Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14085
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: Michał_1977 » wt gru 07, 2010 01:53

Jako iż mamy zimę,a problem zamarzniętych zamków (a dokładnie bębenków w klamkach) dotknął również mnie i mojego Golfa MK3,postanowiłem coś z tym zrobić,a przy okazji zmajstrowałem tą oto fotoporadę :bigok:

Więc tak-najpierw odkręcamy śrubkę M6 kluczem torx
Obrazek

Odsuwamy klamkę i wyjmujemy ją
Obrazek

Po wyjęciu widzimy co z biegiem lat przyklajstrowało się do klamki.U mnie wyglądało to tak
Obrazek

Myjemy wszystko np. w benzynie ekstrakcyjnej i dmuchamy sprężonym powietrzem
Obrazek Obrazek

Rozbieramy mechanizm otwierający
Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie,delikatnie wysuwamy bębenek kluczyka z zapadkami,żeby owe zapadki nie wypadły!
Obrazek

Po wyjęciu bębenka,wysuwamy z niego wszystkie zapadki,ale układamy je w dokładnie takiej samej kolejności jak były w bębenku,ponieważ mają one różne długości i jeśli zamienimy przypadkowo-zamka nie da się otworzyć!
Obrazek

Można sobie dodatkowo oznaczyć bębenek,ale w sumie nie ma takiej potrzeby,bo jak widać z jednej strony są tylko 2 zapadki,a z drugiej więcej :bajer:
Obrazek

Szczeliny na zapadki w bębenku trzeba dokładnie wyczyścić (wydrapać brud),oraz całość umyć i przedmuchać.Uwaga na sprężynki-nie mogą zginąć i muszą być poluzowane,a nie wciśnięte i zarośnięte brudem.
Obrazek

Wszystkie zapadki szlifujemy (czyścimy) na drobnym papierze ściernym
Obrazek Obrazek

Wkładamy zapadki do bębenka,oczywiście dokładnie w takiej samej kolejności,jak przy demontażu!
Obrazek

Czymś to pasuje nasmarować i zakonserwować.Ja używam teflonu.
Obrazek Obrazek

Gdy bębenek mamy już zrobiony,bierzemy się za jego oprawę :food:
Obrazek

Należy ją tak wyczyścić,by wyglądała przynajmniej tak jak ta :dol:
Obrazek

Tutaj także warto posmarować...
Obrazek

Do bębenka wkładamy kluczyk i oglądamy zapadki,czy któraś nie wystaje z bębenka.Jeżeli wystaje,to można ją przeszlifować pilniczkiem.
Obrazek Obrazek

Bębenek razem z kluczykiem,wsuwamy w oprawę.
Obrazek

Składamy mechanizm otwierający w kolejności odwrotnej do demontażu.
Obrazek Obrazek Obrazek

Jeszcze raz całość smarujemy po wierzchu.
Obrazek

Kawałkiem sznurka przyciągamy sprężynującą dźwignię zamka,żeby łatwiej na było założyć na nią ucho mechanizmu przy klamce.
Obrazek

Po założeniu klamki,sznurek wyciągamy.
Obrazek

Dociskamy klamkę.
Obrazek

Przykręcamy śrubką,wykręconą na samym początku.
Obrazek

Rzecz jasna w drugich drzwiach robimy tak samo :bigok:

Następnie bierzemy się z klapę bagażnika.Wykręcamy jedną jedyną śrubkę.
Obrazek

Podważamy w kilku miejscach obicie i zdejmujemy.
Obrazek Obrazek

Zdejmujemy zawleczkę,tylko ostrożnie,bo jest sprężysta i może strzelić tak,że nie znajdziemy!
Obrazek

Zsuwamy blokadę zamka.
Obrazek Obrazek

Za pomocą szczypiec,wysuwamy bębenek z oprawy.Tutaj także należy zachować ostrożność,,bo tak jak w przypadku bębenków drzwi,zapadki mogą z nich wyskoczyć i będzie bida...
Obrazek Obrazek

O zgrozo! Z tego bębenka zapadki musiałem wydzierać na siłę :panna:
Obrazek

Następnie bębenek rozbieramy,czyścimy,myjemy,dmuchamy,składamy.Oprawę bębenka także należy wydrapać,przemyć i przedmuchać,czyli wszystko tak samo jak przy drzwiach.Później wszystko ładnie składamy :food:
_______________________________________________
Mam nadzieję,że ta fotoporada przyda się :bajer:
Powodzenia i przyjemnej pracy życzę.
Pozdrawiam
:pub:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: bongo » czw gru 09, 2010 12:26

Dobra robota :bigok:



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: matisim » ndz gru 12, 2010 15:48

nie trzeba rozbierać całego bębenka, jak dla mnie to lepiej wszystko rozebrać tak jak miałeś wyczyścić i smarem grafitowy wysmarować każdy element. bębenek przed włożenie w klamke również. ja tak zrobiłem i gitara :)



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14085
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: Michał_1977 » ndz gru 12, 2010 20:08

matisim pisze:nie trzeba rozbierać całego bębenka
Tak?
To co powierz w przypadku bębenka z ostatniej fotki?
Zapadki zapieczone i na dobrą sprawę,każdym kluczykiem,a nawet śrubokrętem można auto otworzyć... :chytry:
Bez urazy,ale mówią,"że jak się nie chce,to gorzej,niż by człowiek nie mógł"... :pub:
Mając wszystko na wierzchu,lepiej zrobić jak należy :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
golfik88
...
...
Posty: 714
Rejestracja: pt maja 18, 2007 14:48
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: golfik88 » pn gru 13, 2010 00:14

VWitajcie :pub: :pub:

Chciałbym dodać od siebie jeszcze jeden istotny wątek dotyczący problemów z dostaniem się do naszych VAG-ów (mam tu na myśli MK3).
Oprócz klamki/bębenka w swoim MK3 mam co roku ten sam przypadek, pomimo tego iż rygielki są w górze to do auta nadal nie da się wejść.
Dzisiaj postanowiłem się przyjrzeć temu problemowi z bliska i mam nadzieję rozwiązałem go na długo lub na zawsze :hmm: :hmm:

Moja fotoporada będzie dotyczyła zamka wewnątrz drzwi.

Co nam będzie potrzebne:
- śrubokręt (krzyżak i płaski)
- jeżeli ktoś posiada to komplet kluczy (walizka) a jak nie to wymienię dokładnie które klucze nam się przydadzą:
a) 10 mm (płaska, oczkowa, nasadowa do wyboru)
b) torx-y: T20, T30 , T40 (w moim przypadku były użyte nasadowe)
- nożyk tapicerski lub inny (aby coś ostrego)
- miska
- płyn do naczyń/ropa/inne czyściwo
- pędzelek/stara szczotka do zębów

Zaczynamy :okej:

1. Zabieramy się za zdemontowanie klamki zewnętrznej (co już jest tutaj napisane, nie będę drugi raz tego opisywał).
2. Demontujemy od wewnątrz boczek drzwi (też na ten temat jest porada).
3. Po zdjęciu boczka naszym oczom ukazuje się (jak jeszcze nikt nie usunął) wyciszenie drzwi w postaci gąbki, które delikatnie odrywamy tam gdzie trzyma klej. Żeby nie porwać go za bardzo przyda się nam nożyk tapicerski lub inny ostry nóż, za pomocą którego nacinamy klej.
Obrazek
4. Zdejmujemy klamkę wewnętrzną, odpinamy cięgno.
5. Naszym oczom ukazuje się wnętrze drzwi i nasz zamek (w moim przypadku będzie dotyczyło wersji z pneumatycznym centralnym od strony kierowcy).
6. Odpinamy przewód powietrzny, dwie wtyczki (jedna od spodu druga u góry mniejsza).
7. Odkręcamy zamek (3 śrubki) z boku drzwi (tak jak klamkę) przy użyciu klucza torx T30.
8. Po odkręceniu wyjmujemy cięgno krótkie (odpowiadające za wysuwanie/chowanie rygielka i cięgno długie do klamki wewnętrznej. Trochę trzeba pokombinować aby bez szwanku to zrobić ale na spokojnie (nie łamiąc nic) da się. Cięgna zamocowane są w oczka i tylko w jeden sposób da się je wyjąć i później włożyć.
9. Przystępujemy do wyjęcia zamka z drzwi. Moja rada, jeżeli ktoś posiada to odkręcamy wzmocnienie drzwi (taki grubszy pręt idący wzdłuż całych drzwi) trzyma się on na dwie śrubki torx T40 (jedna od strony zewnętrznej, blisko śrubek od zamka a druga od strony zawiasów drzwi). Wyciągamy go przez otwór z boku drzwi znajdujący się pod większą gumową zaślepką.
Kolejnym krokiem, dzięki któremu łatwiej było mi wyjąc zamek na zewnątrz było odkręcenie dwóch śrub trzymających prowadnicę szyby (klucz 10 mm)
Obrazek
Bez obaw nic nie poleciało, szyba nie opadła. Odginamy prowadnicę do wewnątrz i zamek na spokojnie udaje nam się wyjąć.
Obrazek

10. Zamek mamy już na stole, jak sami widzicie z zewnątrz nie wygląda za ciekawie
Obrazek
Obrazek

11. Rozbieramy zamek na dwie części, po pierwsze odkręcamy małą śrubkę klucz torx T20, uprzednio wyciągając kawałek tak jakby gumowego odboju.
Obrazek

Dookoła obudowy są zatrzaski, które delikatnie podważamy i rozsuwamy dwie części od siebie
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatecznie wygląda to tak:
Obrazek

Część plastikowa nie należy do najczystszych ale czego się spodziewać pod prawie 20-tu latach nie wspominając już o głównej części:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

12. Zabieramy się za czyszczenie: element plastikowy
Rozbieramy w drobny mak tę część aby niczego nie uszkodzić podczas mycia (wszystko jest na zatrzaskach więc delikatnie z tym ;) )
Obrazek

Ja w tym celu użyłem sprawdzonej metody przy czyszczeniu zębatek w rowerze, gorąca woda i płyn do mycia naczyń a czyściwem był pędzelek (technika dowolna, co kto ma sprawdzonego we własnym zakresie).
Po wyczyszczeniu:
Obrazek
Obrazek

13. Przed przystąpieniem do oczyszczenia części "mechanicznej" (głównej) postanowiłem sprawdzić co tak naprawdę powoduje to, że nie możemy wejść do auta. Zrobiłem próbę, włożyłem w małym woreczku tę część do zamrażalnika na około godzinę, żeby odwzorować warunki panujące w minusowej temperaturze. Po wyjęciu cały zamek był zamarznięty (spowodowane to było przez brud który otaczał każdy element (połączenie). Jednak to nie to było powodem. Główną przyczyną jest zamarzająca brudna sprężyna.
Obrazek
To przez nią mechanizm, który trzymałem palcami nie wracał na swoje położenie a spełnia on najważniejszą rolę (popycha część która odblokowuje "pazur" w zamku) zaznaczone na czerwono.
Obrazek

Po tym doświadczeniu bardzo dokładnie wszystko myjemy, następnie suszymy (kaloryfer, suszarka aby było suche).
Obrazek
Obrazek

Dla pewności wykonałem ponownie doświadczenie z zamrażalnikiem ale już z czystym i suchym zamkiem, bez problemu wszystko ładnie śmigało :okej: :okej:

Nie byłem pewien czy smarować cokolwiek w środku, postanowiłem tylko spryskać tę nieszczęsną sprężynę w miejscu zwinięcia jej, białym smarem (stosuje się go do smarowania prowadnic foteli, zawiasów drzwi) :)

Teraz zamek wygląda jak nowy i działa elegancko.
Obrazek
Obrazek

14. Składamy wszystko w całość w odwrotnej kolejności

Sam jestem ciekaw czy moja praca nie poszła na marne. Aktualnie jest dodatnia temperatura. Jeżeli powrócą mrozy to dam znać czy wszystko działa bez zarzutu :bigok: :bigok: :bigok:

PozdraVWiam :okej: :okej: :okej:

golfik88 dziękuję za eleganckie uzupełnienie tematu :pub: :pub:
Twoją poradę przeniosłem z 3 strony na 1 i wkleiłem zamiast czyjegoś,mało wnoszącego posta
:bigok:
Michał_1977



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: matisim » pn gru 13, 2010 10:19

Michał_1977 pisze:Tak?
To co powierz w przypadku bębenka z ostatniej fotki?
Zapadki zapieczone i na dobrą sprawę,każdym kluczykiem,a nawet śrubokrętem można auto otworzyć... :chytry:
Bez urazy,ale mówią,"że jak się nie chce,to gorzej,niż by człowiek nie mógł"... :pub:
Mając wszystko na wierzchu,lepiej zrobić jak należy :bajer:


no jeśli jest zapieczone to rozumiem, ale ja pisze jak ja zrobiłem, zapadki chodziły normalnie więc nie było potrzeby ich rozbieraina :)



Janrek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 17:31

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: Janrek » śr gru 15, 2010 12:54

Witam ,
spieszę się rano do pracy , a mam się zabrać przy dużym mrozie w rozbieranie zamka . Współczuję początkującemu kierowcy , a zwłaszcza kobiecie .
Proponuję wypróbowany i niezawodny patent , który mnie nigdy nie zawiódł . Należy napełnić gorącą wodą z kranu butelkę plastykową lub podwójną szczelną torebkę foliową i ją zawiązać . Przyłożyć butelkę lub torebkę na chwilę do zamka i objechać nimi krawędzie drzwi ( stosować aż do skutku ) i po problemie .
Rzecz jasna ten awaryjny sposób otwarcia drzwi nie zwalnia kierowcy od przesmarowania uszczelek gumowych drzwi wazeliną lub silikonem oraz zabezpieczenia zamka preparatem przed zamarzaniem .
Po odmrożeniu drzwi gorącą butelkę można zastosować jako ogrzewacz rąk lub siedziska fotela kierowcy .



Awatar użytkownika
elpiotrek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1982
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 19:25
Lokalizacja: elblag i braniewo

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: elpiotrek » śr gru 15, 2010 22:30

Dobra robota:D
a co zrobic gdy mam centralny z pilota, ale mi sie drzwi nie otwieraja. mimo ze bolec ten na gorze drzwi jest wyciagniety [w pozycj drzwi otwarte]. gdzies na samym zamku przymarza. od srodka klamka nie stawia zadnego oporu, na uszczelkach nie trzyma, wiec to na zamku. czym to spryskac? pisales o preparacie przeciw zamarzaniu, jaki polecasz?


Audi a4 b5 1.8T Quattro

sprzedany:
mk3: vento front, szeroka stal, gleba, hbm
Obrazek

BediGL
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 09:36
Lokalizacja: PO,PZ

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: BediGL » sob gru 25, 2010 17:40

Ooo to jest to czego szukałem, z tym że już wyciagałem cały zamek o kierowcy. Jednego pięknego poranka otworzyłem drzwi wsiadłem i bez problemu, wysiadam chce zamknąć kluczykiem i... zero reakcji. Rozebrałem wszystko z tym że wydaje mi się że brakuje mi czegoś przy wkładce, poniżej foty. Może macie zbliżenia jak wkładka jest złożona?? Poniewąż dalej muszę otwierać dni od strony pasażera:/

Obrazek

Obrazek



Awatar użytkownika
elpiotrek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1982
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 19:25
Lokalizacja: elblag i braniewo

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: elpiotrek » sob gru 25, 2010 22:13



Audi a4 b5 1.8T Quattro

sprzedany:
mk3: vento front, szeroka stal, gleba, hbm
Obrazek

BediGL
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 09:36
Lokalizacja: PO,PZ

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: BediGL » ndz gru 26, 2010 12:08

No i wszystko jasne:D Wielkie dzięki :pub:



Awatar użytkownika
pawel66600
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: czw gru 31, 2009 00:10
Lokalizacja: Coniew
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: pawel66600 » czw mar 24, 2011 08:22

Mi urwała się płetwa od zamka http://img.archiwumallegro.pl/?832599146, i wyszedl bembenek .Kupiłem nową, i mam pytanie czy wyciagajac cała klamkę coś tam mi nie wpadnie do środka, przez urwaną płetwę, wedlug tej porady? :bajer:


Szaleństwo czy głupota? Po prostu pasja na zawsze. . .

Awatar użytkownika
wojteo CK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 494
Rejestracja: sob wrz 13, 2008 16:14
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: wojteo CK » pn gru 12, 2011 18:22

Witam! :-)

Czy zamek ten w drzwiach też trzeba smarować? :)

Obrazek


Mój Variant Yachting ;) viewtopic.php?f=88&t=375516" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Problem z zamkiem na mrozie? Przeczytaj-fotoporada.

Post autor: KamilP » śr sty 11, 2012 19:12

Hmm a ja się zastanawiałem czemu u siebie w klapie bagażnika jak włożę kluczyk do połowy to mogłem już otworzyć.. Sprawdziłem śrubokrętem to sie nie dało ale pewnie mu nie dużo brakuje :hmm: Dobra to zabiorę się za to niebawem, tylko mam jedno pytanie, zamek od kierowcy mi się przycina, pewnie któraś zapadka się przytarła. Z drugiej strony chodzi bez problemów i teraz mam pytanie, czy te bębenki albo klamki sa takie same z każdej strony? To bym sobie zamienił i gitara :bigok: Przy okazji oczywiście rozebrał i przeczyścił :grin:



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości