[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
stanislawski
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 170
Rejestracja: wt wrz 12, 2006 22:57

Post autor: stanislawski » śr kwie 21, 2010 15:42

Chris_krk pisze:Działa mi spryskiwacz, leje jak należy, a wycieraczka kompletny trup.
Sprawdź przewody w gumowej przelotce łączącej klapę z budą. U mnie po lewej stronie (od strony kierowcy) u góry były przerwane kable.


Tato, a dlaczego ten samochód jest zepsuty?
Synku, on nie jest zepsuty. To diesel.

Awatar użytkownika
Chris_krk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 14:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Chris_krk » pt maja 14, 2010 20:56

stanislawski pisze:Sprawdź przewody w gumowej przelotce łączącej klapę z budą. U mnie po lewej stronie (od strony kierowcy) u góry były przerwane kable.
Bingo, tam była usterka. Przerwane 3 kable. Przy okazji sprawdziłem drugą przelotkę, 2 kolejne kable. Ktoś na dziko to już kiedyś próbował naprawiać, ale się rozleciało. Ja już zrobiłem elegancko :)



krzysiek020280
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 17:54
Lokalizacja: Raciborz
Kontakt:

Post autor: krzysiek020280 » wt cze 29, 2010 18:03

subt pisze:To coś dziwne, ten metalowy trzpień, który zaznaczyłeś czarną obwódką nie jest niczym przymocowany, jedyne co go trzyma gdybyś rozebrał cały mechanizm na "miejscu", czyli bez odkręcania od klapy to wycieraczka. Jak odkręcisz i wyciągniesz wycieraczkę to po rozkręceniu mechanizmu ten metalowy trzpień bez problemu można wyciągnąć. Oczywiście w zależności od tego czy masz całą czy ukręconą rurkę mosiężną spryskiwacza musisz ja najpierw wyciągnąć. Jak masz okręconą to bez problemy wyjdzie, jak nie, to musisz najpierw wyciągnąć dyszę spryskiwacza, potem rurkę spryskiwacza, wówczas zdejmiesz dekiel całego mechanizmu i wyciągniesz ten trzpień. U mnie był problem tylko z wyciągnięciem dyszy spryskiwacza, bo ciasno siedziała w rurce, delikatnie udało się ją wyciągnąć kombinerkami, potem ewentualną pozostałość po złamanej rurce mosiężnej w środku tego trzpienia będziesz pewnie musiał rozwiercić, bo to miękki materiał i ciężko go wybić.
witaj jak to sciagnac bo akuratnie jestem w trakcie roboty i nie wiem jak to sciagnac ten mechaniz mam odkrecony ale nie umie tego sciagnacObrazek



Awatar użytkownika
sebagubin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 21:07
Lokalizacja: Gubin

Post autor: sebagubin » wt cze 29, 2010 22:00

U mnie tez było ciężko. Ale WD 40 i do dzieła. Trochę odczekałem i po kwadransie trochę ruchów na boki i poszło.



maciejz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt sie 24, 2010 12:40

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: maciejz » czw wrz 09, 2010 10:21

Witam,

Demontaż panelu klapy tylnej, bagażnika,

Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami ze zdejmowaniem plastikowego dolnego panelu tylnych drzwi/klapy. Wiele osób miało z tym problemy. Połamane zaczepy, pęknięcia panelu. Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak to zrobić. Wiele osób poleca podważanie płaskim śrubokrętem zaczep po zaczepie. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru kolejności poszczególnych zaczepów oraz kierunku „szarpania”. To nie jest dobre podejście. Są jednak wśród nas osoby, który znały właściwy przepis. Podziękowania dla niech. Podsumowując:

1. Odkręcamy dwie śruby znajdujące się w uchwytach służących do otwierania klapy bagażnika.
2. Prosimy kogoś, aby unieruchomił nam klapę tak abyśmy mogli silnie szarpnąć za panel.
3. Siadamy na brzegu bagażnika i trzymając za oba uchwyty do otwierania klapy równocześnie silnie szarpiemy panel ku sobie. Siła powinna być skierowana prostopadle do kalpy. Chodzi o to, aby zaraz po wypięciu z zaczepów plastik nie zgiął się i ewentualnie pękł na skutek schodzących się do siebie rąk.
4. Takie szarpnięcie powinno uwolnić dolne 4 zatrzaski (od strony zatrzasku bagażnika). Możemy podejrzeć cztery pozostałe zatrzaski.
5. Podobnym ruchem wyszarpujemy resztę.
6. Procedurę znalazłem na rosyjskim serwisie z dokumentacją.
7. Nie polecam robienia tego w chłodne dni. Zimno poważnie zwiększ prawdopodobieństwo pęknięć plastików. Zatem słoneczko albo garaż.



Awatar użytkownika
rafalpg
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 216
Rejestracja: pn gru 20, 2010 23:35
Lokalizacja: Sędziszów Młp./Rzeszów

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: rafalpg » śr sty 05, 2011 13:28

Witam czy dysza od MK III będzie pasować do MK IV bo właśnie mi si ulama i muszę ja jakoś zastąpić ?


Golf IV 1.6 AKL 98r. LPG

Obrazek

Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: Kamel » śr sty 05, 2011 20:05

rafalpg pisze:Witam czy dysza od MK III będzie pasować do MK IV bo właśnie mi si ulama i muszę ja jakoś zastąpić ?
Nie będzie..
Szukaj od MK4 / MK5 / Polo, itd...
Na Allegro były po ok. 20zł, w ASO coś ok. 30-40zł..


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Kaven
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: ndz lis 07, 2010 00:07

Re: [MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: Kaven » pn sty 10, 2011 16:06

Zaglądałem do silniczka bo były problemy, niestety ułamało się łączenie wężyka (końcówka wężyka) do tego kolanka od tego całego mechanizmu wycieraczki/spryskiwacza. Jak się wymienia taką końcówkę? na gorąco? Jak to się nazywa, żeby to znaleźć?

No i drugi problem. Poprzedni właściciel zataił wadę, po prostu wypiął bezpiecznik, bo tylna wycieraczka działa nonstop gdy jest włączony zapłon (w trybie ciągłym).
Gdzie szukać przyczyny? może pająk? Patrzyłem na sterownik przy silniczku wycieraczki, wygląda ok, chociaż nie mogłem wyciągnąć tej płytki elektroniki z obudowy.
Co to może być?
A żeby było ciekawiej to gdy jest odpięty bezpiecznik, to i tak działa spryskiwacz z tyłu, chociaż podobno nie powinien.
Po odpięciu wtyczki, zauważyłem, że gdy się zewrze czarny+zielony to włączają się wycieraczki z przodu, powinno tak być?



Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: Rafał 21 » pn sty 10, 2011 17:37

Kaven pisze:Jak to się nazywa, żeby to znaleźć?
Musisz dokupić taki zestaw , z tym że czasami jest sama ta rurka miedziana z króćcem plastikowym . Wymiana prosta jak budowa kija z resztą sa opisy http://allegro.pl/silnik-wycieraczek-ty ... 05269.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Kaven pisze:No i drugi problem. Poprzedni właściciel zataił wadę, po prostu wypiął bezpiecznik, bo tylna wycieraczka działa nonsto
Z tego wynika ze masz zwalony przekaźnik czasowy wycieraczek , lub manetkę przy kierownicy sterującą tylna wycieraczką
Kaven pisze:A żeby było ciekawiej to gdy jest odpięty bezpiecznik, to i tak działa spryskiwacz
Pompka spryskiwacza tył/ przód jest na innym bezpieczniku ..
Ostatnio zmieniony pn mar 12, 2012 18:55 przez Rafał 21, łącznie zmieniany 1 raz.


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

lukasz74mu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 76
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 13:22
Lokalizacja: Chełmno

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: lukasz74mu » wt sty 11, 2011 00:48

to kosztuje 160 zł! ja kupiłem cały silniczek za 177 + wysyłka = 194 zł! dziś montowałem działa elegancko kontakt dobry ze sprzedającym polecam nowy cały silniczek z dysza 17 zł więcej a jest cały nowy + rok gwarancji :)



Awatar użytkownika
adpap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: sob paź 25, 2008 20:29
Lokalizacja: Sztum

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: adpap » pt kwie 22, 2011 20:11

pomocy :(
mi po naprawie wycieraczka wyciera jakies 45st tylko a nie od prawej do lewej :(

co poszlo nie tak, ze taki waski zakres wycierania? kombinowalem juz z ulozeniem zebatek ale niewiele pomaga albo nie znalazlem cudownego ukladu

pomozcie bo zona mi glowe truje :(



Awatar użytkownika
majster heniek
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2133
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 11:04
Lokalizacja: Głuchołazy
Auto: Jest
Silnik: też

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: majster heniek » pt kwie 22, 2011 22:08

adpap pisze:pomozcie bo zona mi glowe truje :(
od spodu kółka zębatego ( plastikowego ) jest blaszka mosiężna i jak jest wypalona to występują takie objawy


Obrazek

Awatar użytkownika
adpap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: sob paź 25, 2008 20:29
Lokalizacja: Sztum

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: adpap » sob kwie 23, 2011 10:33

no wlasnie blaszka wyglada bardzo ladnie, nie widac sladow przypalen... a moze mi ktos podrzucic fotke ustawienia zebatek i calego mechanizmu wewnatrz, tak jak powinno to wygladac?



lukasz74mu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 76
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 13:22
Lokalizacja: Chełmno

[MK4] naprawa tylnej wycieraczki i spryskiwacza

Post autor: lukasz74mu » sob kwie 23, 2011 14:55

a jak uruchomisz wycieraczkę to masz ja na szybie czy schodzi aż na klapę? jeśli opada aż na klapę to po prostu ręką ja przesuń na szybę i powinno pomóc a jeśli masz ja na szybie i robi taki mały zakres to może zębatka ta duża plastikowa wyrobiona jest w którymś miejscy i ten metalowy wałek nie łapie już? co do mechanizmu jak byś złożył źle to by ci śmigała np po klapie...



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości