Co kupić - manual czy automat?

Chcesz kupić, bądź sprowadzić auto..nie wiesz, które wybrać? Napisz o tym tutaj...

Moderatorzy: palio, jhosef, VIP

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6854
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: Piasek » pt lip 10, 2015 09:48

Komfort i manual - człowieku, przecież Ty w życiu automatem nie jeździłeś to co się wypowiadasz i trolujesz.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
Craash
Forum Master
Forum Master
Posty: 1706
Rejestracja: śr lip 03, 2013 20:39

Re: Co kupić - manual czy automat?

Post autor: Craash » pt lip 10, 2015 11:28

sebaFC pisze:Zdecydowanie MANUAL!, nic nie daje takiego komfortu jazdy jak skrzynia manualna! :)
Stań w dużym korku w jakimś mocniejszym samochodzie i jak już to przetrwasz to będziesz piszczał jak mysz.


Mój Golf IV Generation - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=517692" onclick="window.open(this.href);return false;
Mercedes W205 C180
Audi A3 8P

Charakterek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 00:38

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: Charakterek » czw lip 23, 2015 18:18

Może ja dorzucę swoje trzy grosze. Przez 10 lat miałem auta z manualami i przez 10 z automatami. Każda skrzynia ma swoje wady i zalety. Z automatu, by się cieszyć, trzeba kupić skrzynię w miarę szybką (Tiptronic to minimum). I teraz tak. Do samochodów z mocami do 80- 90 KM nawet nie ma co rozważać automatów. Ta skrzynia zabierze cały wigor z silniczka. Tam to tylko manual. Natomiast w przypadku większych mocy. No tu mamy dowolność. Ja na przykład preferuję automaty do diesla. Silniki te mają potężny moment, więc sobie radzą, a z racji, że w manualu przy przyspieszaniu dość szybko kończą się obroty, to takim 6 biegowym manualem trzeba się było namachać. Automat eliminuje te niedogodności i jazda staje się naprawdę przyjemna. Zarówno dla kierowcy, bo nie gniecie non stop sprzęgła, jak i dla pasażerów, bo w samochodzie nie szarpie. Także w aucie miejskim o mocy ponad 100 KM polecałbym automat. Jest to naprawdę mega wygoda. A że zaraz usłyszę, że automatem gorzej się zbiera do setki. Tak, ale... W którym mieście przyspieszasz z pełną mocą do setki? I w życiu codziennym ile masz takich sytuacji, że musisz ze startu zatrzymanego do setki przyspieszać miejskim autem? Także w bardzo mocnych silnikach polecam automat. Tam tyle się dzieje, że czasami zmiana biegów może być o raz za dużo. Automat robi wszystko sam. Co do serwisu. W samochodzie żony zepsuła się skrzynia (Renault Megane I generacji) - wymieniłem elektrozawory, olej i filtry. Koszt naprawy? 600 złotych. Tyle, co wymiana sprzęgła i docisku. A jeszcze jak w manualu walnie dwumas? To już robi się nieciekawie. Po wymianie elektrozaworów samochód zrobi kolejne 200 000 km. U mnie wymieniłem (tiptronic) tylko olej i filtr. Za 800 zł. I od 10 lat nie miałem najmniejszej awarii skrzyni. Następne moje auto będzie miało automat. Żony auto też będzie miało automat. Do dobrego człowiek przyzwyczaja się piorunem, a automat to mega wygoda. I piszę to jako kierowca, który ponad 500 000 km przelatał na maualach. Po prostu - kiedyś przychodzi taki dzień w życiu, gdy docenia się automat, bo palenie gum na dwójce, czy piszczenie na trójce przestaje bawić. A pisanie o większej kontroli nad samochodem można między bajki włożyć. Serio. Jak chcesz decydować sam na którym biegu jedziesz - masz w automacie sekwencję - możesz decydować. Ja z tego skorzystałem raz - bo myślę sobie - co będzie za mnie ktoś piszący program do skrzyni decydował. Ale... Doszedłem do wniosku, że ten ktoś wiedział co robi. Co najśmieszniejsze. Tiptronic to taka bestia, która uczy się jazdy kierowcy. I to naprawdę widać. Nagle zmienia biegi w tym momencie, w którym chcesz. A najlepsze są momenty, jak odepniesz akumulator by coś wymienić, potem go dopniesz i skrzynia przestała pamiętać Twój styl jazdy. Samochód nagle staje się jakiś obcy - nie twój. Zachowuje się dziwnie. Ale szybko się uczy i po paru kilometrach znów jest dobrze.

No i jeszcze jedna ważna rzecz. Silniki współpracujące z automatem są żywotniejsze, jako, że skrzynia pilnuje, by pracowały w optymalnych warunkach i nie dopuszcza. by jeździły poza górnym zakresem bezpiecznych obrotów (do odcinki albo wyżej). Nawet w sekwencji, gdy przegniemy samoczynnie zmieni bieg, by chronić silnik.

Reasumując - nie bójcie się automatów. Są fajne i przyjazne użytkownikowi. I jak to mawiają Amerykanie. Skoro coś można uprościć, to trzeba to uprościć, bo po co sobie życie utrudniać?



Awatar użytkownika
VW_seller
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2625
Rejestracja: sob cze 21, 2014 09:33
Lokalizacja: okolice kutna

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: VW_seller » sob sie 01, 2015 08:35

na miasto to fakt mega wygodne ,niz ciągłe wajchowanie i męczenie się nogami ,mi juz dawno maży się automat w golfie IV tyle ,że wymiana kosztowna ,jak bym miał okazję się zamienić na taki sam tyle ,że w automacie napewno bym na nią przystał. napewno więcej pali na automacie ale kij z tym ,wygoda ważniejsza :)


naprawa Smartfonów Telefonów,pc, laptopy tablety, diagnostyka vag, delphi itp actia multidiag PRO. serwis vag i innych samochodów wymiana podzespów oraz modyfikacje . regeneracja lub naprawa pomp vp37 wtryskow vp pompo wtrysków pd oraz CR . proszę pisać na priv

vizazulek4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt sie 14, 2015 23:08
Kontakt:

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: vizazulek4 » pt sie 14, 2015 23:16

witam
Z mojego doświadczenia polecam kupić automat jest dużo wygodniejszy moim zdaniem



nansi7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn lis 23, 2015 12:35

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: nansi7 » pn lis 23, 2015 12:39

To zależy, co kto lubi... Ja wolę automat :)



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: herbu » pn lis 23, 2015 12:56

Ja też wolę automat, ale jeżdżę manualem :helm:


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
Wiktors82
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 13:34
Lokalizacja: Łódź

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: Wiktors82 » ndz mar 27, 2016 13:42

O rany. Automat jest fajny i oczywiście ułatwia życie, ale serio - to nie uczy jeżdżenia. Tylko drążek sprawia, że jest większa radość z jazdy ;)



Jankowa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 30, 2016 16:03

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: Jankowa » sob kwie 30, 2016 21:16

Mam automat i bardzo sobie chwalę :)



antek112
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw lis 03, 2016 20:41
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: antek112 » czw lis 03, 2016 20:45

jak wam się jeździ na automacie????

potrzebuje info od osób które jezdza na takim ,

nie wiem czy nie przerzucićsię ...

z góry dzięki za info



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: herbu » czw lis 03, 2016 21:54

antek112 pisze:jak wam się jeździ na automacie????

potrzebuje info od osób które jezdza na takim ,

nie wiem czy nie przerzucićsię ...

z góry dzięki za info
Jak przeczytasz wypowiedzi ludzi, którzy jeździli lub jeżdżą automatem, to zobaczysz, że pewnie z 90% takich osób jest zadowolonych.
Od siebie dodam, że znalazłem tylko 2 wady automata - nie da się go zapalić na pych, oraz teoretycznie nie powinno się ich na dłuższą metę holować. Poza tym same zalety, a jazda automatem jest rewelacyjna.


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Co kupić - manual czy automat?

Post autor: doggie » czw lis 03, 2016 23:11

herbu pisze: a jazda automatem jest rewelacyjna.
zależy jakimi i zależy od preferencji :hmm: bo jazda niektórymi skrzyniami to koszmar :hmm:

zależy w jakie auto kolega wyżej celuje, jakie roczniki, jakie silniki itp... bo rozpiętość skrzyń jest duża, od dobrych ale awaryjnych, po kiepskie i mulaste i takie po środku



Awatar użytkownika
WichuTM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 671
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 12:39
Lokalizacja: W-wa

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: WichuTM » ndz lis 06, 2016 10:20

Ostatnio jeździłem 508 1.6 hdi ze skrzynią zautomatyzowana. Tragedia posejdona, nigdy bym sie na taka skrzynie nie zdecydował. Natomiast każdy inny automat czy to dwusprzeglowy, czy cvt, czy klasyczny hydrauliczny maja swoje zalety i wady, ale najważniejsze jest w jakim aucie, silniku, napędzie sie znajduja. Np fajnie sie jezdzi jakas a6 w dieslu i ośce z multitronic, natomiast nie fajnie sie jezdzi np insignia cross country 250 konna benzyną napędem na 4 koła i CVT.. To samo jak jeździłem suzuki kizashi.. Dwusprzeglowe znajdą w sumie zastosowanie wszedzie bez wyjątku moim zdaniem, a klasyki z hydrokinetycznym sprzęgłem najfajniej się sprawdzają w ciężkich autach z dużymi silnikami, lubie taka delikatnie mulasta charakterystykę. Chodź ostatnie tip tronici z grupy VW miały 8 biegów i względnie dobrze sobie radziły w Q7, Tuaregu, Cayenme czy chociażby Amaroku - tutaj innej skrzyni sobie nie wyobrażam.



mrpolonez
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 09, 2016 11:35
Kontakt:

Co kupić - manual czy automat?

Post autor: mrpolonez » pn gru 12, 2016 07:53

jeśli ktoś sprzedaje auto za skrzynią zautomatyzowaną (DSG, Easytronic ...) - to znaczy, że już skrzynia potrzebuje znacznych inwestycji finansowych.
Jeśli kupować auto z automatem, to tylko hydro-automat AISIN



ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę kupić auto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości