starych rozklekotanych motorów może i tak ale nie dla nowoczesnych silników, lepkość to nie wszystko, jest mnóstwo innych ważnych parametrów. Taki zwykły minerał niehydrokrakowany, jaki ma wskażnik lepkości przy 100 st C, jaką ma lepkość w temperaturach ujemnych, Jaką ma temperaturę płynięcia, temperaturę zapłonu, odparowalność /Noack/, liczbę zasadową /TBN/ itp... przyleganie do panewek to nie wszystko
wesol pisze: Natomiast olej wyczynowy tez motula 15w50 jest olejem syntetycznym w pelni.
tutaj jest raczej mowa o autach do użytku codziennego a co za tym idzie olejów do użytku codziennego a nie wyczynowego, na temat spraw wyczynowych raczej wszyscy goowno wiemy, motor wyczynowy nigdy nie jest tak szczelnie skonstruowany i raczej logiczne jest że potrzebuje innych olejów z innymi własnościami



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości