Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Masz problem ze swoim VW? Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, grg474, marcin7x5, VIP

amigancik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 27, 2023 08:58

Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: amigancik » śr sty 10, 2024 13:03

Witajcie, pierwszy temat, wiec proszę o wyrozumiałość...
Kupiłem Golfa 6
1. Mam OBDII/ELM387 na bluetooth (z allegro za 10zł) po którym łączę się Torq na telefonie Android,

Czy za jego pomocą, a jeśli tak to jak i jakim programem, a jeśli nie to czym, mogę

a) wyłączyć zamykanie drzwi po ruszeniu autem
b) włączyć domykanie szyb z pilota
c) wyłączyć piszczyk niezapiętego pasa

2. W tylnej klapie od spryskiwacza wycieraczki, gdzieś pewnie w okolicy łączenia klapy z dachem w wyniku zginania rurki z płynem, pękło gdzieś i leci płyn częściowo słabym ciśnieniem na szybę i dość mocno reszta do środka klapy, tak, że rozlewa się po uszczelce klapy na dole, a jak się podniesie klapę, to przez szczeliny w plastiku po bokach klapy wylewa się zebrany płyn w klapie na tylną półkę na wysokości siłowników bagażnika.
Jakaś instrukcja jak i co rozebrać żeby to naprawić, może jest na forum wtedy proszę o link bo nie znalazłem.



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: mat06 » śr sty 10, 2024 20:24

1. Tym programem połączysz się raczej tylko z ECU. Aby wykonać zmiany, o których piszesz, będziesz potrzebował VCDS albo OBDeleven. Zamykanie drzwi może nawet wyłączysz z poziomu MFA, sprawdź, czy masz taką opcję w liczniku. O domykanie szyb poczytasz tutaj: https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=413190
A ostrzeżenie o niezapiętych pasach po co wyłączać? Zostaw jak jest :)
2.
Ostatnio zmieniony czw sty 11, 2024 19:09 przez mat06, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

amigancik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 27, 2023 08:58

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: amigancik » czw sty 11, 2024 12:58

Wszystkie pojęcia są dla mnie tu nowe więc muszę poprosić o doprecyzowanie...
- czy ten OBD2/ELM387 na BT który mam i się łączę np z torq jest wystarczający do tego żeby zrobić "coś więcej/wszystko" i obsłuży te "bardziej zaawansowane" programy czy potrzebny jest "inny" jeśli tak to jaki ? (mam np: do Opla interface OP-COM którym dopiero można coś tam ustawić)
- nie wiem co to ECU i MFA (słabo poruszam się po forum, szczególnie wyszukiwanie słabo ... czy jest gdzieś instrukcja jak w MFA wyłączyć blokadę drzwi po starcie ?)
- u teścia w podobnym Golfie 6 (czy MK6 to znaczy Golf 6 bo widzę często się pojawia takie oznaczenie) zbiera się płyn spryskiwaczy w klapie, czy może gdzieś jest TEN problem jakoś udokumentowany, podobnie jak przesłany filmik w sprawie wymiany silniczka wycieraczki, zresztą bardzo czytelny i fajny :))



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: marcin7x5 » czw sty 11, 2024 18:50

Jest dział FAQ to zapraszam do lektury.



amigancik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 27, 2023 08:58

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: amigancik » czw sty 11, 2024 23:31

marcin7x5 pisze:
czw sty 11, 2024 18:50
Jest dział FAQ to zapraszam do lektury.
pierwszy z brzegu MFA - 40 podstron, domykanie szyb 15 podstron i żeby ciekawiej nie ma tam odpowiedzi konkretnej... gdybym siedział jako czytelnik na etacie, to po miesiącu może bym coś wyłuskał z tego faka ;)))

może warto jakiś płatny dział założyć, konkretne pytanie, konkretna cena, konkretna odpowiedź ;)



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: mat06 » pt sty 12, 2024 01:08

Jesteśmy tutaj, żeby sobie pomagać, ale czasem trzeba się też trochę wysilić samemu. Szczególnie jeśli chodzi o jakieś podstawowe pojęcia. Większość informacji jest bez problemu do znalezienia w sieci i wcale nie trzeba na to przeznaczać miesiąca... ;)
amigancik pisze:
czw sty 11, 2024 12:58
Wszystkie pojęcia są dla mnie tu nowe więc muszę poprosić o doprecyzowanie...
- czy ten OBD2/ELM387 na BT który mam i się łączę np z torq jest wystarczający do tego żeby zrobić "coś więcej/wszystko" i obsłuży te "bardziej zaawansowane" programy czy potrzebny jest "inny" jeśli tak to jaki ? (mam np: do Opla interface OP-COM którym dopiero można coś tam ustawić)
Nie jest wystarczający. Tak jak wspomniałem, potrzebujesz interfejsu VCDS, albo OBDeleven. Osobiście z OBDeleven nie miałem styczności. Bliższy jest mi VCDS, który możesz zakupić bezpośrednio u producenta albo u polskiego dystrybutora.
amigancik pisze:
czw sty 11, 2024 12:58
- nie wiem co to ECU i MFA (słabo poruszam się po forum, szczególnie wyszukiwanie słabo ... czy jest gdzieś instrukcja jak w MFA wyłączyć blokadę drzwi po starcie ?)
Engine Control Unit (ECU), czyli sterownik silnika. MFA (Multifunktionsanzeige), to komputer pokładowy, znajduje się w liczniku. Co do wyszukiwania na tym forum, to polecam zjechać na sam dół forum i robić to za pomocą wyszukiwarki Google. Jeśli czegoś nie ma, to można też poszukać w innych źródłach.
amigancik pisze:
czw sty 11, 2024 12:58
- u teścia w podobnym Golfie 6 (czy MK6 to znaczy Golf 6 bo widzę często się pojawia takie oznaczenie) zbiera się płyn spryskiwaczy w klapie, czy może gdzieś jest TEN problem jakoś udokumentowany, podobnie jak przesłany filmik w sprawie wymiany silniczka wycieraczki, zresztą bardzo czytelny i fajny :))
MK6 to skrót od mark 6, czyli 6 generacja. Zacząłbym od demontażu tapicerki klapy i obejrzał co tam dokładnie się stało. Może pęknął wężyk, może coś stało się w silniczku, w 4 generacji to była dość powszechna usterka.


Obrazek

amigancik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 27, 2023 08:58

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: amigancik » wt sty 16, 2024 00:34

dziękuję mat, tak dopytam jeszcze, gdybym pod ten swój za 20zł z allegro na obd2 odpalił na programie vag-com, to nic by nie dało się zrobić w tej konfiguracji? vag-com, nie zauważy w ogóle auta, nie odczyta nic ?



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: mat06 » wt sty 16, 2024 00:44

VAG-COM o ile w ogóle ruszy w mk6, to połączy się chyba tylko ze sterownikiem silnika. Tym adapterem na bluetooth raczej nie ma szans odpalić jakiegokolwiek programu na PC.


Obrazek

amigancik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 27, 2023 08:58

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: amigancik » wt sty 16, 2024 11:16

Widzę różne wersje VAG-COM, która najtańsza będzie wystarczająca do mojego jakby nie patrzeć "dziadka" samochodowego MK6 z 2009 roku... czyli 15 latka...

1. VAG 409.1 KKL COM z FTDI FT232RL/CH340T OBD 2 OBD2 interfejs diagnostyczny samochodu kabel samochodowy VCDS HEX skaner V2 za
2. 2023 VCDS VAGCOM vvagcom interfejs VCDSCAN HEX V2 aktualizacja 23.3 dla VW dla AUDI siedzenie do skody wielojęzyczne narzędzia do diagnostyki autokom samochodowych

pierwszy widzę 30zł drugi zaś 100zł ale jeśli pierwszy do mojego wystarczy to po co przepłacać ?



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: mat06 » wt sty 16, 2024 17:14

Wyżej podsyłałem linki do oryginalnego i sprawdzonego interfejsu. Te o których piszesz to chińskie podróbki, a na forum działamy zgodnie z prawem.
Uważam, że ta cena 199$ jest jeszcze w miarę akceptowalna biorąc pod uwagę kwoty, jakie mechanicy liczą za samą diagnostykę samochodu komputerem...
Od mk5 wzwyż niestety trzeba mieć bardziej zaawansowane interfejsy.


Obrazek

amigancik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 27, 2023 08:58

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: amigancik » czw sty 25, 2024 15:38

mat06 pisze:
wt sty 16, 2024 17:14
Wyżej podsyłałem linki do oryginalnego i sprawdzonego interfejsu. Te o których piszesz to chińskie podróbki, a na forum działamy zgodnie z prawem.
Uważam, że ta cena 199$ jest jeszcze w miarę akceptowalna biorąc pod uwagę kwoty, jakie mechanicy liczą za samą diagnostykę samochodu komputerem...
Od mk5 wzwyż niestety trzeba mieć bardziej zaawansowane interfejsy.
Dziękuję Ci kolego za pomoc, doceniam że pomagasz, choć mógłbyś leżeć, widzę innym też pomagasz...

Jaka najstarsza wersja programu VCDS obsłuży mojego MK6 ? Nie potrzebuję najnowszej wystarczy tylko taka która poradzi z moim i może wtedy łatwiej tańszy interface będzie też do niej znaleźć i kupić ;)
pozdrawiam



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Pierwsza Pomoc Nowemu w Golfie...

Post autor: mat06 » pt sty 26, 2024 00:30

amigancik pisze:
czw sty 25, 2024 15:38
mat06 pisze:
wt sty 16, 2024 17:14
Wyżej podsyłałem linki do oryginalnego i sprawdzonego interfejsu. Te o których piszesz to chińskie podróbki, a na forum działamy zgodnie z prawem.
Uważam, że ta cena 199$ jest jeszcze w miarę akceptowalna biorąc pod uwagę kwoty, jakie mechanicy liczą za samą diagnostykę samochodu komputerem...
Od mk5 wzwyż niestety trzeba mieć bardziej zaawansowane interfejsy.
Dziękuję Ci kolego za pomoc, doceniam że pomagasz, choć mógłbyś leżeć, widzę innym też pomagasz...

Jaka najstarsza wersja programu VCDS obsłuży mojego MK6 ? Nie potrzebuję najnowszej wystarczy tylko taka która poradzi z moim i może wtedy łatwiej tańszy interface będzie też do niej znaleźć i kupić ;)
pozdrawiam
Możesz zakupić zwykły kabel VAG KKL USB i pobrać za darmo wersję shareware VCDS Lite ze strony producenta. Nie mam mk6 i nigdy tego nie sprawdzałem, ale istnieje szansa, że będziesz mógł połączyć się ze sterownikiem silnika, kasować tam błędy. Z resztą modułów na 100% się nie połączysz.
Aby mieć taki ogólny interfejs do łączenia się z całym samochodem, to potrzebujesz HEX-V2, które wcześniej linkowałem. Taniej niż oficjalnie, to tylko jakieś chińskie podróby. Poczytać możesz o tym wszędzie, wystarczy wpisać w Google, np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3633152.html
Ja osobiście nie popieram piractwa i polecam zakup oryginalnego interfejsu od Ross-Tech.


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości