Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

GTR999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 03, 2018 00:32

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: GTR999 » śr sty 03, 2018 01:01

Witam wszystkich serdecznie :pub: ,
Temat ten często się pojawiał, ale moje objawy różnią się od typowych.
Auto - Golf 4 rocznik 1998, 5 drzwi, centralny zamek, elektryczne szyby, grzane lusterka, brak centralnego z pilota

Auto po wyjeździe z komisu miało usterkę zamka - lewy tył. Drzwi raz się zamykały, raz nie. Deadlock był sprawny.
W drzwiach kierowcy światełko (kopertówka) świeciło tylko gdy drzwi były zamknięte na raz (niedomknięte).
O dziwo oświetlenie wnętrza działa prawidłowo.
Nie działał brzęczyk włączonych świateł.

Przystąpiłem do naprawy lewego tyłu, po walce z mechanizmem ostatecznie wymieniłem zamek. Działa prawidłowo, tzn. otwiera i zamyka, nie działa deadlock (dioda przy ryglu nie mruga).
VAG widzi błąd lewego tylnego zamka Implausible signal (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00930" onclick="window.open(this.href);return false;).
Tu pytanie nr 1, czym może być to spowodowane? Wadliwy zamiennik?

Przy okazji wymiany mocowania szyby z przodu od strony kierowcy zająłem się też zamkiem. Przelutowałem połączenia, wymieniłem mikrostyk, zbadałem cały zamek miernikiem i obwody/mikrostyki są sprawne.
Jak kiedyś kopertówka świeciła tylko przy lekkim zamknięciu, teraz nie świeci wcale. Dodam, że mikrostyk jest sprawny. Światło w aucie na podsufitce zapala się.

Jeśli chodzi o diodę Zenera, to w moim egzemplarzu nie jest ona przy kablach w szmaciance - tylko przy żarówce kopertówki, wygląda na sprawną, ale nie będzie działać bo nie dopływa tam napięcie przy otwartych drzwiach.

Tu mam kolejne pytania:
2. Gdzie może leżeć problem nieświecącej kopertówki, skoro elementy są sprawne?
3. Deadlock nie świeci i drzwi się nie ryglują przez zły sygnał z lewego tylnego zamka?
4. Posiadam VAGa. Mogę w jakiś sposób zweryfikować działanie tych elementów?


Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :okej:



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: Hubi14 » śr sty 03, 2018 17:58

kopertówka ma stały plus a włączana jest masą, skoro twierdzisz, że nie ma tam plusa, to albo jest przepalony jakiś bezpiecznik, albo uszkodzony przewód :)



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: Qto » śr sty 03, 2018 21:46

GTR999 pisze:4. Posiadam VAGa. Mogę w jakiś sposób zweryfikować działanie tych elementów?
w blokach pomiarowych można podejrzeć czy sterownik poprawnie widzi otwieranie/zamykanie poszczególnych drzwi.
GTR999 pisze:Dodam, że mikrostyk jest sprawny. Światło w aucie na podsufitce zapala się
Siedzisz w aucie...światełka zgaszone...otwierasz drzwi i się zapalają? za każdym razem? Bo często ludzie otwierają auto, po czym do niego wsiadają i mówią że oświetlenie działa poprawnie...a tak na prawdę zapala się ono po otwarciu auta centralnym zamkiem.

Pewnie zakończy się na ponownej wymianie/naprawie zamka z tyłu...a z przodu pewnie też - nie piszesz czy brzęczyk świateł działa.
Hubi14 pisze:uszkodzony przewód
tylko i wyłącznie...oprócz samej lampki lub wtyczki do niej. Bezpiecznik zasila całe oświetlenie wnętrza.



GTR999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 03, 2018 00:32

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: GTR999 » czw sty 04, 2018 01:41

Serdecznie dziękuję Panowie za odpowiedzi.
Sprawdziłem lampkę na krótko i faktycznie, po podaniu +12V i otwarciu drzwi świeci, a po zamknięciu gaśnie. Najprawdopodobniej przewód ułamany jest w peszlu drzwi. Jako że nie chciałem tej wiązki ruszać, to przeciąłem ten kabelek i podłączyłem pod +12V z grubego czerwonego-białego kabla idącego do modułu. Kopertówka działa teraz poprawnie. Dodam że sprawdzałem właśnie po otwarciu drzwi, wiem o tym że po otworzeniu automatycznie zapala się światło :-)

Odczytałem błędy, pojawiało się ich kilka, lewy tylny zamek pojawia się po każdym zamknięciu lub otwarciu auta - więc ten zamiennik to straszny szajs. Wygrzebałem stary zamek, posprawdzałem miernikiem, przetestowałem działanie i wygląda no to, że czeka mnie podmianka w wolnej chwili. I odpowiem sobie sam, że to przez niego nie działa deadlock. No bo skoro do zamka nie dociera poprawny sygnał, to nie zarygluje auta.

Kolejne błędy to prawy tylny zamek, ale pojawia się on sporadycznie i faktycznie tylko raz na jakiś czas zamek odmawia posłuszeństwa, na pewno pęknięty lut lub mikrostyk i też w wolnej chwili i przy lepszej pogodzie sobie z tym poradzę.

Sprawa kopertówki i zamków wraz z deadlockiem załatwiona, ale mam jeszcze pytanie odnośnie modułu komfortu.
Pamiętam, że kiedyś trzymając przekręcony kluczyć w aucie otwierały się lub zamykały szyby. Teraz ta funkcjonalność nie działa. Również wina zamka?
Pewnie ostatni już problem - brzęczyk. Jest to ten sam, który wydaje dźwięk po zapaleniu rezerwy? Po otwarciu drzwi i zapaleniu świateł jest cisza.
Podejrzewam uszkodzenie brzęczyka w zegarach pod warunkiem że jest drugi. Z tym bym sobie poradził dokładając oddzielny brzęczyk.

Jak widać elektryka w 20 letnim Golfie strasznie szwankuje i kosztuje wiele nerwów :grrr:

Pozdrawiam



GTR999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 03, 2018 00:32

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: GTR999 » ndz sty 07, 2018 02:13

Przepraszam za post pod postem, ale wpis wprowadza sporo do tematu.
Zająłem się zamkami. Lewy tył - przywrócony oryginalny z naprawioną płytką, prawy tył - przelutowany. Wszystkie zamki działają poprawnie. VAG nie pokazuje już żadnego błędu.
Sprawdziłem wiązkę idącą od drzwi do auta. Ułamane dwa przewody. Jeden to ten od kopertówki, drugi to niebiesko-szary, ale z tego co zauważyłem jest on od podświetlenia przycisków (obydwa polutowałem).

Deadlock i buzzer dalej nie działają. Drzwi się zamykają, ale nie ryglują. Odłączałem radio, bez skutku.

Możecie podpowiedzieć co jest wymagane by drzwi się ryglowały? Zamki sprawne, mikrostyki też. Błędów brak. Winny jest moduł komfortu?
Sam już nie wiem za co się brać, już kilkanaście godzin z tym walczę i powoli mam dość, ale chcę raz i dobrze załatwić tą sprawę.

Auto posiada moduł 1J0 959 799 H

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: Qto » ndz sty 07, 2018 14:45

żadne drzwi się nie ryglują czy tylko kierowcy? Na moje dalej jest problem z zamkiem w drzwiach kierowcy...no chyba że z wiązką pomiędzy zamkiem a silniczkiem szyby



GTR999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 03, 2018 00:32

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: GTR999 » ndz sty 07, 2018 22:11

Żadne drzwi się nie ryglują. Zamek we wszystkich stanach działa prawidłowo, obstawiam wiązkę i to od niej chciałbym rozpocząć diagnozę. Od czego zacząć? Główny moduł jest w drzwiach kierowcy, jak go sprawdzić?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: Qto » pt sty 12, 2018 12:37

Jaki główny moduł?
U mnie jest identyczny problem...zamki raz się rygluja raz nie...kiedy się nie ryglują, to również nie działa centralny z pilota ale domykanie i otwieranie szyb już tak - także to nie wina pilota czy braku komunikacji z komfortem...alr może to wskazywać na problemy właśnie z zamkiem kierowcy.
Problem wystąpił po zmianie podnośnika szyby w drzwiach kierowcy więc zacznę od wiązki. Zamek przy okazji też przejrzę.



GTR999
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 03, 2018 00:32

Brak deadlock oraz światła w drzwiach w naprawianym zamku

Post autor: GTR999 » sob sty 27, 2018 01:36

Pisząc "główny moduł" miałem na myśli wiązkę przewodów idącą do złącza nad silnikiem wycieraczek w drzwiach kierowcy.
Tu mnie zastanawia to, że nie rygluje się nigdy. Co najciekawsze, po kupnie auta działało jak trzeba. Może jakiś przewód ze starości odmówił posłuszeństwa? Nie wiem już gdzie szukać. Komputer nic nie raportuje. U mnie centralny jest dokładany przeze mnie, dodatkowy moduł.

Tak się zastanawiam... Może ma to związek z tym, że wpiąłem też do instalacji przewód do domykania szyb, może to dokładany sterownik miesza mając kontakt ze stykiem domykania? Powinny się dosuwać przy dłuższym przytrzymaniu przycisku zamykania, ale rzecz jasna nie działa.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości