Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Jaceklo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 02, 2007 22:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: Jaceklo » pt paź 27, 2017 10:10

Mam problem z Webasto w MK4 i proszę Was o pomoc w diagnozie i rozwiązaniu problemu.
Jest to oryginalna instalacja webasto z salonu VW (wbita w VIN), piec TermoTop C, timer 1530 i telestart T70.


Co jakiś czas ogrzewanie postojowe samoczynnie i niezamierzenie się włącza. Silnik jest wyłączony, timer nie ma zaprogramowanej godziny i wykluczam możliwość zakłócania (objawy wystąpiły w miejscach oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów).

To co udało mi się zdiagnozować do tej pory:
- Wyjęcie bezpiecznika 1A (od timera i telestartu) wyklucza problem i Webasto działa w trybie dogrzewacza silnika
- Odpięcie wtyczki 4 PIN od timera nie zmienia objawów
- Objawy występują kiedy jest wilgotno i/lub chłodno (między kwietniem a czerwcem problem nie występował)

Podejrzewam, że winny jest sam telestart, który wysyła informację "włącz się" (zarówno piec się uruchamia jak i climatronic).

Chciałem odłączyć od układu telestart i śledzić objawy... tylko nie wiem jak.
Po wyjęciu wtyczki (6 pinowa) z telestartu znika zasilanie na zegarze. Pod deską rozdzielczą mam jeszcze jedną wtyczkę i gniazdo 4 pinowe, ale idzie bezpośrednio do pieca.

Prześledziłem schematy z tej strony: http://ogrzewaniepostojowe.net.pl/Instalacja.html
wraz ze schematem Y-kabla
Obrazek

Ale nadal nie wiem jak obejść telestart.

Czy dobrze myślę się, że odpięcie wtyczki 6 pinowej od telestartu i zwarcie PINu 4 (szary) z pinem 5 (fioletowy) spowoduje, że telestart zostanie ominięty?

Nie podoba mi się, że spowoduje to skrzyżowanie wyjścia "out" z "+15" w wiązce idącej do pieca i uszkodzę coś.

A może jest jakiś prostszy sposób na ominięcie telestartu lub jego diagnozę?


Aktualnie: Golf IV Variant 1,9TDI Pacific (ASZ)
Jeszcze jest: Golf III 1,8 GL (AAM)

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: grg474 » pt paź 27, 2017 21:32

przyjrzyj się schematowi który sam zamieściłeś. Wtyczka do Timera to wtyczka męska, gniazdo do podłączenia pieca i zasilania timera to wtyczka żeńska. Jeśli więc pominiesz tą wiązkę to będziesz miał tylko wtyczkę męską z wiązki webasto.


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
Jaceklo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 02, 2007 22:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: Jaceklo » ndz paź 29, 2017 16:45

grg474 pisze:przyjrzyj się schematowi który sam zamieściłeś. Wtyczka do Timera to wtyczka męska, gniazdo do podłączenia pieca i zasilania timera to wtyczka żeńska. Jeśli więc pominiesz tą wiązkę to będziesz miał tylko wtyczkę męską z wiązki webasto.
No, na to rozwiązanie nie wpadłem ;P... Pewnie dlatego, że timer mam w drzwiach a telestart pod deską rozdzielczą.
Podłączenie timera bezpośrednio do wtyczki od pieca pozwoli korzystać z webasto z wyłączonym telestartem...
ale nadal nie będę miał pewności czy to telestart jest winny (biorę od uwagę, że mogą być zwarcia gdzieś na przewodach - np. w przelotce przy drzwiach)


Aktualnie: Golf IV Variant 1,9TDI Pacific (ASZ)
Jeszcze jest: Golf III 1,8 GL (AAM)

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: wesol » ndz paź 29, 2017 17:05

W przelotkach w tzw trabie slonia. Podam ci nr tel do goscia co ogarnia takie sprawy i siedzi w tym temacie juz wiele wiele lat. Zadzwon powolaj sie a napewno pomoze 601052155 Janusz. Ma duzo czesci do wszystkich mozliwych ogrzewan postojowych.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Jaceklo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 02, 2007 22:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: Jaceklo » śr lis 08, 2017 12:52

Dzięki za namiary - zapisałem numer.

Póki co kupiłem inny telestart i testuję...
Przez tydzień webasto samo się nie uruchomiło, więc jest duża szansa, że właśnie telestart był winny.

Z ciekawości rozebrałem stary telestart, aby obejrzeć płytkę... okazuje się, że cała jest przykryta metalowym ekranem... W ekranie znajdują się dwa otwory - nad potencjometrami.
Może nimi da się wyregulować czułość układu i rozwiązać problem auostartu... W każdym razie nie znam się - nie ruszam. Stary telestart schowałem w garażu.


Aktualnie: Golf IV Variant 1,9TDI Pacific (ASZ)
Jeszcze jest: Golf III 1,8 GL (AAM)

Awatar użytkownika
Dansli
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 198
Rejestracja: czw lut 25, 2010 15:27
Lokalizacja: Wisła
Auto: GOLF4 4mot. ARL; GOLF 6R CRZA

Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: Dansli » czw sty 11, 2018 21:37

i jak? problem rozwiązany?


Montaż i serwis ogrzewań postojowych WEBASTO. Adaptacje, kodowania itd.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Jaceklo
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 02, 2007 22:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: Jaceklo » wt sty 16, 2018 16:00

Dansli pisze:i jak? problem rozwiązany?
Tak, problem rozwiązany :)
Po wymianie telestartu już się samo nie uruchamia...


Aktualnie: Golf IV Variant 1,9TDI Pacific (ASZ)
Jeszcze jest: Golf III 1,8 GL (AAM)

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Webasto samo się włącza (uszkodzony telestart?)

Post autor: wesol » wt sty 16, 2018 19:43

Stary telestart wyślij do Janusza. Naprawi albo odkupi od ciebie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości