ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: Mac_Abra » sob paź 30, 2010 19:54

Chciałbym się zorientować, jakie są możliwości zamiany alternatora na możliwie kompatybilny z silniczkiem 1.3 w Golfie II. Obecnemu i tak przydałaby się wymiana łożysk a ponieważ w planach jest większe obciążenie instalacji (głównie rozbudowa audio, ewentualnie w przyszłości CarPC) więc chętnie powitałbym na pokładzie coś mocniejszego, coby energii nie zabrakło. Obecnie jest to BOSCH 55A, pracuje to całkiem nieźle z akumulatorkiem Optima 55Ah, nie było najmniejszych problemów :) Myślę, że coś o mocy 75A powinno starczyć w perspektywie przyszłych potrzeb, pewnie może być i większy ale bez przesady.

Zastanawiałem się wobec tego nad zamontowaniem mocniejszego altka z większego silnika. Poradźcie - co i z jakiego auta powinno pasować? Jestem otwarty na różne propozycje, sam się zastanawiam, czy można coś dobrać np od Polo 6N lub może Golfów Mk3 i wyżej. Teoretycznie nowszy = lepszy, ale nie wiem jak to jest w tej dziedzinie. Nie miałem np w rękach alternatora od mkII 1.8 a wiem że tam jest zamocowany "odwrotnie" z naciągiem u góry i obawiam się, że uchwyty montażowe są inne. Podobnie pewnie jest z dieslem, więc bardzo proszę o poradę.

Reasumując - pożądane cechy:
- możliwie nowy, sprawny i wydajny alternator o mocy min. 75A, który podejdzie do Golfa II 1.3 (NZ)
- możliwie jak największa kompatybilność z obecnym układem elektrycznym (lub łatwa adaptacja) - nie wiem, czy układy wskaźnika ładowania mocno się od siebie różnią w zależności od generacji Golfa lub Polo? U mnie oprócz grubego plusa leci jeden dodatkowy kabelek z altka do diody w licznikach i załatwia robotę...
- musi to pasować do obecnego mocowania z regulacją naciągu paska, w ramach rozsądnych przeróbek oczywiście
- lżejszy niż obecny - to już byłoby w ogóle cudnie ;)

Z góry dzięki za pomoc!
Ostatnio zmieniony ndz paź 31, 2010 00:32 przez Mac_Abra, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Alternatywny alternator - jaki inny pasuje do mkII 1.3?

Post autor: Zico63b » sob paź 30, 2010 23:28

Kolego! W "Dwójki" były wstawiane alternatory o wydajności 90A, jeśli taki właśnie gdzieś Kolega trafi - nie będzie kłopotu z montażem mechanicznym ani elektrycznym. Inne, większe np 120A od "Trójki" to już robota i mechaniczna (mocowania, kółko pasowe) i elektryczna (wtyki).



Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

Re: Alternatywny alternator - jaki inny pasuje do mkII 1.3?

Post autor: Mac_Abra » wt lis 02, 2010 21:18

Zico63b pisze:Kolego! W "Dwójki" były wstawiane alternatory o wydajności 90A, jeśli taki właśnie gdzieś Kolega trafi - nie będzie kłopotu z montażem mechanicznym ani elektrycznym. Inne, większe np 120A od "Trójki" to już robota i mechaniczna (mocowania, kółko pasowe) i elektryczna (wtyki).
Dzięki Zico, ja w międzyczasie (dzięki koledze Abramsowi) zdążyłem się upewnić, co do ich konstrukcji = tzn że mechanicznie pasują :)
W takim razie nie powinno być większych problemów, oprócz tego, że muszę trafić dobrego BOSCHa w ładnym stanie :helm: Z czystej ciekawości jednak chcę jeszcze obadać sprawę nowszych altków, znanych m.in. z Golfów III. Wiem, że konstrukcyjnie się różnią, zwłaszcza otworami do naciągu, ale ciekwe jaki jest np rozstaw uszu pod główną śrubę mocującą... jak mi się coś uda dowiedzieć, to dam znać. Elektrycznie nie powinno być większych problemów, podobnie jak z kołem pasowym.

A może ktoś wie, czy coś jeszcze innego da się zamontować?


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

Awatar użytkownika
Savczuk
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 22:26
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: Savczuk » śr kwie 06, 2011 13:10

Witam, odgrzeję temat, mam alternator 90A w golfie mk2 i chciałem założyć większy, od czego można założyć bez większych przeróbek? Ewentualnie od czego pasuje środek żeby przełożyć z alternatora z większą wydajnością prądową? Co do tematu to 90A bez problemu pasuje do wszystkich dwójek.


GTI rules

Awatar użytkownika
FIRERS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 432
Rejestracja: czw lis 22, 2007 10:47
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Re: ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1

Post autor: FIRERS » pn kwie 18, 2011 11:27

ja cordoba 1.6 wsadzilem 150 A z vr6 bez wiekszysz przerobek



Awatar użytkownika
Savczuk
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 22:26
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1

Post autor: Savczuk » wt kwie 19, 2011 10:04

FIRERS pisze:ja cordoba 1.6 wsadzilem 150 A z vr6 bez wiekszysz przerobek
Mógłbyś zrobić fotkę jak to wygląda pod maską, na cienkim pasku masz czy na szerokim?


GTI rules

Awatar użytkownika
FIRERS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 432
Rejestracja: czw lis 22, 2007 10:47
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: FIRERS » śr maja 04, 2011 21:23

foto alternatora 150A w cordobie 1.6 aee 97r

Obrazek Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika
Savczuk
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 22:26
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: Savczuk » czw maja 05, 2011 10:54

Czyli jednak szeroki pasek... Jeśli ktoś szuka lepszego rozwiązania na wąski pasek alternator 110A można założyć do silników 16V, bo tam jest inna łapa, wtedy pasują alternatory od audi na wąski pasek. Ktoś wie czy łapa od 16V pasuje do silników 8V bez przeróbek?


GTI rules

Awatar użytkownika
FIRERS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 432
Rejestracja: czw lis 22, 2007 10:47
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: FIRERS » czw maja 05, 2011 11:05

pasek 5pk a vr6 ma 6 pk . srednica wirnika jak i w orginalnym 70A jak i 150A jest ta sama . zmiana kolka i dziala . trzeba jeszcze przyciac troche lape na dolnej srubie . nie chce wejsc prze wieksza obuowe altka.



Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

Re: ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1

Post autor: Mac_Abra » śr paź 16, 2013 16:39

Wrócę do tematu z początku wątku :)
Savczuk pisze:Witam, odgrzeję temat, mam alternator 90A w golfie mk2 i chciałem założyć większy, od czego można założyć bez większych przeróbek? Ewentualnie od czego pasuje środek żeby przełożyć z alternatora z większą wydajnością prądową? Co do tematu to 90A bez problemu pasuje do wszystkich dwójek.
Otóż z tym pasowaniem to nie tak do końca, jak się okazuje. Jeśli szukamy czegoś do silniczka 1.3 to sprawa jest trudniejsza, bo alternatory są tam montowane u dołu silnika, w związku z tym mają inaczej rzwiązaną „łapę” - a konkretniej taką samą, tylko że na odwrót :helm: . Coś jakby lustrzane odbicie.

Jako, że byłem zmuszony ostatnio szybko wymienić swój altek, bo stary wyzionął był ducha, to melduję że zakupiłem i zamontowałem co się nawinęło, czyli egzemplarz z Seata Toledo, bodajże 1.6 (w końcu to prawie Golf... :hmm: ) - również był mocowany od góry, w związku z tym skończyło się na przełożeniu „nowego środka” do „starej obudowy” - żeby łapa była obrócona w dobrą stronę oraz chyba też zmianie kółka do miało inne odsadzenie - i wszystko śmiga. Alternator to BOSCH 65A... zawsze o te 10A więcej w porównaniu z poprzednim ;)

Jak dorwę coś większego i uda się pogodzić z autkiem, to też się pochwalę. Pozdro!


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

porta5
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: wt gru 20, 2011 17:37

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: porta5 » ndz paź 25, 2015 17:48

Mam alternator standardowy w golfie 1.3 NZ a chciałem założyć coś takiego co pokazywał na zdj. kolega FIRERS. moje pytanie jak z połączeniem elektrycznym są jakieś przeróbki bo widzę tam tylko jeden duży zacisk a co z tym cienkim przewodem????? proszę o pomoc.



Awatar użytkownika
Mac_Abra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 16:12
Lokalizacja: Otwock - WOT
Kontakt:

Re: ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1

Post autor: Mac_Abra » wt paź 27, 2015 00:54

porta5 pisze:Mam alternator standardowy w golfie 1.3 NZ a chciałem założyć coś takiego co pokazywał na zdj. kolega FIRERS. moje pytanie jak z połączeniem elektrycznym są jakieś przeróbki bo widzę tam tylko jeden duży zacisk a co z tym cienkim przewodem????? proszę o pomoc.
Jeśli dobrze pamiętam, to cienki jest podpięty pod ten sam kawał plusowej blachy co i gruby :) Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, a najlepiej jak będziesz miał chwilę zajrzyj sam pod maskę (no, trochę głębiej) i zerknij ale jestem pewien na 98%.

Ja coś kojarzę że niektóre z tych nowszych miały jakieś dodatkowe wtyczki z kilkoma stykami i to by mnie bardziej martwiło. Jak ma tylko jeden kabel plusowy to wg mnie tym lepiej, nic tylko brać i kombinować jak go założyć w NZ. A gdy już się uda go pogodzić i zamontować mechanicznie to koniecznie wrzuć fotki, pliz.

Pozdro!


Obrazek
Operejszyn Golf II 1.3 NZ -> 3F "GT" in progresss

porta5
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: wt gru 20, 2011 17:37

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: porta5 » wt paź 27, 2015 11:34

chodzi mi o to czy pod zacisk "1" podpinam gruby przewód? a pod wtyczke "2" ten drugi cienki? wiem że tam są dwa piny ale patrzyłem kiedyś u taty bo mam podobny w trójce i podpięty pod tą wtyczkę dwu pinową jest tylko jeden przewód. Obrazek



porta5
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: wt gru 20, 2011 17:37

ALTERnatywny ALTERnator :) = jaki model pasuje do mkII 1.3?

Post autor: porta5 » śr lut 10, 2016 21:56

Hej jeśli by kogoś to interesowało to dzisiaj zamontowałem do swojego 1.3 NZ 90 Amperowy alternator z Transportera T4 2.4 diesel. Wszystko pięknie pasuje nie trzeba nic przerabiać. ObrazekObrazekObrazekObrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości