Montaż klimatyzacji do Golf IV SDI 02' AQM

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

krzysiek999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob sty 07, 2012 21:49
Lokalizacja: Śląskie

Montaż klimatyzacji do Golf IV SDI 02' AQM

Post autor: krzysiek999 » czw mar 29, 2012 22:08

Szukałem coś w tym temacie i nie ma nic do Golfa IV albo ja jestem ślepy, chciałem zapytać czy może ktoś zakładał clime do czwórki i jest w posiadaniu jakiś schematów, chciałbym wiedzieć co dokładnie będę potrzebował do tej operacji żeby nie stanąć w połowie roboty z powodu braku części, mam na oku climatronic który jest już zdemontowany z auta i sprzedający twierdzi że wszystko co potrzebuje to jest w komplecie ale każdy tak może powiedzieć żeby tylko sprzedać więc chciałbym się upewnić



Awatar użytkownika
Haki
_
_
Posty: 6070
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Montaż klimatyzacji do Golf IV SDI 02' AQM

Post autor: Haki » czw mar 29, 2012 22:42

Marnie szukasz http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=210362" onclick="window.open(this.href);return false;


Miarą inteligencji człowieka-jest umiejętność szukania w Google

MK IV Variant AGR NAPĘDZANY przez ON

krzysiek999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob sty 07, 2012 21:49
Lokalizacja: Śląskie

Montaż klimatyzacji do Golf IV SDI 02' AQM

Post autor: krzysiek999 » czw mar 29, 2012 23:34

Chyba tak, wielkie dzięki za pomoc



krzysiek999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob sty 07, 2012 21:49
Lokalizacja: Śląskie

Montaż klimatyzacji do Golf IV SDI 02' AQM

Post autor: krzysiek999 » ndz kwie 29, 2012 14:22

Chciałem opisać przebieg operacji jakie musiałem wykonać montując od podstaw climatronic do mojego GOLF IV z silnikiem 1.9 SDI o symbolu AQM, może ktoś z tego skorzysta bo sam szukałem jakiś wskazówek na forum ale nie znalazłem nic konkretnego do mojego modelu.
NA początku chciałem podziękować koledze grg474 i thomas1919 za pomoc.

Więc tak, jeśli chcemy zrobić to od podstaw tak jak w moim przypadku to potrzebne nam będą następujące elementy :
- chłodnica klimatyzacji z tzw. nabojem
- wentylatory z obudową (normalnie jak nie masz klimy to masz jeden a do klimy potrzebne są dwa i tu chciałem powiedzieć żeby zwrócić uwagę przy zakupie ponieważ większość baranów handlujących używanymi częściami nie ma pojęcia o tym co sprzedają i mówią ze ten większy wentylator jest taki sam jak w samochodzie bez klimy co jest oczywiście nieprawdą, silnik wentylatora do klimy ma 3 kable we wtyczce a bez klimy ma 2 kable)
- trzy przewody klimatyzacji ( i tu też trzeba zwrócić uwage na ten najkrótszy przewód który idzie na dole od chłodnicy klimy do kompresora klimatyzacji )
- kompresor klimatyzacji
- kompletna nagrzewnica wraz z okablowaniem i komputerem (wyświetlaczem) climatronic
- sterownik wentylatorów który mieści się pod akumulatorem
- czujnik nasłonecznienia (znajduje się w kratkach nawiewu na przednią szybę )
- czujnik temp. zewnętrznej jeśli samochód go nie posiada
- czujnik ciśnienia czynnika (chodzi tu o czujnik który umieszczony jest na cienkiej aluminiowej rurce obok zaworku do napełniania klimy )
- trzeba też wymienić łapę silnika do której mocuje się pompę wtryskową, alternator, pompę wspomagania (wiąże się to z demontażem paska rozrządu )
- przewód metalowy od pompy wspomagania do przekładni kierowniczej ( tzn. jak nie ma klimy to pompa wspomaganie jest na dole a po wymianie łapy silnika pompe musimy mocować na górze nad alternatorem, wygięcie tego przewodu jest troche ryzykowne ponieważ może pęknąć )
- potrzebny będzie inny pasek klinowy wraz z napinaczem i rolką
- i ostatnia rzecz to instalacja elektryczna, najlepiej kompletna i najlepiej nie z anglika
To chyba wszystko co jest potrzebne.
Moja rada jest taka żeby najlepiej wszystko pochodziło z jednego auta bo wtedy wiadomo że wszystko jest kompletne i musi ze sobą pasować. Jeżeli już wszystko mamy poskładane "do kupy" to można napełniać klime i .......
no właśnie i tutaj można się delikatnie rozczarować bo:
zazwyczaj ciężko jest kupić komplet z jednego auta i jeszcze sprawdzić sobie działanie tego wszystkiego przed demontażem. U mnie sytuacja wyglądała następująco : chłodnica klimy do wymiany bo się rozlatywała, wentylator chłodnicy do wymiany bo chodził jak silnik z samolotu odrzutowego, koło pasowe kompresora klimatyzacji bardzo głośne i krzywe, zawór klimy też do wymiany więc robią się dodatkowe koszta których nie przewidziałem.
W trakcie zakładania klimatyzacji też wyskoczyły mi niespodzianki mianowicie nie było wtyczki do czujnika nasłonecznienia i wtyczki do czujnika temp. zewnętrznej i czujnika.
Czas jaki mi zajęło przełożenie tego to około 30 godzin. Może długo ale przy okazji wymieniłem kompletny rozrząd, uszczelniacze na zaworach, pasek klinowy wraz z rolkami, założyłem MFA, tempomat, wymieniłem moduł komfortu.
Teraz finansowo jak mnie to wyszło:
- " niby " kompletna klima - 1200 zł + paliwo jakieś 100 zł bo odbierałem osobiście
- nowa chłodnica klimy + nabój - 70 euro
- nowy wentylator- 40 euro
- nowe sprzęgiełko kompresora kompletne -35 euro
- przewód klimatyzacji (używany) -20 euro
- czujnik nasłonecznienia + czujnik zewnętrzny z wtyczkami (używane ) - 5 euro
- nowy pasek klinowy z kompletem rolek i napinaczem - 80 euro
- zawór klimy - na szczęście miałem drugi sprawny
Reszta cen jest w euro ponieważ wszystko to robiłem w niemczech w warsztacie w ktorym pracuje więc części także tu kupowałem.



Awatar użytkownika
kodix13
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 163
Rejestracja: wt paź 06, 2009 07:35
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Montaż klimatyzacji do Golf IV SDI 02' AQM

Post autor: kodix13 » pn lip 09, 2012 20:04

fajnie czyli sam sobie to zamontowałeś :)


Kodix

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości