1.9 TDi ALE kopci na niebiesko !! POMOCY!!

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Grajek_PSR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 27, 2017 20:54

1.9 TDi ALE kopci na niebiesko !! POMOCY!!

Post autor: Grajek_PSR » pt paź 27, 2017 21:11

Witam wszystkich forumowiczów,

Mam nadzieję że dobrze trafiłem w dział. Mianowicie, pacjent: MK3 1.9TDi kod silnika ALE, po nocnym postoju, lub kilku dniowym, po zapaleniu, oraz minimalnym podnoszeniu obrotów, z wydechu wydobywają się niebieskie spaliny. Nie jest to chmara dymu, ale jest to dość zauważalne, i wkurzające powoli. Sytuacja ma miejsce tylko do ok. 70 stopni temperatury cieczy. Później tylko po porządnym przegazowaniu powyżej 2,5 tysięcy obrotów motoru, pojawia się delikatna mgiełka na asfalcie, ale zabarwienia czarnego, co już mnie tak nie martwi.
Dlatego wierzę, że są tutaj specjaliści co przez to przechodzili i poratują radą.
Pozdrawiam
Paweł



Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

1.9 TDi ALE kopci na niebiesko !! POMOCY!!

Post autor: pinstonvw » pn paź 30, 2017 16:43

Jaki masz przebieg? Niebieska chmura to przepalony olej i nic w tym dziwnego bo pewnie silnik swoje już wysłużył. Możesz wymienić uszczelniacze zaworowe i sprawdzić rezultat. Dla 100% pewności wykonaj pomiar ciśnienia sprężania z próbą olejową.


...

Grajek_PSR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 27, 2017 20:54

1.9 TDi ALE kopci na niebiesko !! POMOCY!!

Post autor: Grajek_PSR » śr lis 01, 2017 21:01

Przebieg to 380kkm licznikowe ( 220kkm w Polsce) niby potwierdzony książkami itd, auto zadbane było i jest, ale wiadomo jak to w TDikach jest. Grom wie ile ma tak naprawdę. Chmura to za dużo powiedziane, mgiełka po asfalcie się rozprzestrzeniająca. Jest to tylko rano po postoju nocnym, lub kilkunastogodzinnym. Po rozgrzaniu auta, jest wszystko ok, najwyżej czarno powyżej 3 tysięcy obrotów motoru. Zastanawiam się nad po pierwsze turbiną, chociaż biorąc pancerność tych turbinek z tych silników to nie obstawiałbym jej, ale sprawdzić warto. Po drugie myślałem nad głowicą, tylko że ten fakt że podczas pracy po rozgrzaniu nie ma mowy o niebieskim dymie, tylko po dłuższym postoju, jakby się ten olej gdzieś "zbierał" Pomiar ciśnień zrobię VCDS-em, ale jak ostatnio się podpinałem było wszystko ok, ale sprawdzę. Natomiast nie mam pojęcia jak wykonać próbę olejową... jakieś pomysły?
P.S. Czy rozwiązania można by się doszukiwać we wtryskiwaczach?? Chociaż na swój chłopski rozum, to przypuszczam że jeśli to jest chwilowe, to raczej nie w nich problem.
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
pinstonvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: śr sty 27, 2010 00:33
Lokalizacja: Bogatynia
Kontakt:

1.9 TDi ALE kopci na niebiesko !! POMOCY!!

Post autor: pinstonvw » pt lis 03, 2017 20:44

Niebieska chmura to olej czyli trzy możliwości:
1 - olej przepuszcza na uszczelniaczach zaworowych (w tym zużyte prowadnice zaworowe)
2 - olej przepuszcza na pierścieniach (wytarte tłoki, pierścienie i gładzie cylindrów)
3 - turbo puszcza olej na uszczelnieniach

W przypadku turbo chmura byłaby cały czas nieważne czy ciepły czy zimny silnik. Pomiarów "ciśnień" nie zrobisz VCDSem bo niby jak? Ciśnienie sprężania wykonywało się i wykonuje tylko w jeden sposób poprzez wkręcenie próbnika (manometru) w miejsce świecy żarowej (jeśli chodzi o diesla). Pomiar wykonuje się z odciętym dopływem paliwa. Próba olejowa to wstrzyknięcie do cylindra "dawki" oleju tuż przed wykonaniem pomiaru. Jeśli znacząco wzrasta ciśnienie na danym cylindrze po próbie olejowej to świadczy o zużyciu pierścieni.

Dlaczego na zimnym silniku najczęściej pojawia się chmurka? Silnik jak każdy jeden jest wykonany z różnych połączeń metali. Jedne i drugie rozszerzają się w inny dla siebie sposób. Krótko pisząc to przestrzeń pomiędzy tłokiem, a cylindrem jest większa na zimnym silniku niż na rozgrzanym.

Uszkodzenie wtryskiwaczy to z reguły problem z odpalaniem oraz kopcenie na czarno.


...

Grajek_PSR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 27, 2017 20:54

1.9 TDi ALE kopci na niebiesko !! POMOCY!!

Post autor: Grajek_PSR » ndz lis 05, 2017 21:03

Czyli raczej nie możliwe jest, że w turbo po postoju z układu smarowania turbiny olej przedostaje się do kolektora wydechowego, a później wraz z uruchomieniem motoru, do wypalenia tego oleju, jest niebiesko, a później już jest spoko (brak oleju w kolektorze wydechowym). Jestem w jakimś tam sensie laikiem, to znaczy nigdy nie rozbierałem takiego silnika, i myślę na chłopski rozum, a liczę że znajdą się tutaj specjaliści zarówno w teorii jak i praktyce, także liczę na jakieś podpowiedzi.
Dodatkowo dodam, że auto pali bardzo dobrze, zarówno okres letni jak i zimowy, do -25 nie było problemu bez dodatkowych ogrzewań, zaś kopcenie jest minimalnie zauważane przy bucie w podłodze tylko i wyłącznie.
Hmm jakiś czas nie używałem VCDS-a, ale jak kojarzę były tam jakieś parametry ciśnienia na cylindrach?? Chyba że mylę to z ciśnieniem podawanej mieszanki.
Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości