[MK3 / 020] - Wymiana uszczelniaczy skrzyni biegów.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
sHpAaKu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 667
Rejestracja: wt lis 14, 2006 14:27
Lokalizacja: TOS

[MK3 / 020] - Wymiana uszczelniaczy skrzyni biegów.

Post autor: sHpAaKu » pt kwie 24, 2009 21:43

Jako że pogoda sprzyja ostatnio postanowiłem zaleczyć mały problemik w mojej skrzyni, mianowicie pocenie się dookoła kołnierzy półosi. Korzystając z faktu że mam garaż i kanał wymontowałem sobie skrzynie z auta. Nie jest to konieczne, ale na potrzeby tej porady będzie lepiej widać i nie będę się w kanale gimnastykował z aparatem.

Oto moja skrzynia typu 020 oznaczenie DGH:

Obrazek Obrazek

Na początek oczywiście trzba zlać olej i oczyszcić kołnierze wewnątrz oraz wydłubać korek/zaślepkę.

Obrazek

Teraz widać że przed zdjęciem kołnierza powstrzymuje nas pierścień/seger. Należy wyjąć go i wtedy kołnierz można odczepić od skrzyni. Nie polecam metody młota i przecinaka. Ja wykonałem sobie VAG-tool'a :smoke: do tego celu.

Obrazek

W wałek skrzyni wkręcamy jakąs krótką śubę M10 i napieramy na nią ściągaczem

Obrazek Obrazek Obrazek

Vag-tool robi robotę i kołnierz po chwili kręcenia mamy w ręce.

Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz można wydłubać uszczelniacz i założyć nowy. Pamiętać należy żeby do środka nie dostał się piach ani inny syf. Simmering najlepiej wbijać gumowym młotkiem a nie poprzez tubę bo tuba może go przeciąć/zniszczyć.

Obrazek Obrazek

Kołnierz czyścimy i zakładamy spowrotem na wieloklin wałka. Dobijamy go poprzez deskę i zapinamy nowy seger.

Obrazek

Zaklepujemy zewnętrzną zaślepkę i gotowe!

Obrazek Obrazek

Czynność powtarzamy z drugiej strony i możemy uznać zadanie za wykonane. Potem tylko zalać olej i obserwować czy nic nie cieknie.
Ostatnio zmieniony pt kwie 24, 2009 22:29 przez sHpAaKu, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek 171KM / 380Nm

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości