Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Marek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: wt lis 16, 2004 19:00
Lokalizacja: Zamość
Auto: Golf IV Pacific
Silnik: ASZ
Kontakt:

Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: Marek » pn sty 22, 2018 00:43

Witam. Jakies 50 tys km temu wymieniłem kompletne sprzegło wraz z dwumasem (komplet ASZ). Dwumas jest ok natomiast sprzegło miewa poslizgi i mam ochote wymienic kompletne sprzegło na to z sharana BTB zostawiajac sobie dwumas ASZ. Czy jedno z drugim sie zgra czy tym razem musze wymieniac kompletne sprzegło BTB z kołem dwumasowym tez BTB? Ktoś robił taką hybrydę?



Awatar użytkownika
ROBAL_26
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: ndz lip 20, 2014 18:50
Lokalizacja: Karsibór k.Wałcza

Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: ROBAL_26 » pn sty 22, 2018 14:07

Marek, jeżeli masz starą tarcze sprzęgła to wyślij ją do obicia okładziną kevlarowa i będziesz miał spokój , ja u siebie zmieniałem kilka lat temu kompletny 2mass w ARL-u na ten do BTB i po jakimś czasie pojawiły się uślizgi ale nie w dolnym zakresie obrotów a tak 2200-2400obr , wysłałem do obicia starą tarczę i przy wymianie się okazało że tarcza nie brała całą powierzchnią tylko zewnętrznym skrajem tarczy . Po wyminie na tarczę obitą kevlarem problem jak ręką odjął .ok :bigok:


Był ATD 101KM 240NM jest ARL+ 185KM 371NM

Awatar użytkownika
Marek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: wt lis 16, 2004 19:00
Lokalizacja: Zamość
Auto: Golf IV Pacific
Silnik: ASZ
Kontakt:

Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: Marek » wt sty 23, 2018 00:18

Oooo dzięki za pomysł :) Gdzies co prawda obiło mi się o uszy kiedys obiijanie kevlarem ale myślałem, że to dotyczy tylko nowych tarcz ale skoro mowisz, że uzywane tez w ten sposob sie przerabia to byłoby to dla mnie super rozwiazanie. Masz kogoś godnego polecenia? Taka impreza +/- jaki koszt?



Awatar użytkownika
ROBAL_26
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: ndz lip 20, 2014 18:50
Lokalizacja: Karsibór k.Wałcza

Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: ROBAL_26 » wt sty 23, 2018 07:44

Marek, ja swoją tarczę wysyłałem do Radzikowskiego , koszt jak dobrze pamiętam to 120zł lub 150zł ale w necie znajdziesz namiary to zadzwoń i zapytaj dokładnie czy się ceny nie zmieniły .ok :bigok:


Był ATD 101KM 240NM jest ARL+ 185KM 371NM

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: wesol » wt sty 23, 2018 11:05

Też dawalem kiedyś tarcze 240 mm ale na obicie zwykła luka okładzina. Zwykle kosztowało 90 zł plus przesyłka. Sprzedalem wtedy też i tarcze i docisk od BTB koledze z forum SGA. Generalnie docisk chyba powinien wejść na dwumas ajm asz arl . Tylko większe są otwory o milimetr pod śruby docisku ale to w niczym nie przeszkadza. Docisk btb ma mocniejsza sprężynę.
Ja polecam generalnie przejście na jednomas Valeo. Spokojnie utrzymuje mi w Sharanie dwieście parę koni i 444 Nm. Nigdy z przyczepka załadowana pakując nie trafiło mi się bym miał uślizg. W golfie asz też mam Valeo ale używkę założyłem. W touranie też mam Valeo ale to Niemiec założył. Żadnych niedogodności. Bzdury pisują ludziska. Ja miałem tylko lekkie brzęczenie w golfie to dalem mu w palnik przez tydzień i cisza jest teraz.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

jarhead
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: sob lut 04, 2006 14:49
Lokalizacja: Małopolska/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: jarhead » ndz cze 03, 2018 11:50

Ja do swojego ASZ włożyłem jednomas Valeo, sprzęgło bardzo fajnie ogarnia ~180km/400nm , Ale jest jeden duży minus tego zestawu, gdy auto jedzie na wolnych obrotach (1000-1300) dość głośno słychać "terkotanie" ze skrzyni biegów, gdzie nawet na padniętym dwumasie była cisza!
Myślałem że to wina mechanizmu różnicowego w skrzyni, wymieniłem całą skrzynię na inną z mniejszym przebiegiem i mniejszym luzem - dalej jest tak samo!
W VW Polo 5biegowy po wymianie dwumasu na jednomas g60 - pracuje idealnie


VW Golf IV 1.9TDI ASZ+

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: wesol » ndz cze 03, 2018 19:24

Jest luz na sprężynkach na tarczy sprzeglowej. Od gdzieś 2-3 lat Valeo niestety zaniedbało tą sprawę. Niestety wypadaloby tarcze dać gdzieś do poprawienia-wyiany sprężynek i będzie okej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

jarhead
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: sob lut 04, 2006 14:49
Lokalizacja: Małopolska/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: jarhead » ndz cze 03, 2018 21:42

Wymieniałeś te sprężynki w swoich sprzęgłach? jaki koszt takiej wymiany? i czy rzeczywiście "terkotanie" ucichło?
Ciekawe czy to zabieg na długie lata czy tylko na chwilę aż się znowu nie wyrobią


VW Golf IV 1.9TDI ASZ+

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: wesol » ndz cze 03, 2018 21:48

Ja w Sharanie akurat wymieniałem jakieś 5 czy 6 lat temu to były jeszcze te zestawy mocniejsze z oznaczeniem końcowym 65. Zero dźwięków i czegokolwiek ale sprężynki siedziały tam mega sztywno. W golfie zakładałem zestaw używkę z końcówką 50 i lekko furkocze sprężynki ale znośnie. Kolega teraz ostatnio walczył z Valeo i już nie wiedział co jest i wrócił do dwumasy bo Valeo wysłał na reklamacje i mu zwrócili kasę. Unas na sga chyba 2 czy 3 osoby miały problem z tym Valeo. Niestety zestawy ponoć 65 są niedostępne a wg oznaczeń Valeo to był zestaw do Sharana 130 i 150 konnego bo ten z końcówką 50 to do 115 konnych był. Oczewiscie zamienne są ale jak widać coś było w nich. Dzwoniłem do Radzikowskiego kiedyś to coś mówił że wymiana sprężyn to około 100 zł. Ewentualnie dam ci dobrą radę- wstaw tarcze od dwumasy też nie będzie dźwięków i będzie chodzić pięknie. Nie słuchaj bajek że rozwali skrzynie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

jarhead
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: sob lut 04, 2006 14:49
Lokalizacja: Małopolska/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: jarhead » ndz cze 03, 2018 22:00

Dzięki za informację, może się zdecyduję jeszcze raz zrzucać skrzynię ;/
Ja obstawiałem mechanizm różnicowy w skrzyni, że to on wydaje takie dźwięki


VW Golf IV 1.9TDI ASZ+

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: wesol » ndz cze 03, 2018 22:12

Na sto procent sprezynki. O jak gadałem to radzik mi mówił odrazu i wiele osób właśnie miało z tym problem.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

jarhead
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: sob lut 04, 2006 14:49
Lokalizacja: Małopolska/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: jarhead » pn cze 04, 2018 15:18

A tarcza od dwumasowego koła podejdzie do tego zestawu Valeo ze sztywnym kolem??
Testowałeś już takie rozwiązanie?? I czy nie ma drgań lub terkotania? Sprężyny na tarczy mają za zadanie wytłumić pracę


VW Golf IV 1.9TDI ASZ+

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Dwumas ASZ - sprzęgło BTB czy ten duet ma racje bytu?

Post autor: wesol » pn cze 04, 2018 20:53

Tarcza od dwumasy jest że tak powiem skromniejsza od tej od z jednomasy. Pasuje bez problemu. Drgań nie ma. Tak ma tłumić i tłumi owszem ale jak widać tylko odpowiedniej długości sprężynkach.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości