Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » czw lip 20, 2017 19:12

Witam,

temat z prefiksem mk4 ale chodzi o Toledo 2, 1.6sr AKL (tylko nadwozie inne ;>)


Std. problem, zaczęły mi czasem świrować obroty i wziąłem się za czyszczenie przepustnicy, po ponownym jej montażu obroty 1000-1400/ 1300-1600, przy każdym odpuszczaniu gazu szarpnięcie, jest to mocno nie do życia ...

Czasem jak odpaliłem było dobrze, czasem w trakcie jazdy zgasiłem go i na luzie odpaliłem i załapało normalną pracę (brak szarpnięcia przy odpuszczeniu gazu)

Aktualnie jest tragicznie.


próba adaptacji przepustnicy kończy się fiaskiem, przepustnica przez chwilę próbuję i jakby odpuszcza -> https://www.youtube.com/watch?v=9H0HlZPHasE" onclick="window.open(this.href);return false;

Z tego co widziałem u innych ludzi, napięcie nie powinno wracać do wartości wyjściowych tylko zatrzymać się na jakichś "prawidłowych"


Kupiłem na podmiankę drugą używkę przepustnicę, tylko na głupa też zamiast spróbować na brudnej to ją wyczyściłem przed zamontowaniem ...


Jakieś rady, co trzeba zrobić, żeby przepustnica przeszła w końcu pomyślnie proces adaptacji? Czy trzeba napierdzielać te nastawy podstawowe aż może jakimś cudem załapie? Próbowałem już nawet ze 20 razy pod rząd i nic.


I dodatkowe pytanie, robiłem to vcds litem i jakimś vagiem 0.81, oraz 311.2 chyba - w żadnym z nich nie mam czegoś takiego jak w kanale 098 "idle" "adp.ok" są tylko i wyłącznie wartości binarne (j.w. w filmiku)
Czy ma ktoś program w którym będzie właśnie widać coś takiego jak adp. ok? Czy może to co się wyświetla zależy od sterownika silnika? - https://youtu.be/wnF8A6pi0EM?t=93" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: marcin7x5 » pt lip 21, 2017 15:09

Procedura adaptacji jest szczegółowo opisana. Musisz najpierw wykasować wartości wyuczone. Przeczytaj w dziale faq bo to zaraz będzie temat do kosza pewnie wysłany.



Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » pt lip 21, 2017 15:52

Procedure adaptacji napierdzielałem 500 razy, wiele razy zgodnie ze sztuką, wiele razy kombinowałem inaczej - dzisiaj nawet podłączałem 2-gą przepustnicę na sucho we wtyk i nadal komputer jakby nie chciał zatrzymać przepustnicy na innym woltażu i ustawieniu - zawsze powrót do wartości startowych adaptacji.

Odłączałem akumulator na 5 minut, 15minut, dzien, kilka dni, kasowalem bledy silnika, wszystkie bledy, wielokrotnie wczytywałem za kazdym razem nastawy podstawowe- nic.


Proszę, znajdźcie mi chociaż program, w którym będę miał coś takiego jak adp.ok. a nie binarki jak u mnie - https://www.youtube.com/watch?v=9H0HlZPHasE" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
grzechotek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 211
Rejestracja: śr kwie 15, 2015 21:24
Auto: Golf MK6
Silnik: BSE

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: grzechotek » pt lip 21, 2017 16:05

Miałem ten sam problem po czyszczeniu, próbowałem na vagu adaptacji, ale jakoś się nie udawało. Pojechałem do mechanika i za 20 zł mi to zrobił - jak ręka odjął.



Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » pt lip 21, 2017 16:28

Ale co? Komputerem czy coś mechanicznie kombinował? Ciekawy jestem gdzie jest taki specjalista, bo tu ludzi od przepustnic w AKL-u jest chyba tysiące.



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Re: Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: psilos1 » pt lip 21, 2017 19:43

Kamil_N pisze:Ale co? Komputerem czy coś mechanicznie kombinował? Ciekawy jestem gdzie jest taki specjalista, bo tu ludzi od przepustnic w AKL-u jest chyba tysiące.
W czym problem ..?To prosty slnik...musi działać tylko musi mieć spełnione wszystkie warunki,szczelny dolot-uszczelki pod kolektorem,czysta przepustnica z obu stron ,do tego czysty przepływomierz.Adaptacja jest możliwa tylko jezeli w ECU nie ma żadnych błędów.



Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » pt lip 21, 2017 21:58

Błędy jakie mi wyskakują to std. open circuit terminal 30 oraz lambda - dolna wartosc graniczna (ponoc wiele osob ma jak ma lpg)

rozumiem, ze skasowanie ich to brak bledow w ecu

uszczelki zmienialem, komplet 8

przepustnica czyszczona i na zewnatrz ekstrakcyjna oraz ostatnio specjalnym do gaznikow, przeplywomierz czysty

i nadal nie da się



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: psilos1 » sob lip 22, 2017 00:09

Skoro przepustnica czysta i nie uszkodzona to nie powinno byc problemów z adaptacją..mam zwykły kkl
od Viaken'a z vag 311.2 -adaptacja na kanale 098 przechodzi bez problemu...
Pytanie-czy wykasowane błedy nie wyskakują od razy po skasowaniu ?



Awatar użytkownika
grzechotek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 211
Rejestracja: śr kwie 15, 2015 21:24
Auto: Golf MK6
Silnik: BSE

Re: Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: grzechotek » sob lip 22, 2017 13:16

Kamil_N pisze:Ale co? Komputerem czy coś mechanicznie kombinował? Ciekawy jestem gdzie jest taki specjalista, bo tu ludzi od przepustnic w AKL-u jest chyba tysiące.
Przyjechałem do niego i kazał mi rozgrzać silnik, pojechałem parę kilometrów. Podłączył komputer i po minucie silnik pracował równo.



Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Re: Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » sob lip 22, 2017 13:49

psilos1 pisze:Skoro przepustnica czysta i nie uszkodzona to nie powinno byc problemów z adaptacją..mam zwykły kkl
od Viaken'a z vag 311.2 -adaptacja na kanale 098 przechodzi bez problemu...
Pytanie-czy wykasowane błedy nie wyskakują od razy po skasowaniu ?
Błędy nie wracają aż do momentu wyłączenia i włączenia zapłonu.

Używałem vcds lite, vaga 311.2, vaga 0.81 i jeszcze chyba jakiegoś nowszego - zawsze to samo.

Mógłbyś nagrać flmik jak zachowuje się u Ciebie vag podczas adaptacji? ciekawy jestem jak wyglądają napięcia - czy powracają do startowych, czy może zatrzymują się na jakichś "optymalnych"



Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » wt lip 25, 2017 09:02

A ma może ktos schemat wtykow gniazda ecu /wiazki?

Na ktorych stykach sprawdzic napiecie terminala 30 i do których ewentualnie podlaczyc przepustnice na krotko?

Ps. Nadal jakbyś dał rade czekam na filmik psilos



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Re: Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: psilos1 » wt lip 25, 2017 12:55

Kamil_N pisze: Ps. Nadal jakbyś dał rade czekam na filmik psilos
Nie mam w tej chwili mozliwosci/jestem w grecji...
Jezeli nie zlikwidujesz przyczyny powracania błędów w ECU nie zrobisz adaptacji...Postęp adaptacji widać w blokach pomiarowych jak rowniez slychac pracę przepustnicy.Przepustnica ktora ma problem z adaptacją-jest brudna lub uszkodzona wyrzuca bład 533.Skoro u ciebie tego błędu nie ma problemów szukał bym gdzie indziej...



Kamil_N
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw lip 20, 2017 19:01

Akl - szarpanie przy odpusczeniu gazu i falujące obroty

Post autor: Kamil_N » czw sie 10, 2017 19:32

Sprawdzajcie wiązki elektryczne, miałem przerwany 1 kabelek przy dużej wtyczce do ECU, caly zgnity zielony. Polutowany i znikł błąd terminal 30 oraz lambdy. Adaptacja zrobiona i silnik stoi ładnie sztywno na obrotach, miesiące bolączki mam nadzieję odpukać w niemalowane zażegnane.

Adaptacja jednak wygląda dokładnie tak samo jak wcześniej na filmiku, nic się nie zmieniłow kwestii wyświetlanych cyfr.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Passat, Polo, Jetta etc.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości