wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: xlineage » wt kwie 15, 2014 00:36

Witam,
wlasnie obejrzalem kilka ciekawych fotoporad i jak i tych kilkanascie mniej ciekawych :satan: wiekszosc sie powtarza,
kazda ma plusy i minusy i z kazdej mozna sie czegos nauczyc.

Aktualnie jestem w trakcie zbierania materialow, mam juz jakies 90%, brakuje doslownie pare drobnych rzeczy i moge zaczynac, a chce zebrac w miare calosc, bo wygluszam kilkadziesiat km od miejsca zamieszkania.

moj pomysl:
-wnetrzne drzwii: warstwa blachogum , po wyschnieciu 1 warstwa tasmy dekarskiej (bez nachodzenia na siebie) w miejscu za glosnikiem 3 warstwy, pozniej 2, az przechodzi w 1 , takie drobne stopniowanie.
-dystans na blochowkrety (glowka paska, kilka sztuk 3.5mmx 25mm ? ),+warstwa blachogum na laczenie drzwii-dystans(niektorzy robia na silikon, choc powinien tutaj isc specjalny srodek dekarski czy cos podobnego zeby nie wchodzilo w interakcje z blacha)
-kable w tasme materialowa, ciegno klamki w tasme materialowa + peszel
-na zewnatrz drzwii, zeberka z aluminimum o ile znajde, jak nie to bez ( zeberka na krotsze blachowkrety), na zewnetrzna strone 1 badz 2 wartswy tasmy dekarskiej, (zalezy ile wyjdzie max 1rolka 15cmx10m na drzwii) tym razem z nachodzeniem na siebie okolo 1-2cm + blachogum na laczeniach.

-tapicerka od wewnatrz , 1 warstwa blachogum + ranty stykajace sie z blacha powleczone czarna aksamitka 16mm.

zalozenie: max waga 2700gram , ktos tak napisal, zeby wagi nie przekraczac ze wzgledu na zawiasy

no i teraz moje glowne pytanie nr 1:
1)czym to kurna wylozyc pomiedzy? :banghead: chcialem watolina, bo tak bylo na fotoporadzie, ale, czytam ze chlonie wode,
wiec dalej znalazlem ze FILC Poroso, ale tez chlonie wilgoc i lepiej nie stowac w drzwiach, wiec znalazlem jakies maty kauczukowe 20zl/m2 grubosc 3mm? jest sens kladzenia tego miedzy tapicerke (blachogum) a wygluszone drzwii tasma dekarska? Slyszalem tez wersje z karimatami, ale nie wiem czy tam chodzilo ogolnie o wygluszanie czy pomiedzy tapicerke.

2)zalecana grubosc peszla na ciegno klamki? zewnetrzna/wewnetrzna

3)w jakim miejscu/miejsach warto dac podkladki sprezynujace?

4) Czytalem tutaj z forum ze essa, dodatkowo na swoje juz polozone maty wali jeszcze dodatkowo mase uszzelniajaco wygluszajaca, czyli moglbym na to blachogum jeszce walnac, ale czy warto ? ja myslalem dac tylko na zlaczenia.

5)Jak pomysl? Co moge ulepszyc? Zaznaczam ze tasmy dekarskie i aksamitke juz mam.



zebrane materialy:
+2x tasma dekarska 15cm x 10m
+2x dystanse Powe mk3
+10m czarnej aksamitki 16mm
+1L blachogum
+tasma izolacyjna
+2x pedzle

potrzebne:
-tasma materialowa,butapren
-peszel, mysle nad gruboscia
-blachowkrety, rozmiar chyba 3.5x25mmz plaska glowka, na dystans?
-wygluszenie miedzy tapicerka a matami o ile konieczne


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: Slavwek.ie » śr kwie 16, 2014 15:52

Cisną mi się dwa zasadnicze pytania:
1. Po kiego grzyba kupować 2x wąską taśmę (15cm), skoro 1x30cm wystarcza na dwoje drzwi i mniej łączeń, uszczelnień, wzmocnień, profili podpierających i wychodzi taniej..?
2. Po co blachogum pod taśmę, skoro po nim mamy chropowatą powierzchnię, zbyteczne kilogramy, żeby zadziałał jak należy trzeba by wypaprać ze dwie puszki na drzwi..

Odnośnie twoich pytań:
1. Tłumienie tapicerki to metoda prób i błędów, podłożenie watoliny, gąbki czy innego materiału na całość skutkuje najczęściej wypinaniem się tapicerki z zatrzasków (za ciasno). Trzeba podkładać fragmentami, obserwować, korygować aż znajdziemy złoty środek (da się). Ja używałem kawałków gąbki grubości 1,5cm.
2. cięgno ma ok 3mm średnicy, ma sie swobodnie poruszać w peszlu.
3. Można (ale nie trzeba) dać je pod śruby mocujące prowadnice i mechanizm opuszczania szyby. Najczęściej solidne dokręcenie wystarcza.
4. Na wewnętrzną blachę można nie dawać, na zakrycie otworów technologicznych można uszczelnić (lub klecić na zakładkę). Przy odrobinie sprytu i zwinnej ręki można wkleić paski maty w miejscach łączenia od wewnątrz drzwi (mówimy tu o zakrywaniu otworów - pod tapicerką).
5. Do usprawnień dodał bym uspokojenie rygielka zamykania drzwi (owinięcie go paskiem gąbki w otworze konstrukcji drzwi - z umiarem, żeby swobodnie się poruszał
xlineage pisze:zalozenie: max waga 2700gram , ktos tak napisal, zeby wagi nie przekraczac ze wzgledu na zawiasy
Mit. wszystko zależy od kondycji twoich zawiasów.
) bo po całej zabawie z wygłuszaniem będzie sobie wesoło podskakiwał w rytm muzyki.



xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

Re: wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzw

Post autor: xlineage » śr kwie 16, 2014 19:35

Slavwek.ie pisze:Cisną mi się dwa zasadnicze pytania:
1. Po kiego grzyba kupować 2x wąską taśmę (15cm), skoro 1x30cm wystarcza na dwoje drzwi i mniej łączeń, uszczelnień, wzmocnień, profili podpierających i wychodzi taniej..?
2. Po co blachogum pod taśmę, skoro po nim mamy chropowatą powierzchnię, zbyteczne kilogramy, żeby zadziałał jak należy trzeba by wypaprać ze dwie puszki na drzwi..

Odnośnie twoich pytań:
1. Tłumienie tapicerki to metoda prób i błędów, podłożenie watoliny, gąbki czy innego materiału na całość skutkuje najczęściej wypinaniem się tapicerki z zatrzasków (za ciasno). Trzeba podkładać fragmentami, obserwować, korygować aż znajdziemy złoty środek (da się). Ja używałem kawałków gąbki grubości 1,5cm.
2. cięgno ma ok 3mm średnicy, ma sie swobodnie poruszać w peszlu.
3. Można (ale nie trzeba) dać je pod śruby mocujące prowadnice i mechanizm opuszczania szyby. Najczęściej solidne dokręcenie wystarcza.
4. Na wewnętrzną blachę można nie dawać, na zakrycie otworów technologicznych można uszczelnić (lub klecić na zakładkę). Przy odrobinie sprytu i zwinnej ręki można wkleić paski maty w miejscach łączenia od wewnątrz drzwi (mówimy tu o zakrywaniu otworów - pod tapicerką).
5. Do usprawnień dodał bym uspokojenie rygielka zamykania drzwi (owinięcie go paskiem gąbki w otworze konstrukcji drzwi - z umiarem, żeby swobodnie się poruszał
xlineage pisze:zalozenie: max waga 2700gram , ktos tak napisal, zeby wagi nie przekraczac ze wzgledu na zawiasy
Mit. wszystko zależy od kondycji twoich zawiasów.
) bo po całej zabawie z wygłuszaniem będzie sobie wesoło podskakiwał w rytm muzyki.
co do twoich pytan
1) a dlatego ze kiedys wyczytalem ze latwiej polozyc. no i juz je kupilem duzo wczesniej , a dalem za nie 55zl sztuka, no ale inflacja to teraz ceny wyzsze.
2) bo tak bylo na fotoporadzie, kwestia jest czy to pomaga, albo o ile pomaga

co do stosowania gabki, wolalbym cos co nie chlonie wody, wigloc i takie tam, a czesto zdarza mi sie miec otwarte drzwii przez jakis czas przy takiej deszczowej pogodzie. (wypad na biwak/ryby)
co do 5. masz na mysli wewnatrz drzwii czy na zewnatrzn?


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: Gawior » śr kwie 16, 2014 20:05

Czy do 2x15cm, czy do 1x30cm to bym robił solidne wzmocnienia.
Płaskowniki alu i do nich blacha alu 0,8-1mm. Przy zakryciu ile się da otworów blachą nie trzeba dawać wzmocnień na łączenia. Inaczej na każdym łączeniu, ale i tak większa sztywność będzie z blachą. Koszt płaskownika alu 2mm grubości i 5cm szerokości ( długość według potrzeby ) , oraz blacha alu 0,8mm na wszystkie otwory to koszt około 20zł ( byle nie w marketach budowlanych, bo tam to ceny absurdalne ).
Dopiero na to dekarka.

Pamiętać trzeba, że kieszeń wchodzi w drzwi, w dolny największy otwór i tak też trzeba wyprofilować płaskowniki. Najlepiej odsunąć szybę na maksa ( żeby schowała się w drzwi ). Wtedy profilować płaskowniki tak, żeby były jak najbliżej szyby. Trzeba też uważać, na ślizgi na prowadnicach, żeby nie haczyło.

Cięgno w peszel i upchnij tam waty silikonowej ( nie zgnije od wilgoci ), tak żeby cięgno luźno chodziło, ale nie latało na boki. Zapobiegnie to dzwonieniu o peszel w środku.
Rygiel jak już Sławek napisał też przydało by się ogarnąć. Ja dawałem tak samo waty silikonowej na samej górze drzwi jak wychodzi na zewnątrz drzwi i jest OK.

Szkoda, że już nabyłeś materiały, zanim napisałeś, bo można było ciut lepiej, a niekoniecznie drożej.

Co do wagi, to jak ktoś to wyliczył ? Na jakiej podstawie ? Brał w tych 2700g pod uwagę wagę samych przetworników względem seryjnych głośników ?
Ktoś po prostu rzucił puste hasło i tyle. Tak jak też Sławek napisał. Wszystko zależy od stanu zawiasów. Jak są w porządku, to będzie OK. Trzeba od czasu do czasu zawiasy też przesmarować\, czego praktycznie nikt nie robi.
U mnie przybyło bodajże 7kg, czy więcej i nie narzekam ( wersja 5D ). Drzwi dużo cięższe :) Na plus jest znacznie lepsze domykanie. Nie trzeba drzwiami machnąć. Wystarczy puścić i same się domkną.
Golf ma to do siebie, że zawiasy są wymienialne nawet w razie czego. W innym aucie mam zawias wspawany przy słupkach i tylko przykręcany od strony drzwi. Jest wyrobiony i ciężko z wymianą czegoś takiego.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: xlineage » śr kwie 16, 2014 20:39

post tutenhamona dokladnie 2745gram, nie wiem skad wzial, ale jak inzynier to moze zajrzal do specyfikacji,ale nie mam zamiaru gdybac, post tutaj http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=9787" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak, dekarska chce juz wykorzystac, bo ja kupilem juz dosc dawno i sie kurzy, aczkolwiek jakby sie klej "przeterminowal" i cos nie bedzie trzymac to wtedy zmienie material, ale na razie zostawmy to, zostaje rozwiazanie z tasma dekarska.

co do uwag o ryglu , wacie silikonowej dopisalem sobie do karteczki.

wlasnie obejrzalem ceny (online) w np. w liroy merlin to plaskownik 1000mmx50mmx3mm kosztuje 23zl ...
Arkusz blachy gładkiej 250X500X0,8MM GAH ALBERTS tez 23zl
jeszcze mam castorame, ale nie ma cen online
faktycznie drogie te markety,

co do tego, to montujemy na blachowkrety?

widzialem, tez wersje z wloknem szklanym na te otwory w drzwiach, ale nie wiem czy to sie sprawdza :satan:


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: Slavwek.ie » śr kwie 16, 2014 21:25

Blachę mozna zawsze odkręcić/roznitować a włókno bedzie raczej klejone do drzwi wiec w razie potrzeby ingerencji wewnątrz trzeba by wszystko zrywać.
Dodatkowo babranina z włóknem i żywicą nie należy do prac łatwych i przyjemnych.

P.S. Dekare Sounband 30x10 ostatnio płaciłem 94 zł w LM



xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: xlineage » czw kwie 17, 2014 23:53

udalo mi sie nabyc w castoramie 25mmx2mm grubosci 1metr za 10zl sztuka
blachy nie bylo wiec bedzie bez.

wiekszosc materialow jzu jest blachowkrety, klej, tasmy

brakuje jedynie pianki miedzy tapicerke, bo byla jedynie ale 10m2, a potrzebuje gdzies max2. no i peszel samochodowy , bylem w nor-auto, ale czegos takiego nie mieli.

w tym tygodniu mysle zaczne wygluszanie.


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: xlineage » sob kwie 19, 2014 21:34

Pianka sie znalazla i to jakos 2m^2, skad mam nie wiem, swiateczne porzadki, chyba po TV, ale to taka ciut grubsza, albo po jakiejs przesylce, sobie zostawilem lezalo w koncie :bigok:
peszel znalazlem dopiero 6 sklepie ... :satan: , ale jest :bigok: 10/7mm (zewnatrz/wewnatrz) podejdzie pod ciegna mysle, a jak nie, to tez mam rozmiar wiekszy 13/9, bo jeszcze zaizoluje tasma materialowa :bigok:

dzis zaczalem wygluszac :helm: poszedl blachogum na drzwii, za glosnikiem kilka warstw, na drzwii 2 wartwy , sie rozpedzilem i zamazalem wszystko, gdzie dostalem sie z pedzlem :grin:

tapicerka od wewnatrz rowniez blachogumem 1warstwa.

1) Mam jeszcze 1 pytanie, co robicie z plastikiem co zabezpiecza zawiasy, z tego co widze od jest dosc luzny, troche twardy i moze sie obijac, szczegolnie ze jest za glosnikiem, to jest taki "wyprofilowany prostokat" wielkosci waskiej dlugiej dloni. :los2:

reszte wygluszania, robie po swietach.


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

Awatar użytkownika
bingos
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 10:17
Lokalizacja: Wlkp

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: bingos » pn kwie 21, 2014 10:45

Czemu robicie takie prowizorki z tych taśm dekarskich? Przecież to straszna wiocha. Słyszałem o przypadkach że latem w upały to wszystko potrafi spłynąć na dno drzwi.

Nie lepiej dać normalne maty bitumiczne, potem gumę butylową a na to piankę. I potem na zewnętrznej części dać znów podobną warstwę?



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: Raadek » wt kwie 22, 2014 09:39

Myślę, że powodem jest niższa cena. Warto dołożyć i kupić maty STP nawet najtańsze(cienkie).
Między tapicerkę a drzwi dobrze jest wkleić piankę samoprzylepną(lub nie) aby delikatnie prężyła na boczek. Zapobiegnie to wpadaniu w rezonans :smirk:


Natural Sound

Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: Slavwek.ie » wt kwie 22, 2014 19:28

xlineage pisze:1) Mam jeszcze 1 pytanie, co robicie z plastikiem co zabezpiecza zawiasy, z tego co widze od jest dosc luzny, troche twardy i moze sie obijac, szczegolnie ze jest za glosnikiem, to jest taki "wyprofilowany prostokat" wielkosci waskiej dlugiej dloni. :los2:
Nic nie robimy, nie zdarzyło się, żeby wydawał jakieś niepożądane dźwięki, ale jak chcesz mieć spokój duszy, to przymocuj go na jakiś klej, szczeliwo, cokolwiek co go utrzyma na miejscu.
bingos pisze:Słyszałem o przypadkach że latem w upały to wszystko potrafi spłynąć na dno drzwi.
Następny :panna:



xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

Re: wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzw

Post autor: xlineage » śr kwie 23, 2014 23:24

Bingos,
tak jest taniej, znaczy bylo bo tasmy sa paro letnie i wtedy bylo duze taniej dac za tasmy niz za maty, teraz moze jest inaczej., tak rozumiem, ze maty sa lepsze, ale moim planem bylo zrobic tanio (w sensie materialy) oraz w miare to co sie da wygluszyc.), bo rozumiem ze mozna uzyc danymatow , do tego przylepke wygluszajaca dynamat bezposredonio za glosnik czy jak to sie zwie i miec wygluszenie :okej: , ale w 20letnie auto $$$ az tyle nie wpakuje :helm:

Bingos,
co do dekarskiej czy leci, hmm na razie auto calymi dniami drzwiami do przodu na sloncu temp 20+ i sie trzyma. (wlasnie wygluszam)

Raadek
Pianke, mam od TV, akurat jak znalazl 2metry kwadratowe, po 1m na drzwii, a tak moje pytanko, czy nie warto wykorzystac starej? tej oryginalnej z drzwii czy jest cos z nia nie tak ? :satan:


Co do postepow, to robie powolutku, nie wiedzialem ze z wycinaniem tapicerki jest tyle zabawy :los2:

-dwoje drzwii przemalowane blachogumem, + podwojna warsta dekarskikej w srodku pod belka wzmacniajaca, klamki w peszlach,
-od kierowcy zamontowany dystans + rusztowanie 5x 20cm + kable w nowej tasmie elektro-technicznej

Jutro w zaleznosci od pogody nakladam dekarska, albo od pasazera robie to samo, czyli wycinam tapicerke :grrr: itd.

co do tapicerski po tescie na wode zrezygnuje z aksamitki, wrzuce tam se tasme "materialowa na wiazkowanie kabli." bo mniej chlonie wode


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzwii

Post autor: Raadek » czw kwie 24, 2014 10:23

xlineage pisze:Pianke, mam od TV, akurat jak znalazl 2metry kwadratowe, po 1m na drzwii, a tak moje pytanko, czy nie warto wykorzystac starej? tej oryginalnej z drzwii czy jest cos z nia nie tak ?
Oryginalna pianka jest dana zamiast folii. Ma izolować tapicerkę od wody ze środka drzwi. Tu maty/taśma załatwi sprawę.
Piankę daje się miękką, żeby zapobiegła drżeniu i brzęczeniu tapicerki.


Natural Sound

xlineage
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: czw lut 26, 2009 14:35
Lokalizacja: z domu

Re: wygluszenie drzwii mk3, co dac pomiedzy tapicerke a drzw

Post autor: xlineage » pt kwie 25, 2014 22:04

dzieki, drzwii zrobione, miedzy tapicerke nic nie dalem, bo ten pokrowiec od TV + blachogum to skrzypialo jak styropian :kac:

gra to pieknie, wrzuce kiedy fotoporade, bo zrobilem fotki, dobrze poszlo :bajer:


Seryjne turbo w golfie 1.5bar :shock: https://www.youtube.com/watch?v=kON0mvrMuVY

Takie tam tornado na plazy :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=KHuQvYVQTXk

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości