Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

luk99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: ndz sie 07, 2005 16:03
Lokalizacja: Warszawa

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: luk99 » sob mar 25, 2006 22:11

Czyszczenie przepustnicy ( przepustnica ) instrukcja MKIV:

A) Co potrzebne do czyszczenia:
1. Wkretak Trox20 , Wkretak krzyżak
2. Inbus 5mm (jakis dobry)
3. Pedzelek
4. Benzyna ekstrakcyjna ok. 250ml
5. Szmatka i papier kuchenny.
6. Ew. jakas szczotka miękka miedziana

B) Co potrzebne do adaptacji (aby obroty nie wariowały po wyczyszczeniu):
1. np. Interfejs VAG na max232 , lub KKL , lub OPTO
2. Program np. VAG-COM 3.11.2

ad.A
Jak wykonać:
Odkrecamy osłone silnika Inbus 5mm (4 srubki)
Odkrecamy gorną pokrywe filtr powietrza chyba ok. 7 srubek krzyżak.
Wyjmujemy filtr , czyszczcimy obudowe.
Odkrecamy dolna obudowe od rury wlotowej (lewa strona jak sie patrzy na silnik, mała srubka krzyzak).
Odkrecamy dolna obudowe 2 srubki jedna przod i jedna wew. dolnej obudowy TROX20
No i widzimy przepustnice z prawej strony. Zdejmujemy linke gazu i odlaczamy wtyk od elektroniki. Odkrecamy 4 sruby inbusem 5mm. Wyjmujemy przepustnnice i czyscimy (klapke ktora sie rusza - na błysk, jej boczki tez) oraz scianki przez ktore przelatuje powietrze (mozliwe jak najlepiej, aby bylo widac stal). Pod przepustnica jest tez (aluminowa) uszczelka, wyjmujemy i czyszcimy ja (na błysk) oraz miejsce jej przylegania pod uszczelka (a pod uszczelka wlotu do silnika juz nie trzeba, raczej ciezko by bylo, wiec sobie to odpuszczamy).
Wszystko składamy i skrecamy.

Ad. )adpatacja przepustnicy.
Podlaczamy interfejs do gniazda (wylaczony silnik i zaplon musi BYC !), podlaczamy do komputera. Uruchamiamy zaplon (nie wlaczamy silnika !). Uruchamiamy VAG-COM i wykonujemy 01- Silnik 10-Adaptation , kanal 00 i save nastepenie znow 01- silnik , 04- Nastawy podstawowe, 098- Grupa , i GO. Po chwili ustawiania 5 sek - powinno byc napisane Adaptaion OK po prawej stronie. Wychodzimy z programu. Wylaczamy zaplon po 30sek. Odlaczamy intefejs i jedziemy na jazde probna :). Jezeli jeszcze troszke cos nie tak.....rozgrzewany silnik min do 80c i przeprowadzamy jeszcze raz adpatacje.
Przez pierwsze 50-100km obroty min moga byc na ok. 900 pozniej wyrownaja sie na ok 750 rowne :)

Wazna sprawa aby przy adaptacji nie bylo zadnych bledow w kompie samochodu !

Jezeli nie masz intefejsu mozesz probowac jezdzic bez apatacji calkiem moziliwe ze przepustnica sama sie zaadoptuje po kilka jazdach.
Gdzies na forum bylo jeszcze cos z + i - na akumulatorze jednak wole tego nie sprawdzac :)

Czasu trzeba troche poswieci - najdluzej idzie czyszczenie.
Co 20-30 tys trzeba niestety przepustnice czyscic, wiec lepiej zaopatrzyc sie w interfejs za 80zł i robic to samemu.
Objawy jakie u mnie byly - na biegu jałowym obroty chodza rowniutko, jednak ze przy jezdzie i zmianie biegow obroty spadaly do 300-600 pozniej znow wzrastastay do 800 (czasem tez silnik gasł). Po zabiegu obroty nie spadaja ponizej 800.

Mam nadzieje ze opis pomoze kolejnym klubowiczom :)

Jak gdzies cos sie pomyliem prosze o poprawe :)
jak masz problemy z połaczniem przez Vag sproboj obnizyc predkość portu ew. troche w ustrawieniach portu w programie
Ostatnio zmieniony wt wrz 04, 2007 09:57 przez luk99, łącznie zmieniany 6 razy.



Awatar użytkownika
stonefree
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4033
Rejestracja: wt lut 15, 2005 19:39
Lokalizacja: WO
Kontakt:

Post autor: stonefree » sob mar 25, 2006 23:13

:pub: :pub: :pub: :pub: :pub: :pub: :pub:



Awatar użytkownika
regitmc
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 735
Rejestracja: pt lis 11, 2005 16:18
Lokalizacja: NYsa
Kontakt:

Post autor: regitmc » czw maja 25, 2006 15:55

luk99 jakbyś mial jakieś fotki to możesz wysłać do admina jako poradę...


[b] >>> www.4tun.vel.pl <<< [/b]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1114182#1114182][b] >>> MkIV by regitmc <<< [/b][/url]

Mortek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 128
Rejestracja: czw lis 23, 2006 15:37
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Mortek » pn mar 19, 2007 19:05

Witam
Mam taka prosbe, zamierzam zabrac sie za czyszczenie przepustnicy i problem jest taki ze chcialbym ja zaadaptowac, a jedyny program jaki mi sie laczy z kompem a dokladnie ze sterownikiem silnika to vwtool 2.0.9pl. Niemam zupelnie pojecia jak to zrobic, gdzie wpisac te wartosci ktore sa podane w pierwszym poscie?? Probowalem sie laczyc przez inne programy, ale niestety zaden VAG nie chce sie polaczyc ze sterownikiem silnika, za kazda pomoc bede wdzieczny.
Pozdrawiam



Himen88 mk4
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob kwie 28, 2007 20:54
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: Himen88 mk4 » pn maja 07, 2007 21:02

Może maktoś jakieś fotki do tego??a czy w silnikach SR jest inaczej??bo troche mi sie ten opis nie zgadza



Awatar użytkownika
bodix
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn paź 02, 2006 09:12
Lokalizacja: warszawa rondo wiatraczna
Kontakt:

Post autor: bodix » wt wrz 04, 2007 09:26

Witam.
W SR faktycznie trochę jest inaczej. Może uzupełnię z lekka opis dla silnika 1.6 SR (krok po krokuj ja zrobilem i dziala rewelacyjnie):

Procedura czyszczenia przepustnicy w golfie 1.6 sr:

1) Odkrecamy gorna obudowe filtra powietrza (2 wkrety krzyzak)
2) Wyjmujemy wtyk od elektroniki (dołączony do sondy w rurze od filtra pow.)
3) Odkrecamy 2 obudowy silnika (zewnetrzna i wewnetrzna – 7 nakretek ‘10ka’)
4) Obsuwamy obejmy na glowną rurę doprowadzajacą powietrze, objemę od rurki bocznej (chyba odma – do wlewu oleju idzie, i taką malutki przewód pod przewodem od odmy)
5) Zdejmujemy rurę i kladziemy na bok.
6) Zdejmujemy przewod z gory idący do przepustnicy, 2 przewody od chlodzenia ( z boku – ja zdejmowalem nie na przepustnicy, ale na ‘rozejsciu’ – latwiej się zdejmuje). Uwaga – z przewodow od chlodzenia leci plyn, wystraczy czyms do gory je podpiac, lub zatkac czymkoliwek
7) Odkrecamy przepustnice – 4 wkrety trox.
8) Czyscimy na glanc przepustnice, również rurę od powietrza, dodatkowo wyczyscilem sondę, która jest w srodkowej czesci rury (2 troxy)
9) Skladamy w kolejnosci odwrotnej
10) Adatpacja zgodnie z opisem
11) Mi zadzialo po rozgrzaniu silnika i ponownej adaptacji przez kompa , chociaz do konca nie wiem, czy to vwtool pomogl, czy tez golf sam się zaprogramowal :)

Silniczek chodzi nie do poznania :) wcześniej obroty falowaly i nieraz gasł przy zrzucaniu na luz. Teraz obroty równiutkie, ani razu nie zachwialy się ani nie gasl.



Awatar użytkownika
lukjar7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 435
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 15:17
Lokalizacja: Bielsk P. - Hajnówka
Kontakt:

Post autor: lukjar7 » sob lut 16, 2008 17:36

no i przepustnica wyczyszczona :)
odczucia ??:P
samochodzik duzo szybciej wchodzi na wieksze obroty :D



Awatar użytkownika
jakub1982
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:18
Lokalizacja: Oława

Post autor: jakub1982 » sob lut 16, 2008 18:08

Witam

Super instrukcja.
Panowie proponuje przenieś ten temat do działu FAQ - bo tu wsiąknie.


Pozdrawiam



pmangel
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 67
Rejestracja: pn sie 27, 2007 14:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pmangel » ndz lut 17, 2008 00:18

a tak pytanie z wiazane z tym interfejsem. Zamierzam kupic cos takie i przy okazji ze juz bede mial to wyczyscic przepustnice ale niewiem jaki wybrac interfesj ktory ma jakis program zebym byl jednak wpleni zadowolony. Mozecie cos polecic co macie albo wiecie cos w tym temacie. Z gory dzieki pozdrawiam



Awatar użytkownika
Kolec
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 93
Rejestracja: pn cze 19, 2006 16:08
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: VW Golf 7.5 150KM

Post autor: Kolec » ndz lut 17, 2008 11:10

pmangel pisze:...ale niewiem jaki wybrac interfesj ktory ma jakis program zebym byl jednak wpleni zadowolony. Mozecie cos polecic co macie albo wiecie cos w tym temacie. Z gory dzieki pozdrawiam
Jak nie wiesz to poszukaj i poczytaj troche.
Interfejs raczej nie posiada oprogramowania :)

Przykładowe interfejsy (ja mam takie i jestem w pełni zadowolony)
VIAKEN
Bdb program
VAG-COM

Moze się przyda.


Pozdrawiam
>KOLEC<
"Lepiej w Życiu stracić Chwilkę, niz w Chwilce stracić Życie"

Obrazek

Awatar użytkownika
BLU 404
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 14, 2006 20:25
Lokalizacja: Bieruń
Kontakt:

Post autor: BLU 404 » pt maja 09, 2008 19:02

Właśnie jestem po czyszczeniu przepustnicy w moim SR i chciałem dopisać kilka info, może większości tutaj znanych:

1. Nie odchylać przepustnicy do maksymalnego obrotu - możliwość uszkodzenia zakresu, a nowa kosztuje
2. Nie polerować szmatkami lub papierem ściernym - zwiększona średnica zniemia parametry przepustnicy

No i tyle, moja się ładnie już świeci i jest po adaptacji, a przedtem wyglądała tak jak na foto
Co do poprawy to szczerze powiem, że mój SR akurat przerywał i teraz się nawet nie zająknie chociarz do pełnej płynności mu troche brakuje, ale to jeszcze wybadam...
Obrazek



Awatar użytkownika
krzyzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1270
Rejestracja: sob maja 10, 2008 18:02
Lokalizacja: MALBORK
Kontakt:

Post autor: krzyzak » sob maja 10, 2008 18:56

witam wszystkich ;) i odrazu przystepuje do zadania pytania bo juz nie wyrabiam z moim golfikiem IV. Moze ktos sie spotkał z takim przypadniek i udało mu sie to dziadostwo usunac.
Falujące obroty Golf IV 1.6 '98
Mój problem polega na tym że na biegu jałowym np. w momencie jak dojeżdżam do skrzyżowania falują obroty silnika tak od około 900 obr. do 1200 obr i po jakim czasie spadną na 900 obr. Czasami jest ok ale rzadko się to zdarza.W jaki sposób sie z tym uporać?
Jak ktos to odczyta to bardzo ale bardzo prosze o porade bo u mechanikow nic sie nie dowiaduje ,tylko słysze słowa ze z tym mozna jezdzic. Moze i mozna ale to denerwuje wrrrrrrrr


Obrazek
Obrazek

:gora:-------------------krzyzako-wóz----------------------- :gora:

Kminik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 07, 2008 15:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Kminik » sob maja 10, 2008 19:00

krzyzak pisze:witam wszystkich ;) i odrazu przystepuje do zadania pytania bo juz nie wyrabiam z moim golfikiem IV. Moze ktos sie spotkał z takim przypadniek i udało mu sie to dziadostwo usunac.
Falujące obroty Golf IV 1.6 '98
Mój problem polega na tym że na biegu jałowym np. w momencie jak dojeżdżam do skrzyżowania falują obroty silnika tak od około 900 obr. do 1200 obr i po jakim czasie spadną na 900 obr. Czasami jest ok ale rzadko się to zdarza.W jaki sposób sie z tym uporać?
Jak ktos to odczyta to bardzo ale bardzo prosze o porade bo u mechanikow nic sie nie dowiaduje ,tylko słysze słowa ze z tym mozna jezdzic. Moze i mozna ale to denerwuje wrrrrrrrr
Dołaczam sie do pytania.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości