Problem z obrotami pływaja vw golf III 1.4 94r

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

rydzo9999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 08, 2010 16:40
Lokalizacja: Cedynia/polska
Kontakt:

Problem z obrotami pływaja vw golf III 1.4 94r

Post autor: rydzo9999 » pn kwie 05, 2010 17:13

Witam.
Mam problem z swoim golfem III 1.4 94rok. A mianowicie pływają mi obroty na zimnym, jak i na ciepłym silniku. Wymieniłem już aparat zapłonowy, silniczek krokowy, świece, oraz wyczyściłem gaźnik z wtryskiem. Wymieniłem również uszczelke pod głowicą, i dalej jest to samo. A dziś odłączyłem kostę od sondy lambdy, i nie było żadnej zmiany. Jak silnik pływał na obrotach, tak pływa.
Proszę o pomoc.



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » pn kwie 05, 2010 19:05

trzeba zaadaptowac przepustnice
zluzowac linke do normalnej pozycji
vag com
silnik
adaptacja wejsc w kanał 00--->save
wyjsc i wejsc w basic setings
grupa 098 lub 001---bedzie przypis ze adaptacja trwa odczekac do konca bez dotykania gazu


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » pn kwie 05, 2010 21:35

Fahoo, co ty piszesz? Jaka adaptacja Vagiem w ABD? Tam się wszystko samo adaptuje.
Wracając do tematu, to z falowaniem obrotów w starym monowtrysku jaki jest w ABD trzeba się po prostu pobawić nie ma jednej recepty, bo nie zawsze falowanie ma w różnych pojazdach te same przyczyny.
rydzo9999 pisze:A dziś odłączyłem kostę od sondy lambdy, i nie było żadnej zmiany. Jak silnik pływał na obrotach, tak pływa.

To powinno pomóc bo zmuszasz sterownik do "improwizacji" przy braku sygnału z sondy. Może sonda "umarła"?
Jak masz możliwość podłączenia Vaga, lub czegoś podobnego sprawdź obecność błędów. Następnie w blokach zobacz jak pracuje sonda, czujnik TPS, i czujnik zamkniętej przepustnicy, czujniki temperatur i co się dzieje z kątami zapłonu wyliczanymi przez sterownik. Sprawdź dokładnie szczelność układu dolotowego. Jak wszystko będzie oki zrób tzw. reset sterownika, czyli odłącz aku na jakiś czas np. 30 minut i daj się potem zaadoptować elementom (u mnie najlepiej jest zrobić ze 20km). Jak dalej będzie kupa to proponuje zabrać się bardziej radykalnie. Zobacz jak pracuje nastawnik przepustnicy po włączeniu zapłonu, na wolnych obrotach, oraz po dodaniu gwałtownie gazu, oraz sprawdź regulacje czujnika zamkniętej przepustnicy/zamknięcia przepustnicy (wymieniałeś nastawnik, czyli jak mówią silnik krokowy, więc nawet dla tego jest to konieczne). Sprawa prosta wystarczą dane regulacyjne (np. są na forum), szczelinomierz, bateria 4,5 do 6 V, mały klucz wpustowy (rozmiaru jak i wartości reg.nie pamiętam, ale mogę poszukać). Po tym znowu tzw. reset i pozwolić na samoczynną adaptację oraz kontrola efektów pracy. Ew. jak chcesz na skróty możesz pominąć poprzednie zdanie i od razu zmierzyć rezystancję TPS-a na niby wolnych obrotach (włączasz zapłon nie uruchomiasz silnika czekasz aż się przepustnica ustawi odpinasz wtyk wyłączasz zapłon i pomiar) i zapisz to sobie, a później sprawdź czy jego rezystancja zmienia się prawidłowo jak podają dane reg. Następnie popuść cztery śrubki, które go mocują i zmień minimalnie jego położenie względem korpusu. Zacznij możne zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po taki numerze trzeba wiesz co... czyli ..... tzw. reset itd. Warto zrobić kilka prób zmiany jego położenia, które w zasadzie można robić na pracującym silniku i oczywiście obserwacja co się dzieje, tylko aby zmiany były w 100% skuteczne to ... tzw. reset itd.
UWAGA:
Jak przesadzisz ze zmianami położenia TPS-a zaczną się dziać dziwne rzeczy czyli krokowiec stanie jakby się popsuł, zwariuje kąt wyprzedzenia zapłonu a razem z nim obroty itp, a sterownik złapie błąd krokowca, ale spoko jak ustawisz z powrotem w miarę na miejsce TPS-a to wszystko wróci do normy. Po ew. uruchomieni nastawnika/krokowca można wykorzystać zapisane wcześniej wartości pomiaru rezystancji. Dobrze jest robić takie zabawy mając podłączonego Vaga (kasowanie błędów, dodatkowe pomiary).
Takim mniej więcej sposobem pokonałem falowanie w 3 monowtryskach, między innymi w moim ABD, tylko że u siebie zafundowałem sobie także nową sondę w zasadzie niepotrzebnie, bo moja robi do dziś tylko, że w innym aucie.


JaroW

Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » wt kwie 06, 2010 07:59

Jarowo, ojo joj każdy moze sie pomylić szczegółnie w święta :drinkers:
to by tłumaczyło dlaczego w BS tylko grupa 001 robi test wykonawczya nie adaptacje w 001 i 098 :grrr:


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » wt kwie 06, 2010 09:01

Fahoo, sorki za styl wypowiedzi nie chciałem Ciebie urazić :pub:


JaroW

Awatar użytkownika
wasiel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: ndz gru 16, 2007 15:03
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: wasiel » czw kwie 08, 2010 15:55

Miałem dokładnie to samo stałem na światłach i obroty falowały spokojnie tak od 800-1200 a co kilka sek. przygazówka do 3000 co było wkurzjące, pojechałem do kolesia i okazała sie "podstawka" koszt całkowity 100 zł nazawał to lewym powietrzem chyba dobrze to napisałem tez mam taki sam 1.4 94 ABD


[MK-3]

Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » czw kwie 08, 2010 21:43

wasiel, tak też być może jak to opisałeś dla tego pisałem na początku mojej wypowiedzi:
Jarowo pisze:Sprawdź dokładnie szczelność układu dolotowego.
Ale uwierz tak dużo szczęścia z usunięciem falowania obrotów w tak prosty sposób ma niewielu. Czasem zdarza się ze usterka jest usuwana "tak przy okazji". Mówię o sytuacji gdzie ktoś wymienia nastawnik przepustnicy bo sądzi że to pomoże i przy okazji zmienia ustawienie przepustnicy i co za tym idzie TPS-a, po czym falowanie znika. Człowiek się cieszy że dobrze zdiagnozował problem i że silnik pracuje oki, oraz ze tak tanio (nastawnik używka) się udało naprawić. A tu mogło być jeszcze taniej bo wystarczyło sprawdzić ustawienia i je ewentualnie poprawić. Jak pisałem wcześniej z tym falowaniem to jest tak:
Jarowo pisze:z falowaniem obrotów w starym monowtrysku jaki jest w ABD trzeba się po prostu pobawić nie ma jednej recepty, bo nie zawsze falowanie ma w różnych pojazdach te same przyczyny.


JaroW

Awatar użytkownika
wasiel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: ndz gru 16, 2007 15:03
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: wasiel » pt kwie 09, 2010 09:11

Nie no pewnie, mi akurat to pomogło i się ciesze :) fakt faktem czasem dzieja się takie cuda na które nie mamy wpływu a z czsem same się ustbilizują albo i nie ;)


[MK-3]

rydzo9999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 08, 2010 16:40
Lokalizacja: Cedynia/polska
Kontakt:

Problem z obrotami pływaja vw golf III 1.4 94r

Post autor: rydzo9999 » śr kwie 28, 2010 18:56

Witam wszystkoch kolegów przyczyną był uszkodzony aparat zapłonowy z kopółka ,wymieniłem i lata jak nowy .



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » śr kwie 28, 2010 23:36

rydzo9999, super że Ci się udało. Jednocześnie potwierdzasz moje obserwacje, które jest mi ciężko wytłumaczyć.
Jarowo pisze:z falowaniem obrotów w starym monowtrysku jaki jest w ABD trzeba się po prostu pobawić nie ma jednej recepty, bo nie zawsze falowanie ma w różnych pojazdach te same przyczyny.
W sumie układ sterujący wtryskiem prościutki, ... ale .


JaroW

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 141 gości