Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mayer83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 05, 2014 10:02

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: mayer83 » śr sty 11, 2017 19:26

Witam,

Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Niebawem czeka mnie wymiana świeczek (moje beru ultra już pod 25 tyś). Zastanawiam się zmienić na NGK BKUR6ET-10. Około 16zł sztuka. Jako, że w moim MK4 dostęp do środkowych świeczek jest mocno utrudniony i zawsze jest niezła walka żeby je odkręcić, zastanawiam się czy nie warto dorzucić do platynowych świeczek. Albo irydowych. Chociaż o irydowych gdzieś wyczytałem, że nie są zalecane na zimę (cokolwiek to znaczy), bądź do starszych silników (temp. zapłonu?). Auto nie jest zagazowane =D Przewody WN wymieniane jakiś czas temu.

MK4 98r. 1.6. benzyna 100KM/74kW 1595cm / kod silnika AKL


Z Beru:

Z340 34/szt platyna
UXT1 17/szt platyna (ponoć)

Dziękuję z góry za podpowiedzi :)



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: psilos1 » śr sty 11, 2017 20:51

Po co przepłacać? -dedykowane BERU trzyelektrodowe są najlepsze do tego silnika...



mayer83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 05, 2014 10:02

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: mayer83 » czw sty 12, 2017 09:39

Masz na myśli Beru Z90 ultra. Po co przepłacać? Jeśli interwał wymiany platynowych świec byłby co najmniej 2 razy dłuższy niż zwykłych i przy takim dostępie do świec, to chyba jednak warto.
Beru chyba szły na pierwszy montaż. Jednak coś mnie kusi zmienić na NGK bo raz, dwa razy do roku potrafiło mi zalać świeczkę.



mayer83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 05, 2014 10:02

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: mayer83 » pt sty 13, 2017 15:15

Dzięki za linka ;)

Ostatecznie stwierdziłem, że teraz kupię jeszcze jednak zwykłe świeczki. Wspomniane wcześniej NGK BKUR6ET-10. Może następnym razem skuszę się na platynę. Czas pokarze ;)



Awatar użytkownika
KoguT
I am the Stig
I am the Stig
Posty: 2048
Rejestracja: wt lis 14, 2006 21:07
Lokalizacja: Dębica
Auto: VW Golf MK4 Cabrio
Silnik: ABF
Kontakt:

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: KoguT » sob sty 14, 2017 20:29

Ten silnik jest tego samego typu co mój ABA tylko jest mniejsza pojemność.
Do tego typu silników podchodzą platynki jednoelektrodowe.
Swego czasu miałem trzy elektrody na świece i wcale nie robiło to szału. Dopiero po założeniu dedykowanych silnik odżył.

A co do wymiany to około 15-20 minut po ściągnięciu pokrywy silnika. Obok kolektora wciskasz się kluczem do świec 16mm (bo są tam świece z małym 6-ciokantem) z długą przedłużką i odkręcasz :bigok: . I tak z obu stron :bigok: .

Te świece mam teraz:
http://www.e-ngk.pl/ngk-bkr5evx-swieca- ... -1684.html" onclick="window.open(this.href);return false;



piter2204
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn gru 24, 2012 15:18
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: piter2204 » ndz sty 15, 2017 07:32

Może i podchodzą, ale NGK BKUR6ET-10, to świece dedykowane do tego silnika i szły na pierwszy montaż. Ja mam takie i jeżdżę na LPG i nie przepłacam na platynki, irydy.



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Re: Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwyk

Post autor: psilos1 » ndz sty 15, 2017 08:31

piter2204 pisze:Może i podchodzą, ale NGK BKUR6ET-10, to świece dedykowane do tego silnika i szły na pierwszy montaż. Ja mam takie i jeżdżę na LPG i nie przepłacam na platynki, irydy.

Dokładnie mam takie same zdanie...kiedyś za namową majstra od LPG założyłem irydowe- po około 30 tys kilometrow dwie już miały przebicie.Teraz jeżdzę na dedykowanych ktore wymieniam co drugą zmianę oliwy.Co do utrudnionego dostępu-potrzebny jest dobry klucz do świec "przegubowy"i nie ma problemu



mayer83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 05, 2014 10:02

Re: Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwyk

Post autor: mayer83 » ndz sty 15, 2017 12:06

Panowie, dziękuję za zainteresowanie oraz podpowiedzi. Jak wspomniałem, świeczki NGK dotarły, teraz tylko wymiana i śmigać dalej :) Co do klucza mam przegubowy ale jednak jest zwyczajnie za krótki. Jeszcze ta gruba rączka :)
Zamówiłem dłuższy i myślę, że już będzie całkiem komfortowo zmieniać świeczki :) Pozdrawiam :)

A tak na marginesie... szkoda jedynie, że te japan NGK są robione we... Francji. No ale cóż.. takie mamy czasy. Lepiej France jak China :)



sienna89
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: wt maja 02, 2017 19:23

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: sienna89 » pt cze 16, 2017 17:28

Witam. Zakładam instalacje gazową i ostatnio wymieniałem świece na NGK problembo nie wiem jakie-brałem jakie dali w sklepie :) Wyczytałem,że przy założeniu LPG muszą być specjalne świece jednoelektrodowe-nie wiem jakie mam aktualnie w aucie,ale polecicie mi jakies konkretne modele słyszałem o firmach ISKRA i Denso. Proszę o konkretne modele do silnika 1.6SR 101KM. Dziękuje za pomoc :)



Awatar użytkownika
KoguT
I am the Stig
I am the Stig
Posty: 2048
Rejestracja: wt lis 14, 2006 21:07
Lokalizacja: Dębica
Auto: VW Golf MK4 Cabrio
Silnik: ABF
Kontakt:

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: KoguT » sob cze 17, 2017 12:35

Nie polecacie platynek bo macie LPG.
W pierwszym poście nie było opisane że jest gazolina w aucie więc pisałem o platynowych świecach.

Do LPG się platynowa nie nadaje bo wysiada dosyć szybko. U mnie jest sama PB i różnica w jeździe jest kolosalna.



jameess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: pt mar 24, 2006 16:52
Lokalizacja: zg

Re: Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwyk

Post autor: jameess » sob cze 17, 2017 16:34

KoguT pisze: Do LPG się platynowa nie nadaje bo wysiada dosyć szybko. U mnie jest sama PB i różnica w jeździe jest kolosalna.
Ja jeżdżę na na platynkach bo takie są dedykowane do 1.8T i co? nie wysiada, spoko 60kkm wytrzymuje, na przyszłość może podaj jakieś badania konkretne dlaczegóż to platynka jest wg. ciebie jest be do gazowni.

Bo inaczej to wiesz "chłopska propaganda" i nic więcej...



Awatar użytkownika
KoguT
I am the Stig
I am the Stig
Posty: 2048
Rejestracja: wt lis 14, 2006 21:07
Lokalizacja: Dębica
Auto: VW Golf MK4 Cabrio
Silnik: ABF
Kontakt:

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: KoguT » sob cze 17, 2017 20:05

jameess pisze:Bo inaczej to wiesz "chłopska propaganda" i nic więcej...
Tak jak piszesz. Mówi się o tym. Jak w moim MK3 miałem jeszcze 1.6 z LPG to gazownicy mówili mi że broń Boże platynowych bo świece siadają i że się gaz nie spala jak powinien. Ale to było dawno jak miałem 20 lat i pierwsze auto z LPG więc się wierzyło :goof: .

Teraz już LPG w 2.0 niema więc stosuję takie świece jakie mają być :grin: .



jameess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: pt mar 24, 2006 16:52
Lokalizacja: zg

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: jameess » sob cze 17, 2017 22:29

Tak jak myślałem piszesz waść mega bzdury , a to nie ładnie na technicznym forum, po za tym świece stosuje się dedykowane przez producenta auta, a w takich starych trupach jak tutaj podajecie świec platynowych producent nie przewidywał ;)



sienna89
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: wt maja 02, 2017 19:23

Świece zapłonowe MK IV 1.6 SR platynowe irydowe czy zwykłe

Post autor: sienna89 » wt wrz 05, 2017 20:40

A irydowe beda okey do lpg silnik 1.6 101km? Silnikowi nic nie bedzie? Bo dedykowane sa trzyelektrodowe standardowe.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości