[MK IV] wymiana tylnich kloszy

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Yoo!
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 354
Rejestracja: pt sty 23, 2009 21:13
Lokalizacja: Chorzóvw

[MK IV] wymiana tylnich kloszy

Post autor: Yoo! » wt lut 08, 2011 19:22

Poradnik jak wymienić tylne klosze w Golfie IV.
Co będzie nam potrzebne?? Jak to bywa wszystko się może przydać, ale tak na serio to w zasadzie tylko klucz 10 i ewentualnie torx.

Przed rozbiórką klosza należy wyciągnąć wkład z żarówkami, ułatwi nam to znacznie pracę.

Zaczynamy od lewej strony. Wyciągamy wszystkie zbędne rzeczy tj. gaśnica, trójkącik i różniste inne rzeczy. Odkęcamy uchwyt gaśnicy i odchylamy maksymalnie okładzinę ze lewej ścianki. Widzimy coś takiego:
Obrazek

Pod dolną wiązką kabli, gdzieś w tym miejscu:
Obrazek

należy włożyc klucz, najlepiej nasadowy, ale na tyle cienki, aby wszedł w ten mały otwór za kablami najlepiej jakiś długi, bądź przedłużony (ale z przedłużeniem lepiej uważać, bo ja akurat nie miałem końcówki magnetycznej i jeden klucz mi zniknął gdzieś między nadkolem, a bagażnikiem ).
Niestety ja musiałem zrobić to na wyczucie, ponieważ strasznie ciężko wyciągnąc wiązke z kablami, ponieważ są przytwierdzone na jakiś zaczep czy coś w tym rodzaju.

Tak więc jedną śrubę mamy z głowy i chyba tą najważniejszą.
W moim przypadku śruba mi objechała i nie miałem szansy jej wykręcić, tak więc zacząłem lekko odginać klosz, czego również nie polecam, ze względu na uszkodzenie tylnej lampy.
Mi akurat udało się uszkodzić jedynie śrubę, natomiast klosz ze strony zewnętrznej jest nienaruszony.
Jak widac na zdjęciu poniżej śruba została w karoserii :P
Obrazek


Pozostają nam dwie nakrętki, które bez problemu idzie wykręcić, widać je wyraźnie po ściagnięciu wkładu z żarówkami.

Lewa strona załatwiona, bierzemy się za prawą.


Z prawej strony po ściągnięciu „klapki” maskującej odpinami i również wyciągamy wklad z żarówkami.
Prawa strona jest o wiele łatwiejsza, ponieważ mamy tam tylko dwie nakrętki i jeden bolec w gumowej uszczelce, który jest wyraźnie wyczówalny ręką.




(Poniżej na zdjęciu bolec, zdjęcie zrobione gdy już klosz został wyciagnięty)
Obrazek

Nastepnie wykręcamy dwie pozostałe śruby: (na zdjęciu widać, gdzie się znajdowały)
Obrazek



Ostrożnie wyciągamy klosz od strony gdzie były tylko śruby w stronę gdzie znajduje się bolec, ponieważ bolec może być zaklinowany co spowoduje uszkodzenie lampy.
Możemy się wspomuc jakimś płaskim śrubokrętem, żeby lekko podważyć róg lampy, należy zachować szczególna ostrożność :P
A tak wygląda tył bez klosza (na żółto zaznaczony bolec, czerwony – śruby).
Obrazek


Niepozostaje nam nic innego jak tylko włożyć nasze nowiutkie lampy i przykręcić wszystkie śrubencje.



Mam nadzieje, że poradnik przyda się komuś i uniknie tych problemów co ja.
Dzieki dla Bbrutus, który ostrzegał mnie przed zaczepami, oraz Dzidekbeskid, PvD i Pszczyna.
Ostatnio zmieniony sob lut 12, 2011 14:03 przez Yoo!, łącznie zmieniany 1 raz.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

wymiana tylnich kloszy w MK IV

Post autor: Shmatan » śr lut 09, 2011 08:01

Robota generalnie na 10 minut nie mając nawet faq, ale dobrze że ktoś to rozpisał i zrobił fotki, bo nie raz sie ludzie pytali ;)

Na dokładke napisze że zdjęcie lamp jest wymagane np. do wymiany tylnego zderzaka



Awatar użytkownika
marekTDI
Dyrektor
Dyrektor
Posty: 440
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 22:13
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

wymiana tylnich kloszy w MK IV

Post autor: marekTDI » śr lut 09, 2011 10:06

no poradnik przyda się komuś kto pierwszy raz to robi. Ja bym dodał tylko żeby pamiętać o uszczelkach. Bo sam jak zmieniałem lampy zapomniałem, wyciągnąłem stare, założyłem nowe, stare wysłałem bo sprzedałem i potem dziwiłem się że wode tam mam :( i zastanawiałem się którędy cieknie i dziwiłem się że ktoś wymyślił bez uczelnienia te lampy a w nowych pomimo ori nie było nowych uszczelek. Kolega mi podpowiedział że powinny być i się kupiło i jest spokój.

pozdrawiam



Awatar użytkownika
cieszyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob sie 27, 2011 10:31
Lokalizacja: SK !

[MK IV] wymiana tylnich kloszy

Post autor: cieszyn » sob paź 25, 2014 18:05

Wymieniam lampy i najgorszy jest ten bolec w rogu... nie wiem czym dojść tam...


Był mój Golf 4 ===> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=501068" onclick="window.open(this.href);return false;

Teraz jest Borewicz :) ===> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=587208" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości