[MK4] Regeneracja wahaczy.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
luki010
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 67
Rejestracja: czw sty 05, 2012 22:57
Lokalizacja: TBU

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: luki010 » pn mar 04, 2013 20:32

Witam dziś wymieniałem w swoim MK4 tuleje w wahaczach i sworznie. Postanowiłem zrobić kilka fotek może komuś się przyda.

A więc na początku udajemy się do sklepu kupujemy zestaw naprawczy do wahaczy:
* 2 szt. tulei przednich.
* 2szt. tulei tylnych.
* 2 szt sworzni.

Obrazek

1.Podnosimy auto, odkręcamy koło.

2.Używając drugiego lewarka podnosimy wahacz tak żeby dało się odkręcić śrubę od końcówki drążka stabilizacyjnego.

Obrazek

3. Następnie odkręcamy śrubę od sworznia i wybijamy go.

Obrazek

4. Odkręcamy śruby od tulei. W zaznaczonej tulei tylnej na żółto jest również nakrętka u góry radzę sobie wspomóc drugim kluczem bo przy odkręcaniu kręci się razem ze śrubą.

Obrazek

5. Wyjmujemy wahacz. Teraz bierzemy się za wyjęcie tulei jest dużo sposobów. Ja postanowiłem wyciąć gume z tulei tylnej naciąć brzeszczotem w dwóch miejscach i wybić przecinakiem. Są one aluminiowe tak że nie ma z nimi dużego problemu. Natomiast tuleje przednią wyciskamy w imadle polecam klucz nasadkowy bodajże 13 z drugiej strony coś o większej średnicy niż tuleja i wyciskamy.

Obrazek

6.W ten sam sposób wprasujemy przednią tuleje jak wyjmowaliśmy. Natomiast do tylnej trzeba dopasować pierścień o takiej samej średnicy również włożyć w imadło ustawić tak aby wchodziło równo i skręcamy co kilka milimetrów kontrolując . Do wprasowania można użyć smaru żeby sprawniej wchodziło.

7. Jak już mamy tuleje na swoim miejscu montujemy nowy sworzeń. Zakładamy wahacz z powrotem i bierzemy się za drugie koło.



XV2
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2363
Rejestracja: śr mar 28, 2007 12:10
Lokalizacja: B-wo
Kontakt:

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: XV2 » ndz kwie 07, 2013 17:24

Dodam od siebie czego zabrakło że tuleje okrągłe maja swój kierunek montażu w wahaczu bo ulegną szybkiemu uszkodzeniu.

Obrazek


MK2 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=451131

MK4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=546133

Montaż ESP http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=590914

Awatar użytkownika
CzapCzap
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 830
Rejestracja: wt mar 14, 2006 23:53
Lokalizacja: Athlone
Kontakt:

Re: [MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: CzapCzap » wt kwie 09, 2013 20:14

Ostatnio sie w to bawilem

Usunieta guma i przeciety pierscien starej tuleji
Obrazek
Wciaganie nowej tuleji bez imadla, poszlo gladko
Obrazek
Obrazek


Obrazek <--------

Golf 3 GL 1.6 AFT - sprzedany :(
Golf 4 GTI 1.8T AGU - Jest :)
Jetta 2 CL 1.6D - Jest :)

Awatar użytkownika
DaroS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: sob gru 04, 2004 10:42
Lokalizacja: Wodzislaw
Kontakt:

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: DaroS » sob kwie 13, 2013 10:18

Dodam od sibie, że podczas wymiany tylniej tulei warto odżałować pare zł więcej i kupić tuleje metalowo-gumowe dedykowane do Golfa R32/TT r32. Są to tuleje pełne o nr VW/Audi 8N 0407 181B, nr Lemforder 27132. Dużo trwalsze, stabilniej się auto prowadzi.


Golf 2 1.6D - sama frajda, Golf 1.8GL AAM - niezawodny
Passat B5 1.9 AHH 0.216 GT1749V/VA ECU 012AH
Corrado G60+ 205Ps 267Nm
A4 B6 1.9 TDi Avant Quattro x2
A8 D3 4.2 TDi BVN Quattro

Awatar użytkownika
KoJ@K
...
...
Posty: 5923
Rejestracja: pt maja 28, 2010 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: KoJ@K » sob cze 29, 2013 03:01

DaroS pisze:warto odżałować pare zł więcej i kupić tuleje metalowo-gumowe dedykowane do Golfa R32/TT r32
albo takie poliuretany. :)
Obrazek

A macie, lub czy wogóle jest jakiś paten na obracający się sworzeń ? Stare pozapiekane nakrętki na nich podczas kręcenia lubią się obracac razem ze sworzniem. Jest na sworzniu kontra na torxa lub imbus, ale do tego trzeba wyciągac pół ośkę ze zwrotnicy, bo nie ma jak podejśc. :-k Jeden udało mi się docisnąc od spodu żabą i można było odkręcic nakrętkę, ale niestety drugi już się obracał i trzeba było użyc boszki ...


Obrazek

Awatar użytkownika
Damian-jg
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 519
Rejestracja: wt maja 08, 2007 17:40
Lokalizacja: DJ
Kontakt:

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: Damian-jg » sob cze 29, 2013 16:38

KoJ@K pisze:A macie, lub czy wogóle jest jakiś paten na obracający się sworzeń ?
a taki :)
KoJ@K pisze:trzeba było użyc boszki


Wysłane z "notatnik" NOKIA 3410

muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: muszkatobiasz » pt lip 12, 2013 21:32

Damian-jg pisze:A macie, lub czy wogóle jest jakiś paten na obracający się sworzeń ?
jak wiadomo sworzeń ma stożek wystarczy od dołu sworznia lewarkiem unieść go w górę tym samym zablokuje się w zwrotnicy i odkręcamy śrubę warto siknąć odrdzewiaczem i jak śruba idzie uporczywie wykonywać ruchy tył przód i stopniowo odkręcać



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14090
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: Michał_1977 » pt lip 12, 2013 23:09

muszkatobiasz, a co powiesz jak nakrętka dojdzie do przegubu?
Stanie się tak na 100%? :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

Re: [MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: J.B.S. » sob lip 13, 2013 01:34

Michał_1977 pisze:muszkatobiasz, a co powiesz jak nakrętka dojdzie do przegubu?
Stanie się tak na 100%? :bajer:
Wtedy jest już sporo wykręcona ,wybijamy sworzeń i spkojnie odkręcamy nakretkę.Przy ponownym nakręcaniu trzeba pamietac aby gwint odswierzyć narzynką.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14090
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: Michał_1977 » sob lip 13, 2013 07:43

J.B.S., niestety dziesiątki razy przekonałem się,że nie jest tak pięknie...
Lekko przyrdzewiała śruba potrafi tak nabruździć,że się odechciewa.
Życie mnie nauczyło,że wo zdjęcia wahacza lub wyjęcia półosi,odkręcam 3 śruby mocujące sworzeń do wahacza i wysuwam go,a tą nakrętkę sworznia odkręcam tylko wtedy,gdy to właśnie sworzeń ma być do wymiany i będzie można mu odciąć gwint z nakrętką :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: wesol » sob lip 13, 2013 07:56

mala lut-lampa i podgrzewam nakretke i puszcza bez problemu. Ewentualnie pryz odkrecaniu tej nakretki myslimy juz o takiej ewentualnosci zablokowania sie nakretki i raz odkrecamy raz przykrecamy nakretke psikajac tez oczewiscie odrdzewiaczem. Ewentualnie jak kolega pisal wczesniej. Podnosze bude na lewarku. Podkladam klocek drewniany pod wahacz a wlasciwie pod sworzeń i lekko opuszczam na lewarku i mam sworzen zablokowany. Od biedy jakby sie jeszcze krecil to po podniesieniu punktakiem robie pare sladów na stożku i wtedy podpeiram na kolku.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
KoJ@K
...
...
Posty: 5923
Rejestracja: pt maja 28, 2010 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: KoJ@K » sob lip 13, 2013 13:15

muszkatobiasz pisze:jak wiadomo sworzeń ma stożek wystarczy od dołu sworznia lewarkiem unieść go w górę tym samym zablokuje się w zwrotnicy
no właśnie u mnie nie dało rady w ten sposób, z jednej strony w miare jakoś poszło, ale z drugiej ni hu hu ! Nakrętka zrobiła kilka obrotów i później koniec, a że wymieniałem sworznie to ciach boszką po gwincie sworznia i tyle. ;)
Michał_1977 pisze:wo zdjęcia wahacza lub wyjęcia półosi,odkręcam 3 śruby mocujące sworzeń do wahacza i wysuwam go
po takim zabiegu przestawia się geo. Tak wiem wiem, że większośc twierdzi, że w MK4 nie zmienia się, jednak delikatnie się zmienia, chyba, że przed demontowaniem, zaznaczymy sobie położenie sworznia i później tak samo zamontujemy. ;)


Obrazek

muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: muszkatobiasz » sob lip 13, 2013 22:59

nie pamiętam ale jeszcze jest możliwość odkręcenia nakrętki przegubu i cofnąć go do środka i w tedy zrobi się miejsce na nakrętkę sworznia! ale nie robiłem jeszcze tego przy golfie bo śruby mimo zardzewiałe to odrdzewiaczem traktowałem i ruszałem lewo prawo i na końcu albo rękom odkręcałem jak sworzeń szedł w dół albo rurochwytem wąskim bo było już za co złapać



luckd
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: pn sie 13, 2012 23:20
Auto: Octavia
Silnik: BFQ

[MK4] Regeneracja wahaczy.

Post autor: luckd » czw kwie 27, 2017 14:23

U mnie jest taki problem że odkręciłem nakrętkę sworznia aż oparła się o przegub i uderzałem młotkiem po zwrotnicy ale sworzeń nie chce wyskoczyć. Skręciłem wszystko do kupy i planuję drugie podejście. Jak się teraz do tego zabrać, odkręcić przegub i zakładać ściągacz?



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości