[mk4] VW Golf 4 - Sonda Lambda - i jej objawy

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Qto, miś fazi, italiano_83, Michał_1977, edzio, VIP

VW Golf 4 - Sonda Lambda - i jej objawy

Postprzez lukas2921 » Pn kwi 23, 2012 15:18

Witam Serdecznie

Od kilkunastu dni jestem szczęśliwym posiadacze VW Golfa 4 (Rocznik 2000) z silnikiem benzynowym 1.6 - 8 zaworowy.

Kilka dni temu wymieniłem rozrząd (wszystkie filtry, oleje, napinacze, pompę wodną) i zaraz po tym fakcie przy wyjeździe z serwisu auto przy zatrzymywaniu się samo podnosiło sobie obroty ponad 1tys i odrazu się stabilizowało - były na stałej wartości ( jednak przy każdym zatrzymaniu gdy silnik się nagrzał działo się to samo skok obrotów i wszystko ok ruszyłem do przodu zatrzymałem się to samo skok obrotów i wszystko OK).

Dzisiaj jednak już nie był to jednorazowy skok obrotów tylko gdy zostawiłem auto na luzie obroty spadały do 600-500 po czym odrazu wzrastały ciągłe skoki takie jakby duszenie - niewiele brakło a auto by samo zgasło.

Pojechałem do znajomego mechanika u niego już się to nie działo i szczerze mówiąc pod maską nic nie znalazł - podpiął jednak autko bod komputer i wyszło 4 błędy jednak 2 były stare a 2 jak najbardziej aktualne bo po ich wykasowaniu ciągle te 2 powracają - odnoszą się one do SONDY NR 1 dokładny log z błedów:

KOD BŁĘDU - P1116 - Obwód sterujący nagrzewnicą czujnika tlenu podgrzanego (Bank 1 Czujnik 1) otwarty - STATUS 35
KOD BŁĘDU - P1103 - Bank1 - Sonda1, obwód ogrzewania wyjście za niskie - STATUS 35

Mechanik stwierdził że SONDA do wymiany - jutro jadę ją kupić jednak proszę was o opinię czy takie objawy mogą być spowodowane SONDĄ ?

Mam również pytanie która to jest ta sonda 5 kablowa przy kolektorze czy może 4 kablowa za katalizatorem ?

Dodam jeszcze tylko że dzisiaj wracając od mechanika (zimny silnik) auto jechało tak jakby w nim żadnej mocy nie było - chwilami mi się wydawało że może mi nawet gazu pod nogą braknąć i czuć było delikatne szarpanie autem - a później już wszystko normalnie, spalanie też spore niby mam go niedługo jednak na trasie przy predkosci do 100km na komputerze pokazywało 5-6litrów na odcinku 200km spalil mi 18.5litra. Czy to wszystko może powodować jedna mała SONDA ?

Czy może to być też wina przepustnicy ?
lukas2921
Nowicjusz
Nowicjusz

Online: 2h 35m
Auto: VW Golf IV
Silnik: 1.6

Postprzez marcin7x5 » Wt kwi 24, 2012 11:10

lukas2921 napisał(a):Mam również pytanie która to jest ta sonda 5 kablowa przy kolektorze czy może 4 kablowa za katalizatorem ?

odpowiedź

lukas2921 napisał(a):KOD BŁĘDU - P1116 - Obwód sterujący nagrzewnicą czujnika tlenu podgrzanego (Bank 1 Czujnik 1) otwarty - STATUS 35
KOD BŁĘDU - P1103 - Bank1 - Sonda1, obwód ogrzewania wyjście za niskie - STATUS 35

Ogólnie to proponuję zgłębic lekturę o tym silniku na forum. Pod hasłem SR sporo znajdziesz.
marcin7x5
VW Baron
VW Baron

Online: 47d 27m
Auto: leon
Silnik: AUS

Re: VW Golf 4 - Sonda Lambda - i jej objawy

Postprzez lukas2921 » Śr kwi 25, 2012 14:18

Czytałem, jednak nie znalazłem odpowiedzi na mój problem - każda sytuacja jest inna.

Wczoraj byłem przeczyścić przepustnicę w serwisie - zrobili to i powiem tak że wczoraj wszystko już było ok (albo tak mi się wydawało), obroty w normie nie gazował podczas zatrzymania jednak dzisiaj znowu to samo

gdy zapaliłem auto na zimnym silniku oborty były bliskie 600-650 i co jakiś czas podnosiły się odrazu spadając - falowały - silnik dziwnie chodził. Wyłączyłem zapłon uruchomiłem ponownie - i problem ustąpił. To jest najciekawsze że czasem jest wszystko ok i chodzi idealnie a czasem to tragedia.

Jedyny błąd który pod komputerem jest wykrywany to błąd tej sondy co opisałem w poście pierwszym.

Proszę o wypowiedzi na ten temat.
lukas2921
Nowicjusz
Nowicjusz

Online: 2h 35m
Auto: VW Golf IV
Silnik: 1.6

Postprzez marcin7x5 » Cz kwi 26, 2012 09:08

Skoro byłeś w serwisie to jedź do nich na reklamację. Skoro juz cie skasowali to teraz od nich wymagaj. Napisałes, że było chwile dobrze to niech szukaja dalej.
marcin7x5
VW Baron
VW Baron

Online: 47d 27m
Auto: leon
Silnik: AUS

Powrót do Benzyna