Napinacz? Alternator? Pisk, szarpanie - Fotki, video

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

marcelvw
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 180
Rejestracja: pn lis 17, 2008 14:42
Lokalizacja: Pomorze

Napinacz? Alternator? Pisk, szarpanie - Fotki, video

Post autor: marcelvw » sob lip 25, 2009 08:05

Witam, od 2 dni dobiegaja mnie niepokojace odglosy z silnika... Zauwazylem to po powrocie do domu z roboty, bylo goraca, auto tez sie nagrzalo. Po zatrzymaniu usłyszałem pisk. Podnioslem klape do gory i eweidentnie slychac bylo z okolic alternatora i paskow. Jednak zaniepokoilo mnie rowniez delikatne szarpanie co jakis czas, jakby auto sie ksztusilo. Poruszalo to przy tym delikatnie silnikiem.

Na fotce zaznaczam miejsce ktore sie tak ruszało co jakis czas i powodowalo te drgania:

Obrazek

a tu filmik z pracy, przysłuchajcie sie:

[youtube][/youtube]

Co mam z tym zrobic? Dam rade samemu pozbyc sie problemu?

Z gory dziekuje za kazda pomoc



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: wesol » sob lip 25, 2009 08:38

Ten napinacz mozesz wykercic i go obejrzec. Jest na nim nawinieta sprezyna oraz ten tlumik w postaci silownika (sprezyny) gazowego. Tu dosc czesto pada silownik gazowy i wtedy drga caly napinacz. Rolka( lozysko) tez jest odkrecane. Prawdopodobnie to lozysko sie zaciera ale mozna je na szybkiego nasmarowac przez sciagniecie uszczelniaczy i dolozenie smaru bo bediz etam sucho. Moze tez zacierac sie wolne kolo na osce alternatora- tez dosc czesty przypadek ale powinny wtedy byc inne objawy.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
mateo86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: śr sty 14, 2009 14:27
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: mateo86 » sob lip 25, 2009 10:21

Podepnę się pod temat, mi dziś uleciał ten tłumik drgań na górnym mocowaniu.. Co moze być tego przyczyną? cały napinacz wymieniony 8tys temu :grrr:



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: wesol » sob lip 25, 2009 11:14

mateo86 pisze:mi dziś uleciał ten tłumik drgań na górnym mocowaniu
Co to znaczy ulecial?? Ulecial gaz z tego silownika?? Jakiej firmy byl ten silownik cznaczy sie caly napinacz- oryginal?? Jaka sile ma ten silownik tak "na oko"? Idzie go reka wcisnac lekko czy trzeba sie troszke nameczyc?

Ja mam koncepcje ze jak mi puści ten silownik to go podmienie od czegos innego tylko w miare wazna jest sila jego nacisku a niestety na moim nie ma napisane ile ma niutonów.Mozna by zmierzyc na nowym a przynajmniej na sprawnym za pomoca wagi łazienkowej. Mysle ze z 20-30N ma ale wiecej raczej nie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
mateo86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: śr sty 14, 2009 14:27
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: mateo86 » sob lip 25, 2009 11:31

Uleciał tłumik razem ze śrubą mocująca go do reszty napinacza ale nie przy rolce tylko na górze... Auto własnie jest u mechanika i założy mi stary napinacz a ten spróbuje oddać na reklamacje bo dla mnie to nie jest normalne ze akurat w takim miejscu uleciał;/ A firmy był Ruville.
Ostatnio zmieniony sob lip 25, 2009 11:33 przez mateo86, łącznie zmieniany 1 raz.



marcelvw
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 180
Rejestracja: pn lis 17, 2008 14:42
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: marcelvw » sob lip 25, 2009 11:35

pytaniem ogolnie ten teleskop tlumiacy yl dosc slabo przykrecony, z jednej jak i drugiej strony, odkrecilem go u gory i ewidentnie mozna nim poruszac na boki, czyli na dole jest tez slabo dokrecony

czy moze to byc przyczyna tych drgan?

ps: i dodam ze wciska sie silownik ciezko, trzeba uzyc sily, wychodzi leciutko
Ostatnio zmieniony sob lip 25, 2009 11:36 przez marcelvw, łącznie zmieniany 1 raz.



_wasyl_
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 31, 2007 16:56
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: _wasyl_ » ndz lip 26, 2009 18:07

marcelvw pisze:Witam, od 2 dni dobiegaja mnie niepokojace odglosy z silnika... Zauwazylem to po powrocie do domu z roboty, bylo goraca, auto tez sie nagrzalo. Po zatrzymaniu usłyszałem pisk. Podnioslem klape do gory i eweidentnie slychac bylo z okolic alternatora i paskow. Jednak zaniepokoilo mnie rowniez delikatne szarpanie co jakis czas, jakby auto sie ksztusilo. Poruszalo to przy tym delikatnie silnikiem.
U siebie miałem podobny problem z tym że u mnie bardzo mocno zaczęło trzepać silnikiem. Jak zgasiłem to już nie mogłem odpalić, wogóle nie chciał zakręcić. Jak się okazało zatarły się łożyska w alternatorze.



Awatar użytkownika
mateo86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 239
Rejestracja: śr sty 14, 2009 14:27
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: mateo86 » pn wrz 07, 2009 14:52

No i jestem po wymianie sprzęgiełka alternatora i po tym zabiegu nawet stary napinacz który ma już luzy wszędzie chodzi cicho i nie ma na nim żadnych drgań :bigok:



Awatar użytkownika
damian-ppp
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 548
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 18:42
Lokalizacja: Warszawa - Białołęka

Post autor: damian-ppp » pn wrz 07, 2009 14:59

Pierwsze co należy sprawdzić w przypadku drgań napinacza to sprzęgiełko alternatora... Polecam zacząć naprawę od tego u mnie po wymianie jest cisza i spokój...



Awatar użytkownika
PacekPlacki
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: pn sie 28, 2006 21:29
Lokalizacja: PŁOCK

Post autor: PacekPlacki » czw paź 29, 2009 22:43

mam problem wywaliło mi alternator , wymieniłem regulator napiecia kontrolka łądowania zgasła a alternator dlaej nie ładuje auto to Sharan 2001 rok tdi 116 automat jaka może być przyczyna czy jest jeszcze może jakieś zabezpieczenie na układzie elektryczynm w razie awari regulatora może jakiś przekaźnik albo cos w tym rodzaju ????



wiewioreqezg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: sob maja 23, 2009 00:07
Lokalizacja: zgierz

Post autor: wiewioreqezg » czw mar 04, 2010 23:55

Witam. Ostatnio zauważyłem taki problem. Otóż ruszając czy zmieniając biegi słyszę z prawej strony gdzieś na zewnątrz jakiś pisk. Dodam że mam prawdopodobnie lekko zużytą rolkę napinacza. Latem jak jest ciepło to chrobotała mi strasznie. Więc bardziej teraz to piszczenie może być przyczyną problemu jakiegoś ze sprzęgłem czy może to przez to Prawdopodobnie zużytą rolkę napinacza??????? a powie mi ktoś jak skutecznie sprawdzić zużycie rolki, paska lub napinacza???? proszę o odpowiedz na obydwa pytania :) z góry dzieki
Poszdłem zajrzeć pod maskę dzisiaj, Na pierwszy rzut oka pasek jest cały ne ma żadnych pęknięć , ogólnie na moje oko bez zarzutu. Następnie odpaliłem go i nadstawiłem ucho i słychać było z oklic alternatora lekki świst. Więc co o tym śądzicie??? czy biegi , daodanie gazu itp może mieć wpływ że coś pisknie w oklicach alternatora??? może przy zmianie biegów podczas jazdy przez dodanie gazu zwiększają się obroty i coś pisknie?????
Panowie zrobiłem ten brutalny test sprzęgła o którym wyczytałem w książce serwisowej . Stanąłem na równym, spuściłem ręczny wrzuciłem 3-kę i zacząłem dawać gazu i puszczać sprzęgło noi nagle autko bum zgasło.... czyli to że sprzęgło jest uszkodzone czy coś możemy chyba wykluczyć prawda????
Jechałem teraz do domu jest - 3 stopnie i nic mi nie piskało a w południe kiedy jechałem jak było ciepło to praktycznie przy każdej zmianie był pisk :/ hmmm jak sądzicie??



madmac
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 112
Rejestracja: pn sie 09, 2010 08:07
Lokalizacja: Rzeszów / Przemyśl

Napinacz? Alternator? Pisk, szarpanie - Fotki, video

Post autor: madmac » czw lis 04, 2010 00:44

tak podłaczam się do tematu żeby nie zaczynać nowego. Odnośnie tego sprzegiełka alternatora jest jeszcze taki siłownik przy alternatorze czy jego też się wymienia . Objawy mam takie same jak u kolegi na tym filmie jest taki pisk. U mnie jeszcze dodatkowo ten siłownik przy altku puszcza chyba jakiś olej bo jest cały zapocony. I tak się zastanawiam czy to nie jego wina. Myślicie zeby wymienić tylko to sprzegiełko?



boobik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pt paź 22, 2010 13:19

Re:

Post autor: boobik » czw lis 04, 2010 10:34

Kolego marcelvw niedawno to przerabiałem w swoim autku. Co prawda mam silnik ATD ale dźwięk był identyczny. Widzę że nieco rzuca ci kołem chyba że to złudzenie. Po pierwsze zwal pasek i pokręć napinaczem czy słychać na nim jakieś piski, potem to samo z kołem na alternatorze. Mnie to wygląda na pasek, możesz spróbować coś takiego, podczas pracy silnika jeśli jest taka możliwość spróbuj lekko cofnąć napinacz, tak żeby nie napinał z całą siłą i zobacz czy pisk ustanie, lub starym sposobem mechanika polej wodą pasek, jeśli ustanie pisk to na bank masz pasek do wymiany. U mnie mimo że pasek wyglądał na idealny po prostu się zużył i piszczał nawet na gorącym silniku, dokładnie jak u ciebie ale przy okazji okazało się że już napinacz szumi więc wymieniłem komplet. Co do rzucania paskiem to jak najbardziej może to być wina napinacza jeśli już nie trzyma tak jak wcześniej. Ale tu także może być problem sprzęgieł ka na kole alternatora jeśli takie posiadasz, jeśli nie to obstawiam napinacz za to że rzuca a pasek że piszczy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości