Przekaźnik klimatyzacji 147 i moduł sterowania wentylatorami

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

michajlow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: pn mar 31, 2008 23:07
Lokalizacja: Poznań

Przekaźnik klimatyzacji 147 i moduł sterowania wentylatorami

Post autor: michajlow » czw mar 25, 2010 21:32

Witam,
klima nie działa, bezpieczniki są ok, kompresora na krótko nie podłączałem jeszcze.
Pytania:
Czy w module sterowania wentylatorami (pod zbiorniczkiem wyrównawczym) powinien być jeden bezpiecznik, czy dwa?
Ja mam jeden, 20A po prawej stronie auta (czyli po lewej jak się patrzy pod maskę ;p)

Czy przekaźnik klimatyzacji 147 1H0959142 (pierwszy w górnym rzędzie) to zwykły przekaźnik dwu pozycyjny? (normalnie zwarty i po podaniu napięcia zwiera się na drugi styk).
Pytam, bo oznaczenia pinów (30, 87a, ...) są takie same jak na zwykłym przekaźniku dostępnym w sklepie elektro. Przekaźnik podłączałem na 12V i nic nie tyka, ani się przełącza na drugi styk.
Ostatnio zmieniony czw mar 25, 2010 21:35 przez michajlow, łącznie zmieniany 1 raz.


Audi A3 1.8T AUM

Awatar użytkownika
Haki
_
_
Posty: 6070
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Haki » czw mar 25, 2010 21:51

Pod VAG-a podepnij i wykonaj test klimy....


Miarą inteligencji człowieka-jest umiejętność szukania w Google

MK IV Variant AGR NAPĘDZANY przez ON

michajlow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: pn mar 31, 2008 23:07
Lokalizacja: Poznań

Post autor: michajlow » czw mar 25, 2010 22:00

Myślałem, że tylko na climatroniku takie bajery z VAGiem.


Audi A3 1.8T AUM

Awatar użytkownika
mariusz75
Forum Master
Forum Master
Posty: 1235
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 17:31
Lokalizacja: pracownik ASO VOLKSWAGENA wielkopolska
Kontakt:

Post autor: mariusz75 » czw mar 25, 2010 22:21

Co do przekaźnika klimy to jest to bardzo nietypowy i dedykowany tylko do układu klimy przekaźnik.

Zasada jego działania polega na tym że przewodzi on cały czas napięcie na stykach "30" i "87a"
a w momencie podania mu napięcia sterującego na styk "86" przerywa on przepływ prądu na stykach wykonawczych "30" i "87a".
A tak logicznie to gdy jest włączony to nie przewodzi prądu a gdy jest wyłączony to przewodzi prąd. Czyli zupełnie odwrotnie jak zwykłe przekaźniki.

W MK III jest on wykorzystany w układzie elektroniki klimy do tak zwanego efektu "kick down"

czyli jak jedziesz na włączonej klimie to ten przekaźnik nie jest zasilany i cały czas podaje prąd do sterownika klimy i klima działa

w momencie gdy na włączonej klimie dodasz gazu do dechy to ten przekaźnik zostaje na chwile włączony przez ECU, przerywa obwód, klima zostaje wyłączona i auto ma lepsze przyspieszenie z powodu zmniejszenia obciążenia silnika

ale już po kilku sekundach gdy auto nabierze obrotów ECU przestaje zasilać ten przekaźnik, przestaje on działać, zwierz styki wykonawcze i klima znowu się włącza


DIAGNOSTYKA SILNIKÓW TDI
wymiana rozrządów, kompleksowe naprawy
okolice POZNANIA
Info: PW, GG, lub 502 813 462
MOJA CZARNA PEREŁA TDI XX JAHRE

michajlow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: pn mar 31, 2008 23:07
Lokalizacja: Poznań

Post autor: michajlow » czw mar 25, 2010 22:41

No ja mam dokładnie taki zwykły przekaźnik normalnie zwarty na 30 i 87a, czyli tak jak ten od klimy 147. Ale po podaniu na 147 12V nie przełącza styków, więc sądziłem, że jest zepsuty i dlatego klima nie działa. Chce spróbować wyeliminować elektryczne rzeczy zanim podjadę do majstra od klimy.
Po włączeniu klimy żarówka się świeci, obroty rosną, ale nie kręcą wentylatory i kompresor i żaden przekaźnik w skrzynce nie cyka. Czy powinno być słychać cyknięcie w tym sterowniku pod zbiorniczkiem, czy w skrzynce bezpieczników?

Czujnik ciśnienia przy osuszaczu zwarłem i też nie ruszyło. Pozostało mi jeszcze zewrzeć kompresor, żeby zobaczyć czy zaskoczy. Chociaż nabieram podejrzeń, bo ostatnio miałem 2 razy odkręcany kompresor od klimy, więc myślę czy się nie rozszczelniło coś tam i dlatego nie działa.
Ostatnio zmieniony czw mar 25, 2010 22:44 przez michajlow, łącznie zmieniany 1 raz.


Audi A3 1.8T AUM

Awatar użytkownika
mariusz75
Forum Master
Forum Master
Posty: 1235
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 17:31
Lokalizacja: pracownik ASO VOLKSWAGENA wielkopolska
Kontakt:

Post autor: mariusz75 » czw mar 25, 2010 22:55

Tu numer z ETKI

Obrazek

Tu puszka bezpieczników znaleziona na ALLEGRO od MK III z klimą

Obrazek

I pucha od auta mojego, MK III z klimą

Obrazek


DIAGNOSTYKA SILNIKÓW TDI
wymiana rozrządów, kompleksowe naprawy
okolice POZNANIA
Info: PW, GG, lub 502 813 462
MOJA CZARNA PEREŁA TDI XX JAHRE

michajlow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: pn mar 31, 2008 23:07
Lokalizacja: Poznań

Post autor: michajlow » czw mar 25, 2010 23:39

i jeszcze jedno:
Czy w module sterowania wentylatorami (pod zbiorniczkiem wyrównawczym) powinien być jeden bezpiecznik, czy dwa?


Audi A3 1.8T AUM

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » czw mar 25, 2010 23:47

Kolega ma taki?
Obrazek
Mam akurat Climatronic i są tam dwa bezpieczniki - drugim jest przykręcona dwiema śrubkami z łebkiem na śrubokręt krzyżakowy blaszka.
Ostatnio zmieniony czw mar 25, 2010 23:54 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



michajlow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: pn mar 31, 2008 23:07
Lokalizacja: Poznań

Post autor: michajlow » czw mar 25, 2010 23:53

No dokładnie taki. Heh teraz dopiero zauważyłem, że ta blaszka to bezpiecznik 50A. Bo na schemacie widziałem dwa i mi tego jednego brakowało. Więc jest ok.
Cóż, będę szukał przyczyny dalej.
Ale zapytamZico63b, czy jak włączasz klimę to jak dotkniesz przekaźnika od klimy (pierwszy przekaźnik w pierwszym rzędzie, na zdjęciach wyżej 94) to czuć po dotyku albo słychać, że w skrzynce bezpieczników się przełącza czy nie?
Ostatnio zmieniony czw mar 25, 2010 23:54 przez michajlow, łącznie zmieniany 1 raz.


Audi A3 1.8T AUM

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw mar 25, 2010 23:54

michajlow pisze:jeden bezpiecznik, czy dwa
prawie zasze jeden ( jeśli wentylator jest dwubiegowy)


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » czw mar 25, 2010 23:55

Climatronik ma inny przekaźnik, ale tak, pyka.
Tylko, że w Climatroniku jest to zupełnie inaczej sterowane, przekaźnik mam nie w pierwszym gnieździe a nabudowany na skrzynce i jest to typowy, 18 - taki jak styku X.
Czyli dla Kolegi nie będzie to miarodajne :blush:
Ostatnio zmieniony pt mar 26, 2010 00:07 przez Zico63b, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
fneo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt kwie 25, 2008 22:32
Lokalizacja: Giżycko
Kontakt:

Przekaźnik klimatyzacji 147 i moduł sterowania wentylatorami

Post autor: fneo » pt maja 14, 2010 20:37

A ja pisałem już kiedyś,ale nikt nie odpisał.Na zimnym i nie tylko,silniku przekręcam zapłon to od razu wyją mi dwa wentylatory.Zapewne drugi bieg.Jest bardzo głośno.Albo od razu chodzą dwa wentylatory chłodnicy na małych zwykłych obrotach.Podmieniłem już sterownik wentylatorów,ten pod zbiorniczkiem wyrównawczym i dalej tak samo.A jak się nagrzeje silnik jest tak,że albo znów pracują dwa na małych obrotach albo wcale stoją do momentu uzyskania temp.(około 90st.C)na termostacie do włączenia wentylatorów.Mam Golfa III GTI EDITION Klimatronic,silnik 2E.Klimatyzacja działa prawidłowo,czyli jak ma grzać w zimę to grzeje a jak chłodzić to daje zimne powietrze.Próbowałem już tzw.resetu jeżeli tak to można nazwać i czy to coś wg.daje.Zdejmowałem klemy na jakiś czas i włączałem światła.Tylko w necie wyczytałem,że trzeba potem odpalić silnik i ma sobie pracować jakieś 20minut na wolnych obrotach bez dodawania gazu.Ja od razu jechałem.Czy ten "reset" w ogóle coś daję?I co dalej robić z tymi wentylatorami? Obrazek



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości