Zapach z nawiewów

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » ndz cze 04, 2017 20:26

Witajcie.

Od 3 tygodni mam problem z dziwnym zapachem z nawiewów. Zapach głównie czuję przy wyłączonej klimie. Gdy jest włączona i chłodzi jest ok, gdy jest włączona i ustawiona na 21 stopni trochę czuć, a gdy jest wyłączona ( climatronic na econo ) zapach się pojawia.

Do tej pory zrobiłem:
- Sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji
- Nabici czynnika
- Wymiana filtru kabinowego na węglowy
- Ozonowanie

Zaraz po ozonowaniu było lepiej, ale po 2 dniach zapach wrócił. Doradźcie co jeszcze mogę zrobić? Czy preparaty typu pianka do nawiewów mogą pomóc? Czy może lepiej powtórzyć ozonowanie?

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Zapach z nawiewów

Post autor: psilos1 » ndz cze 04, 2017 23:39

Pod schowkiem pasażera,po zdjeciu piankowej osłony koło wentylatora masz zaślepkę/po odkręceniu dwóch śrubek #6 masz dostęp do wymiennika(chłodniczki klimatyzacji)mozesz ocenić jak wyglada ewentualnie zaaplikować chemię bezpośrednio



Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » pn cze 05, 2017 19:13

Nigdy nie rozbierałem wnętrza auta dlatego mam pytanie czy pod schowkiem oznacza od dołu czy trzeba go zdjąć by przejść dalej? Zauważyłem, że schowek u mnie mocowany jest na 6 śrub ( 3 u góry, 3 na dole ) czy to wszystko czy trzeba jeszcze jakieś śrubki odnaleźć?



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Zapach z nawiewów

Post autor: psilos1 » pn cze 05, 2017 20:10

Nie trzeba zdejmować schowka,odkrecasz dwie plastikowe sruby trzymające piankę i koło wentylatora masz otwor rewizyjny



Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Re: Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » wt cze 06, 2017 18:51

Udało mi się dziś zdjąć piankę i dostać do otwory rewizyjnego. Trochę tam widać ale nie dużo - zdjęcia poniżej. Tyle ile mogłem przejechałem szmatką i za dużo brudu się nie pokazało. Na zdjęciach widać trochę nieczystości - możesz ocenić czy taka ilość nadaje się do spsikania jakąś chemią? Po dostaniu się do otworu odpaliłem nawiew by sprawdzić czy z tego otworu też będzie leciał ten zapach wilgoci. Zapachu nie było czyli problem leży gdzieś dalej - parownik lub kanały wywietrzników.

Czy znasz jakieś produkty które możesz polecić? Na allegro sprzedaż bije Wurt - może go spróbować? Czy jednak może lepiej piankę w nawiewy lub ponowne ozonowanie?


ObrazekObrazekObrazek



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Zapach z nawiewów

Post autor: psilos1 » wt cze 06, 2017 23:04

Wurth bedzie dobry...problemem jest zazwyczaj(widziałem zarośnięte rowniez kanały ale to ekstremalne przypadki)właśnie ta"chlodniczka" zaaplikuj chemię bezpośrednio na nią.



Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » wt cze 06, 2017 23:34

Dzięki za pomoc, jeszcze tylko jedno psikając wurthem istnieje możliwość zalania czegoś (przewodów itp. ) czy raczej spokojnie przez ten otwór rewizyjny mogę lać nim jak leci?



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Zapach z nawiewów

Post autor: psilos1 » śr cze 07, 2017 05:33

Mozesz spokojnie czyścić,to co spłynie wydostanie sie pod samochod rurką na skropliny



Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » śr cze 07, 2017 18:35

Niestety do czyszczenia nie doszło. Dziś padła dmuchawa. Bez względu na to czy climatronic jest wlaczony czy ustawiam na tryb econo dmuchawa milczy nawiewu brak.

Czy to możliwe, że kończąca żywot dmuchawa dawała taki dziwny zapach? Czy samemu jestem w stanie ją zdemontować przeź ten otwor rewizyjny? Jesi tak to czy pomógł byś mi z tymi i napisał jak to zrobić? Na wszelki wypadek sprawdziłem jeszcze bezpiecznik i jest ok.



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Zapach z nawiewów

Post autor: psilos1 » śr cze 07, 2017 18:57

Wtyczka od wentylatora podpięta-musiałes ją wypiąć zeby odkręcić klapkę rewizyjną?



Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » śr cze 07, 2017 19:38

Żadnej wtyczki nie wypinałem.

Wczoraj wszystko skręciłem i działało, dziś droga do pracy, droga z pracy i wszystko było ok. Wszedłem do domu na 10 minut, schodzę odpalam auto i nawiewu brak.

Właśnie wróciłem z demontażu wentylatora. Po jego wyjęciu i podłączeniu bezpośrednio pod akumulator wentylator działa także to nie jego wina. Nie mam pojęcia co jest grane z tym samochodem.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Zapach z nawiewów

Post autor: radekrp90 » czw cze 08, 2017 08:06

Zobacz czy sygnał dochodzi do "jeżyka" czyli sterownika wentylatora. Jak dobrze pamiętam jest tam 12V, masa, sterowanie PWM z panelu Climatronic (niektóre multimetry pokazują skuteczne napięcie więc da się nimi zmierzyć i będzie niższe jak 12V, inaczej najlepiej ustawić nawiew na 100%, wtedy powinno pokazać 12V) i wyjście na wentylator.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Dzemi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 16, 2016 20:07

Zapach z nawiewów

Post autor: Dzemi » czw cze 08, 2017 19:37

Niestety nie wiem nawet jak wygląda wspomniany "jeżyk" :) dziś zdjąłem schowek i jeszcze raz zamontowałem wentylator tak by sprawdzić docisk kabli. Niestety to nie pomogło dlatego jutro jestem umówiony do elektryka. Jak odbiorę auto dam znać co było problemem wentylatora.

Co do samego zapachu ( czyli pierwotnego problemu ) dziwne jest to, że po demontaż schowka mając jeszcze większy dostęp do wcześniej wspomnianej chłodniczki zajrzałem i nie wygląda ona źle, z resztą tak jak sam wentylator. Gdy auto jest wyłączone żadnego zapachu z tamtąd nie da się wyczuć. Natomiast mimo tego, że nawiewy nie działają, podczas jazdy ze zdemontowanym schowkiem można wyczuć dziwny zapach. Skoro jest on wyczuwalny tylko przy włączonym zapłonie ( podczas jazdy ) nie może go emitować wentylator, nie emituje go także chłodniczka ( no bo żadne powietrze nie przelatuje ) co może być jego przyczyną? Nie jest to zapach spalenizny który mógłby wskazywać na fajczenie się jakiegoś przewodu, jest to bardziej zapach wilgoci.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Zapach z nawiewów

Post autor: radekrp90 » pt cze 09, 2017 08:06

A filtr kabinowy i jego okolice w jakim stanie? Filtr wymieniony ale może obok niego jest wilgoć. Ja też miałem taki problem w B4, że mimo ozonowania i pianek było dalej czuć. Dopiero mycie parownika wodą z płynem na zmianę z Incydurem (odkażacz) załatwiło sprawę.

Jeżyk to sterownik wentylatorów - wkręcany w kanal powietrzny, widać go na Twoich zdjęciach prawym górnym rogu.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości