Spadek mocy

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Lucek Mostowiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: pn lip 09, 2012 22:38

Spadek mocy

Post autor: Lucek Mostowiak » pt kwie 26, 2013 20:45

Witam

Posiadam Golfa 5. 1.4 16V (80 KM).
Wstyd się przyznać ale wcześniejszy samochód (opel corsa) nie miał klimatyzacji więc teraz przy większych temperaturach odpaliłem moją klimkę.
Jeśli moje pytanie wyda się bezzasadne to proszę o wybaczenie.
Czy możliwy jest odczuwalny delikatny spadek mocy przy włączonej klimie ? Chodzi mi zwłaszcza o zmianę biegów. Bez klimy przy wrzucaniu trójki z dwójki lub czwórki z trójki samochód bez dodania gazu przy puszczaniu sprzęgła płynnie przechodzi w następny bieg. Natomiast dzisiaj włączam klimę, wrzucam trójke z dwojki (bez gazu) i samochód zwalnia - takie dziwne uczucie jakby trochę słabł.
Bez klimy jest ok. Ma to ręce i nogi czy nie bardzo ? :D

Pozdrawiam



wojtas46
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2487
Rejestracja: pt lut 06, 2009 19:47
Lokalizacja: łęczyca

Spadek mocy

Post autor: wojtas46 » pt kwie 26, 2013 21:02

Moim zdaniem przy silniku 1.4 - 80 KM , moze być odczuwalny ale niewielki spadek mocy gdy włączysz klimę



Lucek Mostowiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: pn lip 09, 2012 22:38

Re: Spadek mocy

Post autor: Lucek Mostowiak » sob kwie 27, 2013 23:06

ktoś jeszcze coś doradzi z czym to jest związane ?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Spadek mocy

Post autor: Qto » sob kwie 27, 2013 23:38

ja po kupnie auta (wtedy miał 6 lat) nie odczuwałem różnicy czy jadę na klimie czy bez...teraz czuję ewidentnie kiedy bawię się guziczkiem ECON :) Zastanawiam się czy wina nie leży po stornie wentylatorów, konkretnie mam na myśli ich zmęczenie...większy opór przy kręceniu się = większy pobór mocy



Awatar użytkownika
Koyot
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 22:47
Lokalizacja: GST
Kontakt:

Spadek mocy

Post autor: Koyot » sob kwie 27, 2013 23:59

Jak wiadomo układ klimatyzacji pracuje dzięki mocy wytwarzanej przez silnik, jest dodatkowym zródłem poboru mocy. Dlatego właśnie jadąc z włączoną klimatyzacją samochód pobiera więcej paliwa. Tak jak kolega wojtas46 uważam, że przy silniku z 80 km, może być spadek mocy nieznacznie odczuwalny.
Przykładem spadku odczuwalnej mocy jest np, zastosowanie szerszych opon niż fabryczne. Szersze opony stwarzają większy opór,z którym silnik musi sobie poradzić.
Więc Lucek Mostowiak jeżeli masz silnik w dobrej kondycji a klima jest w pełni sprawna to nie masz sie czym martwić.


Wszędzie dobrze ale w VW najlepiej :)

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Spadek mocy

Post autor: Qto » ndz kwie 28, 2013 00:03

Koyot, tak jak pisałem wyżej...u siebie nie zauważałem różnicy z klimą a bez...natomiast zmianę opon ze standardowych dla 1.4 175, na 195 czułem od razu...z muła robił się jeszcze większy muł.



Awatar użytkownika
Koyot
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 22:47
Lokalizacja: GST
Kontakt:

Spadek mocy

Post autor: Koyot » ndz kwie 28, 2013 00:12

Tez u siebie różnicy nie zauważyłem. Ale teraz po przeczytaniu tego postu postaram się temu dokładniej przyjrzeć, tak z ciekawości.


Wszędzie dobrze ale w VW najlepiej :)

Lucek Mostowiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: pn lip 09, 2012 22:38

Spadek mocy

Post autor: Lucek Mostowiak » ndz kwie 28, 2013 07:34

Dzięki za odpowiedzi.

Faktycznie może być tak jak mówicie co do poboru mocy. Jak na postoju włączam klimę to słychać charakterystyczny dźwięk i z goła widać, że jest większy pobór mocy.
Co do opon zgodzę się po części ponieważ wielkość opony czyli średnica wpływa na opór toczenia, ale szerokość nie wpływa na opór toczenia - tak - stawia opór ale ten który się bierze z strugi powietrza która przypada na większą powierzchnię.

Co do jeszcze mojej klimki, zauważyłem jeszcze dokładniej, że bez klimy - jak pisałem jest płynne przejście bez zmiany biegu, a z klimą - zwolnienie - czyli lekki spadek obrotów, a jak spadają obroty to i maleje moc :) tak sobie to wydedukowałem :)



Awatar użytkownika
Koyot
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 22:47
Lokalizacja: GST
Kontakt:

Re: Spadek mocy

Post autor: Koyot » ndz kwie 28, 2013 12:16

Co do opon zgodzę się po części ponieważ wielkość opony czyli średnica wpływa na opór toczenia, ale szerokość nie wpływa na opór toczenia - tak - stawia opór ale ten który się bierze z strugi powietrza która przypada na większą powierzchnię.
Wielkość (średnica) opony wpływa na osłabienie mocy wychodzącej z silnika na koła. Ale to właśnie konstrukcja bieżnika, rodzaj zastosowanej mieszanki a w szczególności szerokość opony jest odpowiedzialna za opory toczenia. Sugerując się Twoim tokiem myślenia stosując opony o tej samej średnicy ,np. 15 " o szerokości 175 a 195 nie byłoby odczuwalne. A wypowiedż kolegi Qto potwierdza moją wersję.
Qto pisze:Koyot, tak jak pisałem wyżej...u siebie nie zauważałem różnicy z klimą a bez...natomiast zmianę opon ze standardowych dla 1.4 175, na 195 czułem od razu...z muła robił się jeszcze większy muł.
Co do jeszcze mojej klimki, zauważyłem jeszcze dokładniej, że bez klimy - jak pisałem jest płynne przejście bez zmiany biegu, a z klimą - zwolnienie - czyli lekki spadek obrotów, a jak spadają obroty to i maleje moc :) tak sobie to wydedukowałem :)
Dokładnie tak, mniejsze obroty silnika to mniejsza moc.


Wszędzie dobrze ale w VW najlepiej :)

Lucek Mostowiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: pn lip 09, 2012 22:38

Re: Spadek mocy

Post autor: Lucek Mostowiak » ndz kwie 28, 2013 15:08

Koyot pisze: Wielkość (średnica) opony wpływa na osłabienie mocy wychodzącej z silnika na koła. Ale to właśnie konstrukcja bieżnika, rodzaj zastosowanej mieszanki a w szczególności szerokość opony jest odpowiedzialna za opory toczenia. Sugerując się Twoim tokiem myślenia stosując opony o tej samej średnicy ,np. 15 " o szerokości 175 a 195 nie byłoby odczuwalne. A wypowiedż kolegi Qto potwierdza moją wersję.
Kolego Koyot :)
Niestety nie masz racji :) Na moment tarcia tocznego czyli momentu przeciwnego do napędowego wpływa: siła tarcia tocznego i promień (średnica) toczonego koła
Natomiast na siłę tarcia tocznego wpływa dodatkowo: oczywiście ciężar i współczynnik tarcia tocznego mierzony w mm który zależy od par ciernych, w tym przypadku guma - beton/asfalt.

Tak, że na moment oporu - czyli to o czym mówimy nie wpływa szerokość a średnica/promień koła.
Zwiększając szerokość opony zwiększa się powierzchnia parcia wiatru na oponę co powoduje w uproszeniu siłę na obwodzie koła powodując moment oporu. Sumuje się go z momentem tarcia tocznego co powoduje moment przeciwny do momentu napędowego na wale.
I na koniec, tarcie nie jest zależne od powierzchni tylko od rodzaju powierzchni, od ich jakości a nie wielkości - to jest elementarz.

Pozdrawiam



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk5 (2003 - 2009)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości