Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Forum entuzjastów Golfa R, R32

Moderatorzy: G0 Karcio, zlos, VIP

michu1500
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 18, 2017 17:32

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: michu1500 » sob lut 18, 2017 17:53

Cześć!

Chciałbym kupić nowego Golfa R (bo w GTI zaczyna brakować mocy :/), ale mam kilka pytań, na które w salonie raczej mi nikt nie odpowie, albo będę długo czekał na odpowiedź, a na koniec i tak nie będę pewien, czy się nie pomylili.

Pytanie 1:
GTI Performance ma mechaniczną (podobno) szperę (sterowaną elektronicznie?) i wg mnie to czuć i dobrze działa, wciąga do środka w zakrętach. A czy R też taką ma? Z tego co wiem, to ma dołączany napęd na tył, ale jeśli nie ma szpery, to wciąż mamy napęd mechaniczny na dwa kółka, tyle że jedno z przodu a jedno z tyłu.

Pytanie 2:
Jak się ma zawieszenie R bez DCC do zawieszenia GTI Performance? Czy aby nie jest mniej sztywne lub czy nie jest większy prześwit? Czy nie jest tak, że dopiero dokupując pakiet DCC mamy możliwości dodatkowego jego usztywnienia, a bez tego pakietu zawieszenie jest bardziej miękkie w porównaniu do GTI performance?

Pytanie 3:
W sumie powiązane z pytaniem 2. Jak działa DCC. Czy to jest system hydrauliczny, który obniża zawieszenie, czy może wpływa na tłumienie amortyzatorów?

Pytanie 4:
W sumie pierdoła dotycząca wielkości kół. W standardzie są 18", można sobie dokupić za 4500 zł 19". No i się zastanawiam, czy jest sens kupować 19". Bo jeśli jest tak, że w oponie 18" jest wyższy profil niż w 19" i w rezultacie średnica całego koła przy feldze 18" i 19" jest taka sama, albo bardzo zbliżona, to raczej wolę zostać przy 18". Wg mnie minus tylko taki, że opona 18" bardziej kładzie się w zakrętach, ale z tym mogę żyć.

Pytanie 5:
Do R wypada lub wręcz należy lać benzynę przynajmniej 98? Jeśli tak, to dlatego, że lanie 95 "psuje" silnik?

Pytanie 6:
Są specjaliści w tym kraju, którzy będą potrafili "wyłączyć lewą nogę" w nowym R? W sensie, żeby przy hamowaniu lewą nogą, nie odcinało gazu? Jak rok temu pytałem o to dla GTI, to nie potrafili, bo dostęp do komputera był jakimiś nowymi hasłami zablokowany (przynajmniej tam gdzie pytałem). Potem już nie pytałem z braku czasu :/

Pytanie 7:
Takie wstydliwe pytanie na koniec. Warto brać Tuner DAB+, który potrafi odbierać radio cyfrowe? Lepsze basy i jakość w radiu Złote Przeboje będą? :D



TomRS
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 03, 2006 22:39
Lokalizacja: Poznań
Auto: Golf VII R

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: TomRS » ndz lut 19, 2017 12:53

Ad 1

Co do szpery, to nie mam 100% pewności, ale jest chyba tylko elektroniczna. Weż jednak pod uwagę, że nawet ten dołączany haldex przenosi trakcję tego samochodu do kompletnie innej ligi w porównaniu do ośki posiadającej nawet mechaniczną szperę. Jedyne problemy z trakcją jakie u mnie występują, to w sytuacji kiedy opony niedostosowane do warunków kompletnie nie dają już rady przenieść napędu na asfalt - np słaba letnia opona na bardzo zimnym, mokrym asfalcie, przy próbie gwałtownego startu z miejsca. Wtedy potrafią zamielić wszystkie 4 koła. Jednak w sytuacji gdzie np moje Clio z mocną szperą mechaniczną już zaczyna skakać przy ruszaniu, eR rusza jakby nic nie było. Wbicie pedału gazu przy ruszaniu na śniegu powoduje stabilne rozpędzanie , bez mielenia w miejscu i miotania autem na boki. Inna liga.

Ad 3

Dcc reguluje tylko siłę tłumienia amortyzatorów. Ja polecam ten system do normalnego użytku, ale trzeba jasno powiedzieć, że to jest zawieszenie co najwyżej usportowione. Świetnie sprawdza się na naszych drogach, na tor można czasem wyskoczyć i nie ma dramatu, ale zawieszenie sportowe to jednak coś całkiem innego.

Ad 4

Ja mam 18, na nasze przediętnej jakości drogi wg mnie optimum. Auto jest ciężkie i położy każdą oponę drogową przy agresywnej jeździe.



Ad 5

W modelu przedliftowym zalecana jest benzyna 98. Czasem z braku dostępności tankuję 95, auto zachowuje się normalnie, ale nie katuję go wtedy mocno.

Na resztę pytań nie odpowiadam z braku wiedzy.



michu1500
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 18, 2017 17:32

Re: Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: michu1500 » ndz lut 19, 2017 14:07

Dzięki za odpowiedzi!
TomRS pisze:Ad 1
Ad 3
Dcc reguluje tylko siłę tłumienia amortyzatorów. Ja polecam ten system do normalnego użytku, ale trzeba jasno powiedzieć, że to jest zawieszenie co najwyżej usportowione. Świetnie sprawdza się na naszych drogach, na tor można czasem wyskoczyć i nie ma dramatu, ale zawieszenie sportowe to jednak coś całkiem innego.
A orientujesz się, albo podejrzewasz, jak to jest w wersji samochodu bez DCC? Czy zwieszenie jest wtedy w sztywnej wersji? Bo zależałoby mi na jak najsztywniejszym zawieszeniu i zastanawiałbym się nad DCC tylko wtedy, jeśli przy jego pomocy można osiągnąć zawieszenie sztywniejsze niż w wersji bez DCC.



myszu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 404
Rejestracja: pn cze 23, 2014 17:20

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: myszu » ndz lut 19, 2017 14:08

1) R nie ma szpery mechanicznej, ma elektroniczną szperę na obu osiach. W jeździe na codzień trakcja jest bardzo dobra i szpera jest nie potrzebna przy napędzie na obie osie.
2) Zawieszenie w R bez DCC będzie takie samo jak w GTI performance lub 10mm niżej. Do sprawdzenia w katalogu. Nie będzie na pewno bardziej komfortowe czy miękkie. Samochód z DCC jest fabrycznie obniżony o 10mm. Jest do wyboru tryb jazdy Comfort, Standard, Race. W trybie Comfort, samochód jest bardziej miękki od standardowego zawieszenia.
3)DCC zmienia tylko twardość amortyzatorów. Działa poprzez regulację przepływu oleju w amortyzatorach.
4) Na nasze drogi 18" wystarczy, jeśli będziesz chciał to za 4500 zł kupisz sobie później jakieś ładniejsze koło od oryginalnych. Tak jak pisał tomek, eR jest ciężkie i na 19 też opone położy.
5) Benzyna 98 ma więcej dodatków uszlachetniających powodujących w mniejszym stopniu spalanie stukowe i tylko z tego względu jest polecana. 150 koni z litra to wysilony silnik - więc przy słabym paliwie może być spalanie stukowe.
6) Da się. Można zmienić oprogramowanie skrzyni, zmienić czasy zmiany biegów, zablokować automatyczną zmianę biegu przy ręcznej zmianie itd.
7) Na to nie odpowiem bo nie miałem nigdy DAB+



TomRS
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 03, 2006 22:39
Lokalizacja: Poznań
Auto: Golf VII R

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: TomRS » ndz lut 19, 2017 14:34

Spalania stukowego nie będzie , wszytkie współczesne silniki mają czujniki spalania stukowego i w razie potrzeby cofają stosownie zapłon, tylko moc ulega zmniejszeniu.



michu1500
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 18, 2017 17:32

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: michu1500 » ndz lut 19, 2017 15:25

Dzięki Panowie za konkretne odpowiedzi!

A to jeszcze może zapytam o te standardowe felgi 18". Zakładam, że na te felgi mogę też zakładać opony zimowe i bardzo głupie to nie będzie? Czy raczej powinienem kupić felgi w innym rozmiarze, żeby na zimę zakładać węższe opony?



TomRS
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 03, 2006 22:39
Lokalizacja: Poznań
Auto: Golf VII R

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: TomRS » ndz lut 19, 2017 15:47

Ja mam zimówki na 18 fabrycznych -identyczne jak standardowe, tylko całe srebrne.



michu1500
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 18, 2017 17:32

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: michu1500 » ndz lut 19, 2017 16:39

Thanks!!! To wkładam czapkę i idę kupować! :D



TomRS
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 03, 2006 22:39
Lokalizacja: Poznań
Auto: Golf VII R

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: TomRS » ndz lut 19, 2017 17:49

Powodzenia :)



myszu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 404
Rejestracja: pn cze 23, 2014 17:20

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: myszu » ndz lut 19, 2017 23:54

Dużo mniejszych felg nie założysz, bo eR ma tarcze hamulcowe 340mm, na biede 17 by weszło, ale nie mam pewności.
Nie widziałem eRki na mniejszej niż 18". Ja mam te same felgi OZ na lato i zimę.



Pietiapk1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 314
Rejestracja: wt maja 29, 2012 22:32

Re: Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: Pietiapk1 » pn lut 20, 2017 11:06

Wchodzą 17tki do eRki bez problemu, jedne z dedykowanych felg na zimę to Dijon 17 i opona 205/50'. Ale wygląda to biednie. Szkoda nie wziąć 19' przy konfigurowaniu (Cadiz czy Pretoria zależy od gustu, teraz może będą jakieś nowe), można później żałować, jak zobaczysz eRkę na 19tkach :-) Tym bardziej, że komfort w porównaniu do 6tki poprawił się znacznie.


Kiedy znajdziemy się na ''zakręcie'',
Redukcja, but i odcięcie!

roter6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt gru 29, 2015 12:03

Re: Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: roter6 » pn lut 20, 2017 11:51

Ja jeżdżę na Pretoriach 19 w lecie i większych problemów w mieście nie miałem. Trzeba uważać na krawężniki;) Przy tych felgach zupełnie nie opłaca się ich kupować osobno (ceny w salonie są chore), ale już przy konfiguracji... Ja byłem za ze względu na wygląd.
Na zimę mam: Sparco Assetto Gara Matt Black 18 + Pirelli SottoZero Serie 3.



emtees13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt lut 03, 2017 17:23

Re: Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: emtees13 » wt lut 21, 2017 15:48

Bierz 19 ;-)
Ja wziąłem 18 i żałuję. Na lato pewnie jakieś 19tki wpadną.

Co do radia - nikt nie odpowiedział. Nie wiem jak gra ten tuner cyfrowy, ale wiem jak radyjko gra bez.
Jakość, w porównaniu do płyty CD czy muzyki z telefonu jest nieporównywalna. Muzykę z radia można sobie po cichu posłuchać do umilenia czasu jazdy co najwyżej.



michu1500
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 18, 2017 17:32

Zakup nowego Golfa R - parę pytań

Post autor: michu1500 » wt lut 21, 2017 22:43

Jeszcze muszę poczytać wątki o skrzyni manual vs DSG, bo chciałem manual, ale w salonie się okazało, że R jest już dostępny tylko w DSG (przynajmniej na razie przy nowym wypuście) :/



ODPOWIEDZ

Wróć do „Golf R”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości