TDI ALH hałasuje nowy napinacz paska wielorowkowego

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
k18t
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 154
Rejestracja: czw mar 11, 2010 23:51
Lokalizacja: Warszawa

TDI ALH hałasuje nowy napinacz paska wielorowkowego

Post autor: k18t » pt lut 22, 2013 14:20

Witam, hałasował mi napinacz paska alternatora, objawiało się to takim "grzechotaniem" jakby szybko potrząsać puszką z kamykami w środku. Kiedy naciskałem mocno kciukiem na amortyzator napinacza, grzechotanie ustawało. Wymieniłem cały kompletny napinacz (INA) i pasek (Continental) minął rok, minęła gwarancja i problem powrócił. Zaznaczam, że wszystkie śruby są dobrze dokręcone, mam tylko wątpliwość, czy łożysko alternatora jest ok, bo niby w jedną stronę blokuje, a w drugą "przepuszcza", ale po zgaszeniu silnika elementy wirujące w alternatorze prawie natychmiast się zatrzymują, tzn nie kręcą się swobodnie tylko są wyhamowywane. Jak na zdjętym pasku zakręciłem kółkiem alternatora, w kierunku, w którym normalnie pracuje to elementy w środku obracały się swobodnie, ale kiedy zatrzymałem kółko, czuć było, że wyhamowuje ono elementy w środku.
1. Czy to normalna praca sprzęgła alternatora?
2. Co może być przyczyną brzęczenia?
pozdrawiam, Krzysiek



Awatar użytkownika
sidewind76
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: śr maja 02, 2012 12:45
Lokalizacja: Świat :)

TDI ALH hałasuje nowy napinacz paska wielorowkowego

Post autor: sidewind76 » pt lut 22, 2013 15:25

ja ostatnio wymieniałem sprzęgiełko alternatora bo tak właśnie grzechotało dało się to zdiagnozować poprzez stwierdzenie luzów na tym sprzęgle oraz kiedy skręciło się kierownicę mocno w jedną lub drugą stronę do oporu to grzechotało więc tylko wymiana
nawet nie trzeba było wyciągać alternatora tylko potrzeba specjalny klucz


Od nieba dzieli nas tylko 9 milimetrów... :)

Awatar użytkownika
k18t
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 154
Rejestracja: czw mar 11, 2010 23:51
Lokalizacja: Warszawa

TDI ALH hałasuje nowy napinacz paska wielorowkowego

Post autor: k18t » pt lut 22, 2013 17:43

A czy prawidłowo działające sprzęgło powinno wyhamowywać kręcący się alternator kiedy kółko stoi w miejscu, czy nie powinno stawiać żadnego oporu?



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

TDI ALH hałasuje nowy napinacz paska wielorowkowego

Post autor: italiano_83 » pt lut 22, 2013 20:08

Sprzegło alternatora ma za zadanie przekazywać napęd w jedną stronę, co umożliwia szybsze kręcenie się wałka alternatora niezależnie od obrotów silnika, ale to sprzęgło działa z pewnym oporem, jak ktoś miał to w rękach to wie o co chodzi, potrzeba pewnej siły, aby można było pokręcić rolką w kierunku przeciwnym do kierunku napędu alternatora. Grzechotanie może być powodem zarówno sprzęgła jak i zużytych łożysk na alternatorze i jedno i drugie da się sprawdzić, alternator chwytając rolkę/wałek i sprawdzając luz wzdłużny i poprzeczny, rolkę blokując alternator i obracając ją przeciwnie do ruchy paska.
Samo koło alternatora da się wymienić bez ściągania altka z auta, potrzebny jest specjalny klucz o którym mówi kolega wyżej http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=35&t=429084" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale są dwa rodzaje alternatorów a więc dwa rodzaje kluczy i dwa rodzaje rolek ... a żeby ściągnąć tę rolkę za pomocą klucza to trzeba mieć sporo siły lub szczęścia, dlatego większość osób ściąga altek i daje na wymianę elektrykowi mechanikowi który kluczem ręcznie lub pneumatycznym ściąga rolkę..


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
k18t
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 154
Rejestracja: czw mar 11, 2010 23:51
Lokalizacja: Warszawa

TDI ALH hałasuje nowy napinacz paska wielorowkowego

Post autor: k18t » pn mar 04, 2013 03:44

Dzięki (plusik poleciał), klucz już mam, rolkę też, luzy sprawdzę, zobaczymy co z tego wyjdzie...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości