[MK4] Aktywacja kontrolki otwarcia klapy bagażnika

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
wojtek06061989
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr lut 10, 2010 23:36
Lokalizacja: Kotuń
Kontakt:

[MK4] Aktywacja kontrolki otwarcia klapy bagażnika

Post autor: wojtek06061989 » wt lis 02, 2010 15:33

Witam wszystkich serdecznie od pewnego czasu przeglądałem forum w celu ustalenia jak aktywować kontrolkę informującą o otwarciu klapy bagażnika, słyszałem różne teorie głównie, ze pewnie aktywuje się to przez VAG itd ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi jak. W tym celu skontaktowałem się z kolegom z forum o Nicku „greg” gdyż wiem że posiada on ogromna wiedzę i nieraz mi już pomógł, tym razem nie było inaczej. Tworząc tą poradę pragnę więc podziękować mu za pomoc. No ale do konkretów.
Najpierw polecałbym sprawdzić poprzez test licznika czy w naszych zegarach w ogóle jest taka kontrolka robimy to w następujący sposób:
Zegary [17] => Test wyjść [03] => a potem to tylko klikać Next

Obrazek

Gdy już wiemy ze taka kontrolkę posiadamy to możemy odłożyć VAG gdyż tą kontrolkę NIE aktywuję się poprzez VAG!!
Należy pociągnąć kabelek z modułu komfortu dokładnie z niebieskiej wtyczki pin nr 15 kabelek czarno-brązowy (kabelek ten jest połączony z mikro stykiem w klapie bagażnika i pojawia się na nim „masa” po otwarciu klapy bagażnika a normalnie jest napięcie)

Obrazek
Obrazek

Do niebieskiej wtyczki licznika T32 i dolutować go na pin nr 16
Wtyczka ta jest zabezpieczona taka różową zapadką należy ją otworzyć wtedy wtyczka się wysunie, następnie z dołu tej wtyczki jest także różowa jakby zasuwka jeśli ją wyjmiemy to pozwoli to nam wyciągnąć z wtyczki jej wnętrze a więc doskonale widoczne piny jak na zdjęciu niżej

Obrazek

Na wtyczce jest numeracja więc łatwo odszukać pin nr 16 jest on na samym dole po lewej stronie patrząc od czoła wtyczki

Obrazek

Ja osobiście wyciągnąłem ten pin z wtyczki aby mieć lepsze dojście do podlutowania się.

Co do wyjęcia licznika jest to stosunkowo proste, najpierw zalecałbym odłączyć akumulator (tak dla bezpieczeństwa) a następnie kierownice możliwie do przodu i w dół po czym należy zdjąć osłonę z przez licznika ciągnąc ją lekko do siebie

Obrazek

Po czym ukażą się nam 2 śrubki po których odkręceniu licznik jest już nasz :)

Obrazek

Po dolutowaniu przewodu składamy wszystko w odwrotnej kolejności i cieszymy się następująca informacją po otwarciu bagażnika

Obrazek

Czas pracy około pól godziny, jeszcze raz chcę podziękować koledze greg oraz innym których zdjęcia wykorzystałem w tej poradzie a znalazłem w internecie mam nadzieje że nikt nie będzie miał nic przeciwko pozdrawiam i miłej pracy :okej:



seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: seebst » pt lis 19, 2010 20:06

A ja powiem tak: U mnie na vagu podczas testu licznika ta kontrolka się nie świeci, jednak posiadam czujnik otwarcia tylnej klapy, i gdy tylko klapę otworzę, kontrolka się zapala. Wszystko gra. Tylko pytanie, czy da się zrobić tak, żeby za pomocą tej kontrolki sygnalizowało też otwarcie reszty drzwi? Trzeba by pewnie kabelki poszczególnie ciągnąc od każdych drzwi, prawda?



Awatar użytkownika
wojtek06061989
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr lut 10, 2010 23:36
Lokalizacja: Kotuń
Kontakt:

Re: [MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: wojtek06061989 » pt lis 19, 2010 20:31

Dodam jeszcze tak w woli ścisłości:
kontrolka klapy bagażnika występuje w licznikach z immo2 w nowszych licznikach gdzie jest immo3 takiej kontrolki nie ma jest kontrolka otwartych drzwi. Liczniki immo2 najłatwiej odróżnić od immo3 tym że immo2 mają 3 kontrolki w jednym wierszu nad FIS a immo3 mają 4 kontrolki w jednym wierszu na FIS
seebst pisze:A ja powiem tak: U mnie na vagu podczas testu licznika ta kontrolka się nie świeci, jednak posiadam czujnik otwarcia tylnej klapy, i gdy tylko klapę otworzę, kontrolka się zapala
Czyli do tego testu licznika to trzeba podchodzić z dystansem :grin: u mnie taksamo było z kontrolka pasów :bigok:
seebst pisze:Tylko pytanie, czy da się zrobić tak, żeby za pomocą tej kontrolki sygnalizowało też otwarcie reszty drzwi? Trzeba by pewnie kabelki poszczególnie ciągnąc od każdych drzwi, prawda?
nie jestem pewien ale chyba lampka w podsufitce jest także załączana masą po otwarciu drzwi a więc to z niej można by wziąć sygnał na tą kontrolkę, co więcej na pewno dałoby się chwycić ten sygnał gdzieś przy module komfortu o ile jest to masa trzeba by to potwierdzić myślę że kolega 'greg' by tu pomógł bo on zakładał moduł komfortu od podstaw



seebst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz lut 08, 2009 19:43
Lokalizacja: Żary

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: seebst » sob lis 20, 2010 15:36

wojtek06061989 pisze: u mnie taksamo było z kontrolka pasów :bigok:
No ja uaktywniłem kontrolkę pasów za pomocą vaga, na teście ona również się zapalała.
wojtek06061989 pisze:Liczniki immo2 najłatwiej odróżnić od immo3 tym że immo2 mają 3 kontrolki w jednym wierszu nad FIS
ja fisa nie mam, tylko mfa w zegarze, mam i owszem 3 kontrolki w jednym wierszu, ale dwie nieaktywne: od spryskiwaczy i od okładzin, bo takowych nie posiadam. ('99r)



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: Qto » wt lis 23, 2010 14:43

seebst pisze:czy da się zrobić tak, żeby za pomocą tej kontrolki sygnalizowało też otwarcie reszty drzwi?
da się, najprościej pociągnąć masę z oświetlenia wewnętrznego...inne rozwiązanie to wziąć sygnał z każdych drzwi, wszystkie kabelki znajdziesz przy module komfortu. Sygnały dobrze rozdzielić diodami żeby alarmu w błąd nie wprowadzać które drzwi są otwarte...



Awatar użytkownika
mcaris
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 18:33
Lokalizacja: warszawa

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: mcaris » pt gru 17, 2010 00:14

Witam kolego Qto mógłbyś zrobić schemacik jak podłączyć i które kabelki żeby działała kontrolka jak otworzymy drzwi


Był LEON jest SKODA OCTAVIA II 2.0 TDI

Awatar użytkownika
Sammo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt cze 16, 2009 22:31
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: Sammo » śr kwie 06, 2011 00:35

Zrobiłem wszystko zgodnie z poradą, wszystko śmiga aż miło ! :okej: :pub:
Jedna rzecz mnie tylko zastanawia.. Zauważyłem, że gdy samochód jest odpalony kontrolka leciutko się świeci (na samym zapłonie nie występuje to), gdy wrzuce wsteczny praktycznie znika całkiem... Też tak macie?



Awatar użytkownika
wojtek06061989
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr lut 10, 2010 23:36
Lokalizacja: Kotuń
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: wojtek06061989 » śr kwie 06, 2011 08:53

nie u mnie nie zaobserwowałem takiego czegoś, szczerze to mnie teraz zaskoczyłeś....



Awatar użytkownika
Sammo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt cze 16, 2009 22:31
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: Sammo » śr kwie 06, 2011 13:27

Ogólnie, w dzień tego nie widać, jedynie w nocy można to zaobserwować. Ale to działa wszystko ok, świeci się w porządku.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: Qto » śr kwie 06, 2011 15:11

Sammo, zobacz czy nie masz przetartych kabli w przelotce z budy do klapy



Awatar użytkownika
Sammo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt cze 16, 2009 22:31
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: Sammo » czw kwie 07, 2011 22:54

Z kabelkami wszystko jest w porządku.. Zastanawiam mnie fakt, iż kontrolka zaczyna się lecitko świcić dopiero po odpaleniu, przy samym zapłonie nie. Ostatnio zauważyłem, że przy odpalaniu porafi mignąć - zapali się na króciutko w momencie odpalania.



iigAlisArr
->|<-
->|<-
Posty: 1750
Rejestracja: sob mar 20, 2010 16:44
Lokalizacja: northern

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: iigAlisArr » czw sie 18, 2011 15:17

Czy pod tę kontrolkę (bagażnika) można podłączyć wszystkie drzwi i tak samo będzie sygnalizować, że są otwarte ? Jest to do zrobienia ?


Kupię:

- HBM'y,
- W8 pod szyber,
- kratki nawiewów z Bory.


" What does the World, mean to You ? "

Awatar użytkownika
wojtek06061989
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr lut 10, 2010 23:36
Lokalizacja: Kotuń
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: wojtek06061989 » czw sie 18, 2011 19:51

myślę że tak jest możliwe wystarczy np wyzwalać ją tym samym sygnałem co lampkę w podsufitce, jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi :helm:



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

[MK4] aktywacja / uruchomienie kontrolki klapy bagażnika

Post autor: Qto » czw sie 18, 2011 21:18

iigAlisArr pisze:Czy pod tę kontrolkę (bagażnika) można podłączyć wszystkie drzwi i tak samo będzie sygnalizować, że są otwarte ?
Można połączyć te sygnały w liczniku (rozdzielając diodami zaporowymi)...wtedy jak otworzysz drzwi to będzie się wyświetlało że masz otwarty bagażnik :bigok:



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości