Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Michał_1977 » sob mar 05, 2011 23:08

Witam
Wielokrotnie ludziska pytają o powód wycieku spod gumowego kapturka przy grzybku pompy,czyli z mechanizmu LDA,a po zdjęciu górnego dekla pompy i membrany z pinem,zastają taki oto widok:
Obrazek

Korzystając z okazji,że budowałem pompę 11mm i miałem wszystko rozebrane w mak,to zmajstrowałem fajną foto poradę jak uszczelnić nieszczęsny mechanizm LDA :bajer:
Niech służy potomnym :bigok: :food:

Przede wszystkim trzeba zdjąć górę pompy wtryskowej.Całej pompy nie trzeba demontować.
W tym celu trzeba odkręcić wszystko co zaznaczyłem na zdjęciach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Śrubę regulującą dawkę paliwa można równie dobrze wykręcić dopiero przed montażem góry pompy do korpusu.Jest to konieczne,ponieważ wkręcona bedzie opierała się o dźwignię dozownika i góra pompy nie "siądzie" na swoim miejscu.
Muszę też uprzedzić,że pompy wyposażone w osobną regulację biegu jałowego,mają w środku taką malutką sprężynkę,którą trzeba odhaczyć po lekkim podniesieniu góry pompy.Trzeba delikatnie podnosić górę pompy,wbijać do środka ośkę gazu i gdy tylko uzyskamy dostęp do owej sprężynki,należy ją niezwłocznie odhaczyć.Gdy wpadnie wgłąb pompy,to kaplica...

Gdy już mamy zdemontowaną górę pompy,za pomocą młotka i wybijaka,wybijamy śruty zabezpieczające ośkę dźwigni LDA.W tym celu należy podstawić np. klucz nasadowy,żeby śrut mógł swobodnie wypaść.
UWAGA! Pod żadnym pozorem nie wybijamy obu śrutów i ośki na raz (w jednym kierunku)!
Stukamy w śruta tylko i wyłącznie dotąd,aż drugi śrut wypadnie z drugiej strony.
Obrazek Obrazek Obrazek
Wybijanie wszystkiego na raz,doprowadzi do tego,że śrut rozsadzi wewnętrzną nadlewkę obudowy!

Gdy śrut już wypadnie,to odwracamy całe to ustrojstwo i tym razem wybijak przystawiamy już bezpośrednio do ośki.Stukamy dotąd aż śrut wypadnie i ośka wyleci lub wysunie się na tyle,żeby dźwignię dało się wyjąć.
Obrazek Obrazek

Wyjmujemy dźwigienkę.
Obrazek

Imbusem 5mm odkręcamy nypel (zaślepkę).
Obrazek Obrazek

Cienkim śrubokrętem cofamy rysik i wyjmujemy go z tulejki wąskimi szczypcami.
Obrazek Obrazek

Imbusem 4,5mm wykręcamy pierścień dociskowy tulejki.Ja nie mam imbusa 4,5mm,więc wykorzystałem torx,który idealnie pasował.
Obrazek Obrazek

Wreszcie za pomocą zagiętego drucika wyciągamy tulejkę z nieszczęsnym o-ringiem.
Obrazek Obrazek

Całą obudowę i części,które wyjęliśmy,myjemy w benzynie ekstrakcyjnej i dmuchamy sprężonym powietrzem.
Obrazek

Następnie wyjmujemy stary i wkładamy nowy o-ring.
Obrazek Obrazek

Teraz zaczynamy składanie.
Tulejkę z nowym uszczelniaczem wkładamy do obudowy i dokręcamy pierścieniem.
Obrazek Obrazek

Nowy uszczelniacz jest dość ciasny,więc można dać mu "na poślizg" np. WD-40 lub Rost Off.
Obrazek

Wkładamy rysik.
Obrazek

Zmieniamy podkładkę uszczelniającą na nyplu i wkręcamy go.Dokręcamy z czuciem!
Obrazek Obrazek

Wsuwamy troszkę ośkę w obudowę.
Obrazek

Ustawiamy dźwignię i wbijamy ośkę głębiej.
Obrazek
Następnie za pomocą wcześniej używanego wybijaka,ośkę trzeba wypośrodkować.

Wbite w obudowę śruty powinny solidnie uszczelniać otwory,ale jeśli były już kilka razy wybijane,to z pewnością wszystko straciło na szczelności.
Ja dla pewności zastosowałem szczeliwo K+D (nie mylić z sylikonem!)
Obrazek

Następnie przystawiamy kolejno śruty i wbijamy je małym młotkiem na równo z powierzchnią.
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejnym krokiem jest włożenie membrany z boost pinem i przykręcenie dekielka.
Obrazek

Montaż góry pompy do całego korpusu wykonujemy w kolejności odwrotnej do demontażu.
Przypominam,ze w tym celu MUSI być wykręcona śruba regulująca dawkę paliwa.
Zalecam też szczególną ostrożność przy zakładaniu sprężynki wolnych obrotów (opcja).

Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy :-)


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
Orzeł_01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 299
Rejestracja: sob sie 07, 2010 11:12
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Orzeł_01 » ndz mar 06, 2011 00:46

Michał_1977, dobra robota :pub:
Niech tylko jakiś :los2: spróbuje spytać na forum jak uszczelnić LDA :grin:


Golf mk2 "PANZERWAGEN" Off-Road Swap SYNCRO - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... 3#p6148733" onclick="window.open(this.href);return false;.
Audi 80 B4 1,9 M-TDI 1Z

Awatar użytkownika
slawko333
Forum Master
Forum Master
Posty: 1539
Rejestracja: ndz lip 22, 2007 09:16
Lokalizacja: leżajsk
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: slawko333 » pn mar 07, 2011 09:11

świetna robota i fotoporada, najlepszy jest efekt koncowy, jak stoi pomalowana i pozatykana tymi kolorowymi plastikami, jak prosto z polki sklepowej, szacun :bigok:



Awatar użytkownika
ferdek16v
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 15:51
Lokalizacja: Golczewo

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: ferdek16v » sob kwie 30, 2011 10:12

Witam.Panowie mam takie pytanie.W związku z tym że nie moge nigdzie w swojej okolicy znalesc odpowiedniego oringu aby uszczelnic LDA zmuszony jestem do kupna całego zestawu uszczelek.Znalazłem takie na allegro czy beda dobre i czy bedzie w nim potrzebny mi oring?link - http://allegro.pl/uszczelki-zestaw-pomp ... 33911.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: t0mal » sob kwie 30, 2011 11:53

Dobrze by było oznaczyć sobie przed demontażem położenie dźwigni wzgl. osi gazu.
Jeśli tego nie zrobiliśmy to mam mały poradnik dot. odpalania - już nie raz to pisałem to niech siedzi w jednym miejscu.
Zakładam, że pokrywa pompy jest założona, ale nie założyliśmy jeszcze dźwigni i sprężyn - pompa jest goła.
Ponieważ została zdjęta dźwignia gazu i odkręcona śruba dawki paliwa możemy mieć problem z odpaleniem silnika, żeby tego uniknąć wypadałoby:

- odpowietrzyć pompę przeciągając paliwo przez powrót
(należy podłączyć pompkę podciśnieniową ze zbiorniczkiem pod króciec na pompie z napisem OUT, zamiast powrotu z wtryskiwaczy, a przewód do filtra zaślepić, albo zagnieść gumową część, tak żeby nie wyssać paliwa z filtra, zamiast pompki można dać dużą strzykawkę, trzeba odciągnąć ok 30ml paliwa, następnie popodłączać wszystko jak było)

- wkręcić śrubę dawki do momentu aż śruba kontrująca oprze się o obudowę, nie dokręcać

- poluzować nakrętki na wtryskiwaczach, nie odkręcać wystarczy ćwierć obrotu, dzięki temu rozrusznik będzie miał lżej i pozbędziemy się ew. zanieczyszczeń

- należy upewnić się, że ośka do której przykręca się dźwignie jest maksymalnie wysunięta, należy następnie przekręcić ją w lewo, aż wyczujemy opór, następnie można delikatnie przekręcić w przeciwnym kierunku nieco mniej niż 1/8 obrotu,

- kręcimy rozrusznikiem, bez grzania świec, aż ze wtryskiwaczy zacznie tryskać paliwo, można wyciągnąć przyspieszacz. Jak wtryski są suche to ośka gazu jest zbyt mocno cofnięta, albo można spróbować zwiększyć dawkę, jeśli mimo to wtryski są suche lepiej zasięgnąć porady specjalisty.

- dokręcamy przewody na wtryskiwaczach i odpalamy - teraz są dwa warianty - albo silnik będzie miał wolne obroty na poziome 500 obr./min/ albo w okolicach 2000. Jeżeli się rozbiega należy zmniejszyć dawkę. Kiedy motor sobie pracuje wsuwamy przyspieszacz i idziemy do silnika. Kręcąc ośką ustalamy wolne obroty, kiedy już mamy ustawioną oś można wyłączyć silnik.

- teraz najtrudniejsze zakładamy sprężynę a na nią dźwignię gazu. Trzeba to zrobić tak, żeby dźwignia opierała się na śrubie wydatku resztkowego z tyłu (można ją poluzować) i jednocześnie ośka gazu nie może się przekręcić - inaczej trzeba będzie znowu ustalać jej położenie. Przy napinaniu sprężyny pomocne okażą się zagięte szczypce i rękawice.

- kontrujemy śrubę od dawki, kontrujemy wydatek, zapinamy linkę (może się okazać konieczne przesunięcie gumowego stopera - linka nie może być zbyt luźna, a dźwignia nie może wisieć na lince, ma się opierać na śrubie wydatku) i jedziemy, teraz mamy kilka różnych możliwości: duży jałowy skok pedału gazu (można np wcisnąć pedał do pewnego położenia a silnik nie reaguje, dopiero powyżej pewnej granicy zwiększa obroty), inne wolne obroty na ciepłym, a inne na zimnym silniku, ogólny brak mocy, albo się uda i będzie wszystko dobrze.

Pierwsze dwa przypadki to wina źle ustawionej śruby od wydatku resztkowego, trzeci to wina zbyt małej dawki.

Niewielką dziurę w gazie można zlikwidować wkręcając śrubę od wydatku, natomiast jeśli dźwignia na pompie ma luz jałowy około centymetra lub większy to znaczy że przy zakładaniu sprężyny dźwignia przesunęła się na wielowypuście osi gazu i trzeba na nowo ją ustalić.

Jeśli na ciepłym są inne wolne obroty niż na zimnym to znaczy że dźwignia jest zbyt napięta - trzeba dobrze nagrzać silnik, a następnie odkręcać śrubę wydatku, aż pojawi się dziura przy dodawaniu gazu, następnie wkręcamy śrubę tak, żeby ta dziura była możliwie najmniejsza i kontrujemy. Następnie sprawdzamy napięcie linki gazu i ewentualnie przestawiamy gumowy stoper.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Michał_1977 » ndz maja 01, 2011 21:08

t0mal :pub:
Dzięki za uzupełnienie.Nie wiem dlaczego nie opisałem właśnie tego ustawienia ośki względem dźwigni...być może zgubiła mnie rutyna,bo wiele pomp rozbierałem dziesiątki razy i dla mnie jest to już oczywiste,że trzeba sobie to zaznaczyć lub zapamiętać takie rzeczy jak dawka,wydatek,czy właśnie położenie dźwigni wglądem ośki gazu :bajer:
Dostajesz plusa za to :bigok:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

sw224
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 06, 2013 15:38

Re: Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1

Post autor: sw224 » sob lip 06, 2013 19:40

Witam co prawda nie posiadam VW ale czy ma może ktoś namiary gdzie kupić ten nieszczęsny oring potrzebuję do pompy bosch 0460494341 pracującej w citroenie xantia
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Michał_1977 » ndz lip 07, 2013 10:27

sw224 pisze: czy ma może ktoś namiary gdzie kupić ten nieszczęsny oring
Tylko w serwisach zajmujących się naprawą pomp wtryskowych kupisz ten uszczelniacz.
Polecam kupić cały zestaw uszczelnień i po drodze uszczelnić całą pompę lub przynajmniej samą górę jeśli cała pompa nie będzie zdejmowana.
sw224, poproś sprzedawcę,aby sprawdził dokładnie czy w zestawie uszczelnień,znajduję się ten malusieńki o-ring na rysik w LDA,bo ja cęsto kupując takie zestawy,musiałem właśnie te małe o-ringi dokupować osobno.
Czasami widzę na Allegro zestawy,ale nie mam bladego pojęcia,czy posiadają owy o-ring... :?


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Włodziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 28, 2013 23:14

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Włodziu » ndz wrz 22, 2013 21:14

Mam problem że cieknie paliwo spod dźwigni zwiększenia dawki. No więc szukałem zestawu naprawczego do mojej pompy nr 0 460 494 184 silnik 1,6 TD, ale nic takiego nie znalazłem. Wiem że bez wyjęcia pompy się nie obędzie, dlatego też chciałem zapobiegawczo wymienić inne uszczelnienia i może przy okazji coś pomajstrować z timingiem i govem :-)



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Michał_1977 » pn wrz 23, 2013 06:52

Uszczelnienia czasami pojawiają się na Allegro,a jak nie ma,to trzeba podjechać do jakiegoś pompiarza i kupić.
Tutaj masz kilku sprzedawców http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-19409" onclick="window.open(this.href);return false; podzwoń,popytaj.
Podpowiem Ci,że do Twojej pompy będą pasowały uszczelnienie również z 1,9TD (AAZ) sprzed 95r.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Włodziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 28, 2013 23:14

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Włodziu » czw lis 07, 2013 16:08

Poradziłem sobie z uszczelnieniami,ale jako amator w temacie pomp zdjąłem głowiczke i teraz nie wiem jak powinna być ustawiona tarcza krzywkowa względem wałka napędowego, ale ze mnie :los2: . Wydaje mi się że kolek w traczy krzywkowej powinien być w linii z klinem wałka napędowego? Jeśli się mylę poprawcie



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Michał_1977 » czw lis 07, 2013 17:34

Włodziu pisze:teraz nie wiem jak powinna być ustawiona tarcza krzywkowa względem wałka napędowego
Włodziu pisze:Wydaje mi się że kolek w traczy krzywkowej powinien być w linii z klinem wałka napędowego? Jeśli się mylę poprawcie
Nie mylisz się.Tak ma być złożone :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Włodziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 28, 2013 23:14

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: Włodziu » pt lis 08, 2013 00:35

Dzięki za odpowiedź. Teraz mogę spokojnie złożyć pompę :pub:



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

Uszczelnienie LDA-foto porada krok po kroku w/g Michał_1977

Post autor: needved » śr gru 04, 2013 22:17

Ostatnio uszczelniałem pompę w AAZ dla znajomego
Do uszczelnienia potrzebujemy taki zestaw:
Obrazek
W tym zestawie jest oring do LDA na zdjęciu zaznaczyłem go czerwoną strzałką
Obrazek
Cena takiego zestawu 75zł



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości