podgrzewacz płynu chłodniczego.

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

maciek12345
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 06, 2008 22:44
Lokalizacja: Borne Sulinowo / Szczecin

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: maciek12345 » czw gru 15, 2011 09:23

Świece grzeją :) Wsadziłem rezystor 10 KOhm zamiast czujnika, temperatura na VAGu -10C. Widać zresztą w logu: Log (0 - 007,012,016).
Spróbuję jeszcze potencjometrem określić przy jakiej maksymalnej wartości włączają się świece i zmontować to wszystko na przekaźniku, tak jak jest na podanej wcześniej stronie.

Mała aktualizacja.
Temperatura spadła do -5C a na czujniku +3-4 stopnie więc czujnik do wymiany. Ktoś może wie jaką charakterystykę ma termistor znajdujący się w czujniku? Nie chce wymieniać całego czujnika, bo nowy kosztuje 70 zł.



banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: banan1 » pn sty 09, 2012 10:45

Panowie, jak mogę pochwalić się doświadczeniami, na temat zamontowanego podgrzewacza do swojego MK4. Mam tak jak wspomniałem MK4 z silnikiem ATD, oryginalnie bez pogrzewacza. Postanowiłem zamontować podgrzewacza płynu chłądzącego. Zakupiłem: oryginalną vw puszkę wktórej znajdują się przekaźniki 1x50 i 1x100 ( puszka jest oryginalnie zamontowana na ścianie grodziowej, pasuje od passata lub golfa), bezpieczniki 3x40 A i 1x1 A, włącznik od podgrzewania tylnej szyby ( to tym włącznikiem uruchamiam podgrzewcz płynu chłądzącego), który zamontowałem na tesce rozdzielczej obok oryginalnego włącznika podgrzewania tylnej szyby, płytkę, która steruję podgrzewaczem ( ustawiłem czas to grzania na 5 min, można ustawić czas grzania, jak dobrze pamietam od 10 sekund do 15 min, lub mogę wyłączyć sam układ kiedy chće, lub ponownie łączyć ), oryginalne kapturki od świe żarowych. Podłączyłem i grzeje w mig, wskazówka śmiga w oczach, przynajmniej u mnie tak jest. Aha, jeszcze jedno alternator zostawiłem oryginalnie zamontowany 90 A, wiem że w autach z orygnialnym podgrzewaczem jest 120 A, ale u mnie daje radę. Nie zauważyłem, jak narazie żadnyach probleów, np. spadek napięcia. Podlączałem kompa-błędów brak. Nie sparawdząłme natomiast, jakie jest obciążenia aletrnatora i akumulatora.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: grg474 » pt lut 03, 2012 22:24

banan1, a nie prościej było podpiąć te przekaźniki pod sterownik silnika żeby je załączał? ATD steruje tymi przekaźnikami - jak nie wierzysz - odpal auto jak jest zimne i zobacz w blokach masowych 016 - pozycję 3 - - jak odpalisz będzie 00 po około 30 sekundach 01 a po chwili 11 - czyli grzeją wszystkie świece - idzie sygnał dla przekaźników


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: DejaVu » sob lut 04, 2012 09:14

Witam. A jak sprawdzić na krótko te świeczki bez wykręcania? czy dochodzi do nich napięcie? mi wydaje się że nie grzeją ,teraz w te mrozy mam wolne to nie jeżdżę , ale jak było -10 -15 to w golfie wskazówka pokazywała coś koło 90* po przejechaniu 5km. jak nie więcej :foch: Mam też w golfie takie ustrojstwo -dodatkowy przycisk który ma niby szybciej powodować dogrzanie kabiny działa to jak pokrętło jest przekręcone w lewo nie na dmuchanie na szybę , wtedy pali się kontrolka i powietrze jest zasysane z kabiny , ale nic to nie daje i tak jest zimno i tylko szyba szybciej się zaparuje.


Seat Mii 1.O CHYA

banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: banan1 » sob lut 04, 2012 11:38

grg474, Może i tak, ale nie chciałem tego tak obciążać, gdyż mam alternator 90 A, a w oryginale z podgrzewaczem jest 120 A,sam steruje i odpalam kiedy chce. Dzieki za podpowiedz i poradę.



Awatar użytkownika
OLGRAN
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: śr paź 28, 2009 17:11
Lokalizacja: Oleśnica

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: OLGRAN » sob lut 04, 2012 13:25

Sztomel pisze:Postprzez Sztomel » 03 wrz 2009 10:59

PinkFloyd napisał(a):Świece sie uruchamiaja jak sa spełnione niże warunki
- silnik pracuje od min. 10 s
- temp. plynu chlodzacego >70°
- temp. powietrza >5°
- obr. silnika < 800
- obciazenie Alternatora < 50%



no i do tego musi być włączona nagrzewnica na full i nawiew na szybę przednią.

Witam, dziś czytając ten temat zastanowiło mnie spełnienie warunków włączenia przez ECU świec podgrzewacza i ... u mnie nie musi być nagrzewnica na full i nawiew na przednia szybę aby świece grzały :hmm:


Golf IV Variant 1.9 TDI PD 2003 r Special
BYŁ- GOLF PLUS 1.9 TDI COMFORTLINE 2006 r

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: DejaVu » sob lut 04, 2012 16:43

OLGRAN pisze: u mnie nie musi być nagrzewnica na full i nawiew na przednia szybę aby świece grzały
A u mnie chyba musi chociaż nie będę się spierał-golfem nie jeździłem od wtorku-dziś zam.aku aby zobaczyć czy nic nie pozamarzało, odpalił od drugiego strzała , bo za pierwszym odezwał się bendix , chyba przyłapało rozrusznik.Trochę popykałem - dałem dmuchawę na full i pokrętło na szybę , troszeczkę po chwili podskoczyła temp. na zegarze no i 2świeczki parzyły! trzecia trochę ciepła.Nie chciało mi się nigdzie jechać , ale następnym razem zobaczę po jakim czasie(km) złapie temperaturę!? Może to i działa z tym że ja z przyzwyczajenia nigdy nie grzeję auta na postoju tylko od razu jadę 2ką powolutku mieszkam w lesie do asfaltu mam 4km. tak więc jadę max 60ką no i nigdy nie włączam dmuchawy na full. Na początku mam na 1ce a potem jak już leci letnie powietrze to wrzucam na 2gi bieg ale też przez chwilę - potem ciągle na 1ce .


Seat Mii 1.O CHYA

jano0244
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: pn lis 21, 2011 15:25
Lokalizacja: Mrągowo

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: jano0244 » sob lut 11, 2012 21:06

Naczytałem się na temat tych podgrzewaczy jak głupi. Pamiętam wszystkie wymienione warunki, tj. obciążenie alternatora, temp zewn i płynu, obroty itp. Studiowałem temat przez jakieś 2-3 dni i dalej do końca nie rozumiem jak to działa. Mam Golfika 4 Var z klimatronikiem. Zlokalizowałem przedmiotowe świeczki w wężu do nagrzewnicy. Dwa dni po kolei po odpaleniu sprawdzałem na postoju czy grzeją. I nic. Niezależnie od ustawień klimatronika, obrotów dmuchawy, AUTO, ECON czy pusto. Z nawiewem na szybę i bez. I na postoju się to to nie włącza. Wczoraj po takich eksperymentach, dobrych kilka minut palenia na postoju (z zimnymi świeczkami) w końcu ruszyłem w drogę. Po przejechaniu kilkuset metrow poczułem nieśmiałe ciepełko z kratek nawiewów. Zatrzymałem się, maskę w górę i łapą za świeczki. No i grzały. Jak to w końcu jest z tym uruchamianiem pogrzewaczy w autach z klimatronikiem, bo już calkiem głupi się zrobiłem ?



maciek12345
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 06, 2008 22:44
Lokalizacja: Borne Sulinowo / Szczecin

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: maciek12345 » sob lut 11, 2012 21:31

Sprawdź VAGiem grupę 16 i będziesz wiedział :) Temperatura dla ECU nie jest brana z tego samego czujnika co na wyświetlacz, więc bez VAGa nie sprawdzisz czy jest dobry.



jano0244
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: pn lis 21, 2011 15:25
Lokalizacja: Mrągowo

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: jano0244 » sob lut 11, 2012 21:44

Maciek, mi nie chodzi o sprawdzenie czy jest sprawny, bo sprawny, tylko o dokladną sytuację, kiedy się uruchomia. Bo jak pisałem, wg mnie jest więcej warunków, niż się tu pisze.



maciek12345
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: czw lis 06, 2008 22:44
Lokalizacja: Borne Sulinowo / Szczecin

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: maciek12345 » sob lut 11, 2012 22:33

Są tylko te warunki, przeglądając fora zauważyłem, że nie zawsze świece działają poniżej 5 stopni, czasem temperatura musi być niższa.
Rozumiem, że nie masz żadnej jedynki w Engine > grupa 16 > pozycja 2 (Aux, heat)?
Moment włączenia widoczny jest w tym logu Log (29 - 007,012,016). Widać tam nawet moment kiedy grzeją też świece po odpaleniu (grupa 12 > poz. 1) i dopiero po nich włączają się świece od podgrzewania płynu (grupa 16 > poz. 3).



Awatar użytkownika
martinezz123
DZIADZIA
DZIADZIA
Posty: 938
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 20:59
Lokalizacja: kamienna góra
Kontakt:

Re: podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: martinezz123 » śr lut 15, 2012 23:34

jano0244 pisze:Naczytałem się na temat tych podgrzewaczy jak głupi. Pamiętam wszystkie wymienione warunki, tj. obciążenie alternatora, temp zewn i płynu, obroty itp. Studiowałem temat przez jakieś 2-3 dni i dalej do końca nie rozumiem jak to działa. Mam Golfika 4 Var z klimatronikiem. Zlokalizowałem przedmiotowe świeczki w wężu do nagrzewnicy. Dwa dni po kolei po odpaleniu sprawdzałem na postoju czy grzeją. I nic. Niezależnie od ustawień klimatronika, obrotów dmuchawy, AUTO, ECON czy pusto. Z nawiewem na szybę i bez. I na postoju się to to nie włącza. Wczoraj po takich eksperymentach, dobrych kilka minut palenia na postoju (z zimnymi świeczkami) w końcu ruszyłem w drogę. Po przejechaniu kilkuset metrow poczułem nieśmiałe ciepełko z kratek nawiewów. Zatrzymałem się, maskę w górę i łapą za świeczki. No i grzały. Jak to w końcu jest z tym uruchamianiem pogrzewaczy w autach z klimatronikiem, bo już calkiem głupi się zrobiłem ?

ja mam tak samo raz działa , raz nie działa , juz się zastanawiam czy nie zrobić tego na jakiś włacznik :-( a nie lubie druciarstwa


vw golf IV 1.9 tdi MARTINEZZ
www.vwjgora.pl
diagnoza VAG COM / TACHO

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Re: podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: guziolek » pt lut 17, 2012 17:14

jano0244 pisze:Jak to w końcu jest z tym uruchamianiem pogrzewaczy w autach z klimatronikiem, bo już calkiem głupi się zrobiłem ?
Być może załączaniem tego ustrojstwa jest tak, że potrzebuje też sygnału z licznika o tym, że jedziesz.



Awatar użytkownika
martinezz123
DZIADZIA
DZIADZIA
Posty: 938
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 20:59
Lokalizacja: kamienna góra
Kontakt:

Re: podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: martinezz123 » sob lut 18, 2012 00:02

guziolek pisze:
jano0244 pisze:Jak to w końcu jest z tym uruchamianiem pogrzewaczy w autach z klimatronikiem, bo już calkiem głupi się zrobiłem ?
Być może załączaniem tego ustrojstwa jest tak, że potrzebuje też sygnału z licznika o tym, że jedziesz.

no tak tylko on raz grzeje a raz nie grzeje a jak odpalam to za każdym razem jadę i wszystkie parametry w normie


vw golf IV 1.9 tdi MARTINEZZ
www.vwjgora.pl
diagnoza VAG COM / TACHO

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości